eBay, Türkiye’den çekiliyor! GittiGidiyor kapanıyor!

2011 yılında GittiGidiyor’u bünyesine katan eBay, köklü e-ticaret sitesinin faaliyetlerini durdurma kararı aldığını açıkladı. GittiGidiyor, 18 Temmuz’da son siparişlerini alacak..

Türkiye’nin en köklü e-ticaret şirketlerinden birisi olan GittiGidiyor, Mayıs 2011’de eBay’in şirketin %93’lük payını satın almasıyla dünya devi platformun çatısı altına girmişti. Bugüne kadar eBay bünyesinde hizmet veren GittiGidiyor’dan kötü bir haber geldi. eBay, paylaştığı duyuruda GittiGidiyor’un kapatılacağını duyurdu.

eBay tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre şirket, Türkiye iştirakı olan GittiGidiyor’u kapatma kararı aldı. Açıklamada GittiGidiyor’da hizmet veren satıcıların bugünden itibaren platforma yeni ilanlar veremeyeceği belirtildi. 18 Temmuz tarihi itibariyle ise alıcıların yeni satın alımlar yapamayacağı, yani platformdaki ticaretin tamamen sona ereceği paylaşıldı.

eBay tarafından paylaşılan açıklama:

gittigidiyor

“eBay bugün Türkiye’deki pazaryeri işletmesi GittiGidiyor’u kapatmak için adımlar atacağını duyurdu. eBay, 2011 yılında GittiGidiyor’un çoğunluk hissesini satın aldı ve işi bağımsız bir platform olarak yürüttü. eBay, küresel olarak ticari operasyonlarını düzenli olarak gözden geçirmektedir ve bu zor ama stratejik kararı pazarda süregelen rekabet dinamiklerine dayalı olarak almıştır.

eBay, platformdan geçişe yardımcı olmak için GittiGidiyor alıcıları ve satıcıları ile yakın bir şekilde çalışacak ve bugün daha sonra onlarla daha ayrıntılı bilgileri doğrudan paylaşacak. Bugünden itibaren satıcılar yeni ürün listeleyemeyecek ve 18 Temmuz’dan itibaren alıcılar yeni alım yapamayacak. Alıcılar ve satıcılar 5 Eylül 2022’ye kadar Hesabım sayfalarına erişebilecekler.

GittiGidiyor işinin kapatılmasının eBay’in 2. çeyrek veya tüm yıl sonuçları üzerinde önemli bir etkisi olması beklenmiyor. Referans olarak, GittiGidiyor, eBay’in 2022 yılının ilk çeyreği sonundaki konsolide aktif alıcı sayısına yaklaşık 4 milyon aktif alıcı katkıda bulunmuştur.”

Epic Games ve Steam Birleşiyor: Epic Online Services

Alıcılar ve satıcılar “Hesabım” bölümüne 5 Eylül 2022’ye kadar ulaşabilecekler.

Alıcılar ve satıcılar "Hesabım" bölümüne 5 Eylül 2022'ye kadar ulaşabilecekler.

GittiGidiyor’un kapatılması Ebay’ın ikinci çeyrek sonuçlarına veya mali yılın tamamı için sonuçlara ciddi bir etki yapmayacak.

21 yıldır Türkiye’nin en büyük e-ticaret markalarından biri olan Gittigidiyor’un sitesindeki tanıtımı şu şekildeydi:

21 yıldır Türkiye'nin en büyük e-ticaret markalarından biri olan Gittigidiyor'un sitesindeki tanıtımı şu şekildeydi:

Türkiye’nin ilk online pazaryeri olan GittiGidiyor 2001 yılında kuruldu. 2011 yılında küresel e-ticaret liderlerinden eBay’in çatısı atına giren GittiGidiyor, her geçen gün sektördeki öncü konumunu daha da güçlendirdi. GittiGidiyor 35 milyon kayıtlı kullanıcısıyla 50 kategoride 25 milyon ürüne ev sahipliği yaparken avantajlı fiyatları da tüketici ile buluşturuyor. Saniyede 1 ürünün satıldığı GittiGidiyor’da KOBİ ve büyük işletmelerin mağaza açıp işlerini büyütmesine olanak sağlanıyor. 

GittiGidiyor’da ödemeler tüketiciyi güvence altına alan bir ödeme-onay sistemi olan “Sıfır Risk” ile korunuyor. Mobil cihazlara uyumlu ekranı ve 30 milyon kez indirilen uygulaması ile satışlarının yüzde 64’ü mobilden yapılıyor. Great Place to Work tarafından belirlenen Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesinde 2017 yılından beri en üst sıralarda yer alan GittiGidiyor, 2022 yılında 250-499 Çalışan Kategorisi’nde “Türkiye’nin En İyi 2. İşvereni” oldu. 

2022 yılında Great Place to Work özel ödülleri kapsamında, iş yerinde çeşitlilik politikası ve uygulamalarıyla Diversity Özel Ödülü’nü de üst üste dört yıl kazanarak, bu ödülü son yedi yılda altı defa almayı başardı ve “Yaşam Boyu Öğrenme Ödülü”nün de ikinci kez sahibi oldu. 2021 yılında Great Place to Work özel ödülleri kapsamında, “Diversity” ve “Yaşam Boyu Öğrenme” özel ödüllerinin yanı sıra “IT’nin En İyi İşvereni” de seçildi. Aynı yıl “Avrupa’nın En İyi İşverenleri” listesinde 5. sırada yer alan GittiGidiyor, yine GPTW tarafından açıklanan “Kadınlar İçin En İyi İşyerleri” (Turkey Best Workplaces for Women) listesinde 2. sırada yer almaya hak kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eighteen + seventeen =

%d blogcu bunu beğendi: