HaberlerDünyaTeknoloji

El Salvador Resmi Para Birimi Bitcoin Oldu

Dünyada bir ilk daha yaşandı ve El Salvador resmi para birimi Bitcoin oldu. Devlet Başkanı Nayib Bukele ülkesinin resmi para birimi ve ödeme aracının Bitcoin olduğunu açıkladı.

Orta Amerika ülkelerinden El Salvador, geçtiğimiz günlerde Bitcoin‘i resmi para birimi yapmak için yasa tasarısı üstünde çalışıyordu. Bu tasarı oylama sonucu kabul edildi ve dünyada ilk kez Bitcoin resmi ödeme aracı ve para birimi oldu.

Renklerin Psikolojik Etkileri

Bitcoin ilk kez bir ülkenin resmi kullanılan para birimi oldu!

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele geçtiğimiz günlerde açıkladığı ve oylamaya sunacağı büyük projesini gerçekleştirdi. Bukele, mensubu olduğu siyasi partinin çoğunlukta olduğu Kongre’den 62 evet oyu alarak Bitcoin’i ulusal para birimi olarak kabul ettiğini duyurdu.

Ülkedeki mevcut para birimi doların yanına Bitcoin’i ekleyen Devlet Başkanı Bukele oylama öncesinde Bitcoin’in resmi ödeme aracı olmasının ülkeye yatırım, turist, yenilik ve ekonomik kalkınma kazandıracağını söyledi.

Bukele’nin müttefiklerinden olan GANA Başkan Yardımcısı Romeo Auerbach da “Bu yasayla El Salvador dünyanın radarına girecek, yabancı yatırımlar için daha cazip bir merkez olacağız” ifadelerini kullandı.

El Salvador’un bu hamlesi kendi vatandaşları açısından da önemli bir durum. Çünkü nüfusun yüzde 70’inin banka hesabı yok ve vatandaşların dörtte biri ABD’de yaşıyor. ABD’de yaşayanların kendi ülkelerine geçen yıl aktardığı para ise 6 milyar dolar seviyesini aşmış durumda. Bitcoin hamlesi ile bu trafiğin ve banka hesap sayısının artması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

one × one =

%d blogcu bunu beğendi: