Menu

Erdoğan’ın açıkladığı, 0,99 faizli konut kredisi detayları: Yine müteahhitler kazanacak!

pinek 1 sene ago 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam yaptığı açıklamada; ilk defa ev alacaklara %0,99 faiz ile konut kredisi verileceğini duyurdu. Toplam 3 paket olarak açıklanan bu konut kredisini basit şekilde anlatalım.

Paket 1: %0.99’dan konut kredisi almanız için evinizin olmaması gerekiyor. Hiç ev almamış olmanız lazım ve asıl bomba aldığınız evin “sıfır” konut olması lazım. Yani müteahhitten sıfır ev almanız gerekiyor. Sıfır konutların fiyatları zaten 3-5 yıllık halihazırda oturanların olduğu evlerden tam 2 kat pahalı. Bu kredinin üst limiti de 2 milyon tl.

paket 2: %0.89’dan konut kredisi alabilme şartı ise; evin değerinin en az yarısı kadar peşinatı nisan 2022’den önce açılmış döviz tevdiat hesaplarının bozdurulması veya fiziki altınların merkez bankası’na satılarak karşılanması. Bu paket ile ikinci el ev de satın alınabiliyor. Evin değerinin yarısı kadar dövizi olup 1.20’den kredi çekip ev almamış varsa şu ortamda alnından öpüyorum zaten.

paket 3: Yarım kalmış inşaatların tamamlanması için müteahhide verilen kredi. Geç bunu da.

Kim kazandı?


1. paket müteahhite yarıyor, 2. paket yarım milyonluk dövizi olanlara. Zaten şu ortamda bir evin peşinatını geçtim, yarısına nakit olarak sahip olan birisine o ev ihtiyaç değil ki? 3. paket zaten müteahhite…

Şimdi iki madde de normal bir vatandaşa hiçbir fayda etmiyorken, haber çıktığı gibi sıfır ev bile olmayan, yani madde 1’den faydalanamayacak durumdaki evler bile %15-20 artmış durumda. Daha bugün hem de, ertesi gün bile değil.

Erdoğan’ın açıklamasından önce gözüme kestirdiğim evin fiyatı 1.280.000 tl idi. 1 milyon krediyi %1.20 faiz oranından çekmiş olsaydım aylık ödemem 15.768,05 tl, toplam ödemem ise 1.892.165,77 tl olacaktı.

Kimsenin yararlanamayacağı açıklamadan sonra evin fiyatı 1.500.000 tl oldu. Dolayısıyla artık 1.3 milyon tl çekmeliyim. %0.99 faiz oranıyla hesaplıyorum. Aylık ödemem: 18.561,15 tl. toplam tutarım: 2.227.338,42 tl

Kimseye derman olmayan faiz indiriminde bile bu indirimden yararlanamayacak evlerin fiyatını arttırdı Cumhurbaşkanı Erdoğan. Açıklamasa daha uyguna ev alacaktı insanlar. Bu, müteahhitlere yaradı, sıfır ev satana yaradı…

Restorasyon yapılan Sinop’taki Poseidon heykeli ne kadar büyük bir sanat ülkesi olduğumuzu yine kanıtladı!
– Advertisement – BuzzMag Ad
Written By

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ten − 8 =

– Advertisement – BuzzMag Ad
%d blogcu bunu beğendi: