Teknoloji

Facebook Horizon Workrooms: Dijital Çalışma Ofisi

Facebook, düzenlediği bir basın toplantısında Horizon Workrooms ile dijital toplantıları nasıl sanal ortamlara taşıyacağını açıkça gösterdi. Oculus Quest için üretilen yeni  Horizon Workrooms uygulaması şu an için beta sürümünde.

Mark Zuckerberg’in Facebook’u, gerçeğe yakın sanal bir dünya (metaverse) sunan bir şirkete dönüştürmek istediğini bilinmekteFacebook’un metaverse dönüşümü ve markalara etkisini değerlendirirken, Facebook’un dijital toplantıların akışını tamamen değiştirmeye niyetlendiğini aktarmıştık. Şirketin metaverse vizyonu ile Zoom olmak üzere tüm video arama araçlarının sunduğu, küçük dikdörtgen ekranlardan, daha geniş dijital ortamlara taşınacağını yazmıştık. 

Facebook Horizon Workrooms: Dijital Çalışma Ofisi

Facebook, düzenlediği bir basın toplantısında Horizon Workrooms ile dijital toplantıları nasıl sanal ortamlara taşıyacağını açıkça gösterdi. Oculus Quest için üretilen yeni  Horizon Workrooms uygulaması şu an için beta sürümünde. Özellikle sanal gerçeklik teknolojisine düşkün olanların hızlıca benimseyebileceği bir uygulama. Zoom’un ve diğer video konferans platformlarının sıkıcı ortamından sizi uzaklaştıran Horizon Workrooms, dijital dünyaya kıyasla mimikler ve jestler ile daha etkileşimli bir dünya sunuyor. 

Facebook Horizon Workrooms: Dijital Çalışma Ofisi

16 kişi sanal gerçeklik ortamında avatarlarıyla toplantı yapabilirken, 34 kişi başlıklar aracılığıyla yaptıkları video arama ile toplantıyı takip edebiliyor. Toplantıya katılanların yorumuna göre; Oculus Quest’in el ve kol hareketlerini takip etmesi ve gerçekçi ses efektleri sizi gerçekten aynı ortamda hissetirebiliyor.  

Facebook Horizon Workrooms: Dijital Çalışma Ofisi

Facebook’un Workrooms’u 6 aydan beri kurum içinde test ettiğini belirtelim. Zuckerberg bu yeni toplantı deneyimi şu cümlelerle tanımlıyor: 

“Gerçekten diğer insanlarla birlikte olduğunuzu hissedebileceğiniz bu tür deneyimler, telefonlarda veya bilgisayarlarda oluşturabildiğimiz sosyal uygulama türlerinden çok daha zengin bir etkileşim yolu olduğunu düşünüyorum.”

Facebook Horizon Workrooms: Dijital Çalışma Ofisi

Facebook’un AR/VR yöneticisi Andrew Bosworth ise şöyle konuştu:

“Kulaklıktaki her zili ve ıslığı kullandığınız deneyime ne kadar sokmaya çalıştığımız açısından, var olan en yoğun VR uygulaması olabileceğini düşünüyorum.”

Vestel, Elektrikli Şarj İstasyonlarını Almanya’ya İhraç Edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 + five =

%d blogcu bunu beğendi: