Facebook isim değişikliğine gidiyor!

The Verge’de yayımlanan bir rapora göre, Facebook önümüzdeki hafta şirket için metaverse konseptine uyum sağlamaya yönelik her şeyi kapsayan bir odak noktasını yansıtacak bir isim değişikliğine gitmeye hazırlanıyor.

Yayınlanan raporda; “CEO Mark Zuckerberg’in 28 Ekim’de şirketin yıllık Connect konferansında bahsetmeyi planladığı yaklaşan isim değişikliği, teknoloji devinin sosyal medyadan ve beraberinde getirdiği tüm rahatsızlıklardan daha fazlasıyla tanınma hırsına işaret etmeyi amaçlıyor. Yeniden markalama, mavi Facebook uygulamasını Instagram, WhatsApp, Oculus ve daha fazlası gibi grupları denetleyen bir ana şirketin altındaki birçok üründen biri olarak konumlandıracak.”

Teknoloji şirketlerin yeniden isimlendirilmeleri, kurumsal hayata geçiş ilk kez karşımıza çıkmıyor. Örneğin Google, 2015 yılında ana markasını Alphabet olarak yeniden adlandırdı. Ancak, böylesine büyük bir pazar payına sahip, çok iyi bilinen, her yerde bulunan bir platform olan Facebook için, henüz kimse neler olacağını öngöremiyor. Durumun Metaverse konseptiyle uyumlu başka bir şeye geçmenin amaçlandığı düşünülüyor.

1.5 milyar Facebook kullanıcısının verileri çalındı mı?

Facebook, bu değişiklikle birlikte yeni hizmetlerini de ön plana çıkarmış olacak

facebook

Şirket olarak belirli bir yere ulaştıktan sonra isim değişikliği yapmaya karar veren ilk şirket, Facebook değil. Hatırlayacak olursanız Google da 2015 yılında tüm hizmetlerini Alphabet çatısı altında birleştirerek tek bir çatı şirket haline getirmişti. Kendisini bir gözlük markası olarak yeniden tanıtan Snapchat de adını Snapchat Inc. olarak değiştirmişti.

Facebook’un planladığı bu isim değişikliğinin altında yatan en büyük sebeplerden biri, şirketin artık sadece sosyal medya platformu olan Facebook ile anılmak istememesi. Marka kimliğini yenileyecek şirket, böylelikle Oculus, Instagram ve Whatsapp gibi hizmetlerini en az Facebook kadar ön plana çıkarmış olacak. 

Metaverse, Facebook’un en önemli isim değiştirme nedenlerinden biri

Facebook, kısa süre önce teknolojinin ‘geleceği’ olarak gördüğü internetin sanal gerçeklik versiyonu “metaverse”ü (kurgusal evren) geliştirmek ve inşa etmek üzere Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerden 10 bin kişiyi işe alacağını duyurmuştu. Aslına bakacak olursak Facebook, bu duyuru sırasında metaverse’ün şirket adına böylesine büyük bir değişikliği tetikleyeceğinden bahsetmemişti. Ancak görünen o ki önümüzdeki dönemde Facebook kanadında metaverse ile ilgili pek çok açıklama ve gelişme ile karşılaşacağız.

Daha önce de belirttiğimiz gibi şirketin benimseyeceği yeni isim bir sır gibi saklanıyor. Hatta söylenenlere göre Facebook’un en üst düzey yöneticileri bile yeni ismi bilmiyor. Yeni isim, elbette şirketin kurucusu Mark Zuckerberg tarafından açıklanacak. Facebook’un kurulduğu yıl olan 2004’ten beri Facebook olarak alıştığımız şirketin yeni isminin ne olacağı büyük merak konusu oldu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fifteen − eleven =

%d blogcu bunu beğendi: