Spor

Tonlarca para harcanan Formula 1 arabalarının maliyeti nedir? #F1 #Formula #BrasilGP

F1 takımları her yıl Dünya Şampiyonasında yarışan yüz milyonlarca harcıyor, ancak bir Formula 1 arabasının maliyeti gerçekten ne kadar?

Formula 1 takımları her zamankinden daha fazla performans için çabalarken, bir F1 aracı üretmenin maliyeti de arttı. Genel bir kural olarak, bir grand prix arabasına ne kadar çok para atılırsa, o kadar hızlı gider. Yeterli bir grand prix arabası yapmak için temel bir harcama da vardır.

F1’in şu anki Baş Teknik Direktörü görevinden önce Williams ve Marussia’da çalışmış olan 2005 ve ’06 şampiyonluk Renault otomobillerinin tasarımcısı Pat Symonds ile F1’in ne kadarının dökümü hakkında bize uzman bir görüş vermek için konuştuk. araba gerçekten maliyeti.

Bir grand prix arabası yaratmanın değerini tahmin etmeye çalışırken, “Bu çok zor” diyor. “Şu anki rolümde takımlara sürekli olarak belirli parçalar için ne kadar harcadıklarını soruyorum.

Formula 1 Meksika GP’sinde kazanan RedBull ve Verstappen! #MexicoGP #F1

“Bazen takımlar söylemek istemiyor, bazen bilmiyorlar – ama elimde birkaç parça var ve Marussia’da geçirdiğim yıllara göre maliyet artışını enflasyonla tahmin edebiliyorum.”

Daha önce, 2021’den önce üst düzey bir F1 aracı inşa etmenin ve geliştirmenin maliyetinin 400 milyon dolar (282 milyon £) kadar olabileceği düşünülüyordu. Bununla birlikte, bir takımın tüm operasyonları için şimdi 2021’den itibaren uygulanan ve ardından 2022’de 140 milyon dolara (98 milyon sterlin) ve 2023’te 135 milyon dolara (95 milyon sterlin) indirilen bir takımın tüm operasyonları için 145 milyon dolarlık (102 milyon sterlin) bir bütçe sınırı ile, takımların arabalarını üretme ve geliştirme konusunda çok daha verimli olurlar.

Aşağıda yalnızca bir F1 otomobili üretmenin üretim maliyetleri hesaplanmıştır – araştırma ve geliştirme giderleri tamamen ayrı bir şeydir ve bu parçaya dahil değildir.

Peki, bir ön kanat oluşturmak için ne kadar paraya ihtiyacınız var? Bir direksiyon sizi çok geri götürür mü? Symonds’ın yardımıyla, bir F1 aracının her bir ana bileşeninin maliyetinin dökümünü sağladık.

şasi

McLaren F1 tek gövdeli

F1 monokok: çelikten iki kat daha güçlü ve beş kat daha hafif, sizi biraz geri bırakabilir

Şasi, bir F1 otomobilinin merkezi parçasıdır ve ön kanat ve hale gibi tüm ek parçalar buna bağlıdır.

Sürücünün etrafında koruyucu bir kabuk oluşturan tek parça monokok bir yapıdır. Neredeyse yok edilemez, çelikten iki kat daha güçlü ve beş kat daha hafif, genellikle 12 kat karbon fiber paspastan yapılır.

Genellikle yaklaşık 35 kg ağırlığındadır ancak aynı zamanda diğer tüm bileşenlerin ağırlığını taşıması ve büyük aerodinamik yüklere dayanması gerekir.

Maliyet: 707.000 $ – (500.000 £)

Arka kanat ve DRS

31 OCON Esteban (fra), Alpine F1 A521, Formula 1 Aramco Gran Premio De Espana 2021'de 07 - 10 Mayıs 2021 tarihleri ​​arasında Barcelona-Catalunya Circuit de Barcelona'da, Barselona yakınlarında, ​​İspanya - Fotoğraf Antonin Vincent / DPPI

Ön kanattan daha ucuz olsa da, arka kanat hala pahalı bir F1 bileşenidir.

Bir F1 aracının temel yere basma kuvvetini yaratmada önemli bir etkiye sahip olan ve bu nedenle tur sürelerini ciddi şekilde azaltmak için virajlarda ekstra yol tutuşu sağlayan ön ve arka kanatlar, göreceli boyutlarına rağmen pahalıdır.

Her ikisi de yarıştan yarışa geliştirilebilir ve bu nedenle tasarım ve yapımda büyük maliyetlere neden olur, ancak ön kanat ve burun konisinin incelikleri bunları arkadan daha pahalı hale getirir.

Maliyet: 85.000 – 150.000 $ (61.000 – 108.000 £)

Ön kanat / burun konisi

ön kanat aracı Raikkonen'e mal oldu

Bir ön kanat, daha büyük karmaşıklıkları nedeniyle bir arka kanadın maliyetini çok geride bırakacaktır.

Ön kanat aksamı, otomobilin en karmaşık ve en önemli parçalarından biridir. Bir F1 aracının performansının çoğu, ürettiği yere basma kuvvetinden gelir.

2017’de yeni aerodinamik kuralların yürürlüğe girmesinden bu yana tasarımlar her zamankinden daha karmaşık hale geldi. Bu, nispeten küçük bir bileşenin maliyetini çok yükseğe çıkarabilir.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 × one =

%d blogcu bunu beğendi: