TeknolojiKültür-Sanat

Amazon Prime Video, yeni “klip” özelliğini sundu!

Amazon, Prime Video için geliştirdiği etkileşimli klip paylaşım özelliğini tanıttı. Prime video, kullanıcıların bir dizi veya filmde beğendikleri bölümü sosyal mecralar aracılığıyla arkadaşlarına göndermelerine imkân tanıyan yeni işlev, YouTube ‘Clips’ özelliğine benziyor. YouTube’da da bir videonun dilediğiniz kısmını doğrudan mobil uygulama ile paylaşabiliyorsunuz.

Prime Video’da ise, geçici olduğu tahmin edilen belirli kısıtlamalar bulunuyor. Amazon’un açıklamasına göre, klip paylaşım özelliği platformun ‘Original Series’ adı altında yayınladığı içeriklere has olacak. Ancak başlangıçta her dizide veya filmde kullanılamayacak. Şirket aralarında The Boys’un da bulunduğu birkaç yapımında klip paylaşmaya izin verecek.

Amazon Prime Video Kasım Ayı Programı

Prime Video sizin için 30 saniyelik videolar oluşturacak

Amazon’un bir dizi veya filmin IMDb puanı, oyuncuların isimleri gibi bilgilerini anlık olarak görüntülemenizi sağlayan X-Ray hizmeti kapsamında sunulan klip paylaşım özelliği, belirlediğiniz içeriğe ait 30 saniyelik video oluşturacak. Bu videoyu Prime Video rastgele seçmeyecek. Uygulama ile, izlediğiniz yapımın istediğiniz kısmını kendiniz seçebileceksiniz.

prime video

ABD’deki iOS kullanıcılarının erişebildiği “Bir klip paylaş” butonuna dokunulduğunda, Prime Video uygulaması izlediğiniz içeriği durduracak. Sonrasında oluşturacağınız 30 saniyelik videoyu kesip düzenleyebileceğiniz bir bölüm karşınıza gelecek. Buradan dilerseniz başka bir dakikaya atlayarak videoyu özelleştirebilir veya süresini kısaltabilirsiniz.

Videoyu istediğiniz şekle soktuktan sonra, “Paylaş” düğmesine tıklayarak Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda paylaşabilir; aynı zamanda iMessage, WhatsApp, Messenger gibi mesajlaşma platformları üzerinden özel olarak seçtiğiniz bir kişiye gönderebilirsiniz. Bu veya benzeri bir özelliğin, rakip dijital platformlara da gelebileceği tahmin ediliyor.

prime video
Özellik, videonun birçok yerde paylaşımına izin veriyor.

Amazon, sadece 4 içeriğin paylaşılmasına izin veriyor

Amazon tarafından yapılan açıklamaya göre, klip paylaşımı; The Boys’un 1. sezonu, The Wilds (Yaban), Invincible, Fairfax olmak üzere 4 içerikte kullanılabiliyor. Şirket gelecekte özelliğin kapsamını daha fazla orijinal dizi ve filmleri ile genişletmeyi planladığını söyledi.

Klip paylaşımı henüz Android cihazlarda desteklenmiyor. Yalnızca ABD’de yaşayan ve Prime Video uygulamasını iPhone’undan kullananlar özelliğe erişebiliyorlar. Önümüzdeki günlerde Türkiye dahil diğer ülkelerin ve işletim sistemlerinin de destekleneceği tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 − 6 =

%d blogcu bunu beğendi: