Teknoloji

Google’dan oyunculara dev hizmet! Tek bir Google aratmasıyla aradığınız oyun hangi platformda görebileceksiniz!

Daha önce herhangi bir film, dizi ya da şarkı aradığımızda o eserin hangi platformlarda yer aldığını gösteren Google Aramalar, artık oyunlar için de benzer bir uygulama yapacak.

Son yıllarda karşımıza çıkan trendlerden biri de oyunların bulut bilişim sistemleri üzerinden uzaktan oynanabilmesi. Böylelikle yeterli hızda bir internet bağlantınız varsa bir oyun bilgisayarına sahip olmadan da oyunların keyfini çıkarmak mümkün hale geliyor.

Öte yandan her oyun her platformda yer almıyor. Oyunseverlerin işini kolaylaştırmak isteyen Google, bundan sonra hangi oyunun hangi bulut oyun platfromunda yer aldığını da gösterecek. Bu özellik şu anda hali hazırda filmler, diziler ve şarkılar için aktif durumda.

Oyunların hangi platformda olduğu yazacak

google arama oyun

Şimdiye kadar Google, bir nevi toparlayıcı görevi görerek aranan dizi, film ve müzikleri hangi platformlarda bulabileceğimizi gösteriyordu. Örneğin The Sandman dizisini arttığımızda Netflix’e, The Simpsons’ı arattığımızda ise Disney+ gibi platformlara yönlendirme yapıyordu. Oyunlarda da aynı şekilde platformlara yönlendirme yapılacak. 

Öte yandan Google bu özelliği oyunlara getirirken odak noktası olarak bulut oyun platformlarını seçmiş durumda. Yani oynamak istediğimiz bir oyunu satın alabileceğiniz bir platform ya da mağaza yerine buluttan oynayabileceğiniz bir yayın platformu karşınıza çıkacak. Aslına bakılırsa bu durum, Google’ın kendi yayın platformu olan Stadia’yı da öne çıkaracağı için oldukça mantıklı. Yine de Google oyunu adil oynuyor ve sadece kendi hizmetini değil, Amazon Luna, Nvidia GeForce Now ve Xbox Cloud Gaming‘i de bu sisteme dahil ediyor.

Öte yandan sonuçlar şu an için mobilde ve bilgisayarda farklı şekilde olabiliyor. Örneğin Destiny 2 için arama yapıldıında Android’de yapılan aramada yalnızca Stadia seçeneği çıkarken masaüstünde ise GeForce Now‘ı da görüyoruz. Arama sonuçlarında servislerin yanında yer alan oyna ifadesine bastığımızda ise o oyunun olduğu servise yönlendiriliyoruz.

Gençler en çok hangi sosyal medya platformunu kullanıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eight − three =

%d blogcu bunu beğendi: