HaberlerDünyaPolitik

Halklar Sömürülüyor: Pandora Belgeleri Nedir?

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu; içerisinde 330’dan fazla politikacının, 221 şirketin adının geçtiği yeni bir offshore dosyasına ulaştı. 2016 yılında Panama Papers ile benzer bir mevzu gündeme gelmişti, hatırlarsanız. Peki, pandora belgeleri nedir? Hemen özet geçelim.

Pandora belgeleri olayı

Offshore şirketlerinden yeni veriler sızdı. Böylece gizli kalması gereken ve dünya üzerinde bir offshore şirkete sahip kişilerin listesi ifşa oldu. Offshore şirketler vergi kaçırmak için kullanılıyor.

Bu belgeleri sızdıran kim?

The international consortium of investigative journalists (uluslararası araştırmacı gazeteciler birliği) kısaca.

Sızan veriler nereden geliyor ve büyüklüğü ne kadar?

Veriler 14 farklı offshore hizmet sağlayıcısından gelmiş. İçerisinde 2.9 tb boyutunda 11.9 milyon dosya var. bu dosyaların yaklaşık 6.5 milyonu belge, 3 milyonu fotoğraf, 1.2 milyonu da e-posta.

Belgelerde kaç politikacının ve kaç şirketin adı geçiyor, ülkemiz ne durumda?

Toplamda 91 ülkeden 330’dan fazla politikacının offshore şirkete sahip olduğu ortaya çıktı yalnızca bu belgelerde. Ülkemizden ise 0 politikacı ve 221 şirketin adı geçiyor. Bu, politikacılarımızın offshore hesapları olmadığını göstermiyor. Zira ABD’den de 0 politikacının adı geçiyor. Yalnızca pandora belgeleri kapsamında sızan şirketlerde yokmuş en azından. Politikacı olmasa da birçok zenginimizin ismi geçiyor. O sebeple temiz değiliz.

Tanıdık kimlerin adı geçiyor?

Politikacılardan Ürdün kralı, Ukrayna, Kenya ve Ekvador başkanı, Çekya başbakanı ve eski Britanya başbakanı Tony Blair. Ayrıca Putin’in resmi olmayan propaganda bakanının finansal hareketleri ile Rusya, Amerika birleşik devletleri ve Türkiye ile diğer ülkelerden toplamda 130’dan fazla milyarderin ismi geçiyor. resmi kaynağın daha 2. paragrafında ülkemizin ismi geçiyor, aynen bir önceki cümlede yazdığım gibi. Rusya, ABD ve Türkiye ile diğer ülkelerden 130 milyarder… Ayrıca şarkıcı Shakira, kriket efsanesi Sachin Tendulkar ve model Claudia Chiffer’ın da offshore varlıklarla bağlantısı varmış. Ve daha fazlası…

Dünya’nın En Büyük Şirketlerin İşçi Maaşları Ne Kadar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

one × 2 =

%d blogcu bunu beğendi: