Teknoloji

İnternette 1 Dakikada Neler Oluyor!

İnternet son dönemde iyice hayatımıza girdi. Pandeminin etkileriyle alışkanlıklarımız değişti. Çoğu insan gibiyseniz, bağlantıda kalmaya çalışırken sosyal uygulamalarda daha fazla zaman harcıyorsunuz, mağaza kapanışları ve kısıtlamalardan kaynaklanan e-ticaret yoluyla daha fazla para harcıyorsunuz ve evden çalışmak için sürekli internettesiniz. Bu da yeni normallerimiz. Peki, internette 1 dakikada neler oluyor?

Temeli 1950’ye kadar dayanan internet, günümüzde hepimizin evinde mevcut. Bir zamanlar eve internet bağlatmak için aylarca sıra beklemek gerekiyordu. Bugün başvurduğunuzda şansınız yaver giderse en kısa sürede almaya hak kazanıyordunuz. Üstelik hızı da Megabitlerle değil, şimdi görsek güleceğimiz Kbps değerleriyle ölçülüyordu. Bir web sayfasının yüklenmesi dahi dakikalar sürebilmekteydi.

Teknoloji, beraberinde interneti de geliştirdi. Standart kullanıcılara yönelik olarak geliştirilen sosyal medya ağlarının ortaya çıkışı, yayın hizmetlerinin sayısındaki artışın önü alınamaz durumda. Peki, bu pazarı aktif bir şekilde domine eden şirketlere ne kadar zaman harcıyoruz? İnternette 1 dakikada neler oluyor?

Oturduğun Yerden Virtual Vacation Sayesinde Tüm Dünya’yı Dolaşın!

1 dakikada 305 bin fotoğraf paylaşılıyor

DOMO, kullanıcıların dijital tüketim alışkanlıklarıyla alakalı yaptığı araştırmadan elde ettiği verileri paylaştı. ‘Data Never Sleeps’ yani ‘Veri Asla Uyumaz’ ifadesiyle internette sürekli olarak bir hareketlilik yaşandığına atıfta bulunan DOMO, sosyal medya platformlarının hayatımıza ne kadar girdiğini bir kez daha anlamamızı sağladı. İnternette 1 dakikada neler oluyor?

  • YouTube kullanıcıları 694.444 saat video izliyor
  • Zoom, 856 dakikalık web seminerlerine ev sahipliği yapıyor
  • TikTok kullanıcıları 167 milyon klip izliyor

Bu platformların ne kadar etkili ve etkili hale geldiğini düşünmek şaşırtıcı ve bir adım geri atıp böyle bir grafiğe baktığınızda, gerçekten başka bir bakış açısı katıyor.

Aşağıdaki Domo’nun ‘Data Never Sleeps 9.0’ tablosuna göz atın.

İnternette 1 Dakikada Neler Oluyor!

Zoom aktif bir şekilde kullanılıyor

Pandemiyle beraber yıldızı parlayan uygulamalardan Zoom’un toplamda 856 dakikalık video konferanslara ev sahipliği yaptığı ortaya çıktı. YouTube kullanıcılarının 1 dakikada 694 bin saatlik video izlediği anlaşılırken, Netflix’te 452 bin saatlik video oynatıldığı belirlendi. Sesli sohbet uygulaması Clubhouse’ta ise dakikada 208 oda oluşturulduğu açığa çıktı.

“İnternette 1 dakikada neler oluyor” raporuna göre Google, toplamda 5.7 milyon aramaya şahitlik ediyor. 12 milyon kullanıcı iMessage ile iletişim kuruyorken; 2 milyon kişi Snap alışverişi gerçekleştiriyor. Discord kullanıcıları birbirlerine dakikada 668 bin, Slack kullanıcıları ise 148 bin mesaj gönderiyorlar. Ayrıca 108 bin kişi Microsoft Teams üzerinden bağlantı kuruyor.

İnternette toplam 6 milyon kullanıcı 1 dakikada online alışveriş yapıyor. Harcamaların 283 bin dolarının Amazon’a, 67 bin dolarının Instacart platformuna gittiği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

four × four =

%d blogcu bunu beğendi: