Teknoloji

Huawei, yeni elektriklli otomobili AITO M5’i tanıttı!

Huawei, bugün düzenlediği etkinlikte sürpriz yaparak özellikleri ve fiyatı ile elektrikli otomobil pazarını sallayan AITO M5 modelini tanıttı.

Huawei, bugün düzenlediği etkinlikte yeni akıllı telefon ve tabletlerinin ardından Aito M5 elektrikli otomobil modelini tanıttı. Şirket bu aracı direkt olarak Tesla Model Y’nin karşısına konumlandırıyor. İşte AITO M5 özellikleri ve fiyatı…

Yeni Aito M5 özellikleri ve fiyatı!

Huawei ve DFSK Seres ortaklığıyla kurulan Aito markası şu an için yalnızca Çin pazarına özel elektrikli ve hibrit otomobiller üretiyor. Bunlardan ilki de Aito M5 modeli oldu. Tabii etkinlik sırasında Aito M7 modeline dair de bazı paylaşımlar yapıldı. Dolayısıyla serinin bu isimlendirmeyle devam edeceğini anlıyoruz.

Huawei, yeni elektriklli otomobili AITO M5'i tanıttı!
Huawei, yeni elektriklli otomobili AITO M5'i tanıttı!
Huawei, yeni elektriklli otomobili AITO M5'i tanıttı!
Huawei, yeni elektriklli otomobili AITO M5'i tanıttı!

Özellikleri ve fiyatı ile elektrikli otomobil pazarında rekabeti kızıştıran Aito M5, 365 kW (490 HP) motor gücüne ve 675 Nm torka sahip sahip. 80 kW boyutundaki bataryası ise 620 km menzile sahip olmasını sağlıyor. Fakat gerçek kullanım senaryosunda ortalama 552 km civarı bir menzile sahip olacağı söyleniyor.

Huawei etkinlik sırasında birçok rakip marka ile verileri kıyasladı. Örneğin hava direnci katsayısı ya da bilinen adıyla rüzgar sürtünme oranına baktığımızda M5 0.266 Cd, Mercedes EQC 0.29 Cd, BMW iX3 0.29 Cd ve Audi Q5e-Tron 0.29 Cd değere sahip.

Tabii her zaman için sürtünme oranının en düşük olması araç için en iyisi demek değildir. Zira bazen otomobilin yere daha iyi basması için bilerek bu oran belli seviyenin üzerinde tutulabiliyor. Fakat Huawei’nin yeni otomobilinin oldukça iddialı bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Apple Car daha piyasaya çıkmadan Tesla’yı geçti!

Aracın 2 farklı opsiyon ile satışa çıkacağı ve bunların da 41 bin 500 dolar ve 46 bin dolarlık fiyat etiketine sahip olacağı belirtiliyor. Bu aracın henüz Çin pazarı dışında satışı olmasa da ülkemize güncel kur ve vergiler üzerinden gelmesi halinde uygun fiyatlı modelin 1 milyon 327 bin TL, pahalı olanın ise 1 milyon 580 bin TL üzeri bir fiyat ile satılabileceğini söyleyelim.

Xiaomi elektrikli otonom otomobili sokaklarda görüntülendi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nineteen − 3 =

%d blogcu bunu beğendi: