Yemek & Sağlık

Bira için kullanılan “tadı sidik gibi” deyimi gerçek oldu! Bu sıcaklarda idrardan bira içmez miyiz?

Alevler küllere, idrar da, hmmm, biraya? Geldikleri gibi giderler? Daha önce idrardan bira içmiş miydiniz?

Hayır, biraya “tadı sidik gibi” diye hakaret etmek için bir şaka değil bu, gerçek. Singapur NEWBrew adlı, bir zamanlar atık su ve hatta idrar olan likitlerin arıtılmasıyla bir bira üretti. Biranın çoğu zaten sudan oluşur, NEWBrew’un da %95’i NEWater’dan oluşuyor. NEWater da ülkenin geri dönüştürülmüş suyunun resmi ve de milli markası.

Su kıtlığıyla başa çıkabilmek için Singapur hükümeti 2003 yılında NEWater’ı kurdu, ülkenin yerlileri hiçbir zaman temiz içme suyu eksikliği çekmesin diye. Bu arada temiz derken, gerçekten, ultra temiz, mega temiz demek istiyoruz. Kullanılmış su üç adımdan oluşan bir arıtma sürecinden geçiyor.

Bu bira ile Singapur, su stoğunun yaratabileceği zorlukların tamamının üstesinden geldiğini kanıtlamış oluyor. Bira mayalaması temiz su gerektiriyor. The Straits Times’ın haberine göre sudaki istenmeyen partiküller maltın, şerbetçiotunun ve bira mayasının tadının bozulmasına neden olabilir. Endişelerinizi bertaraf etmek gerekirse, NEWBrew asla atık madde tadında değil. Brewerkz, mevzubahis birayı üretmek için Singapur’un ulusal su acentesiyle çalışan craft bira fabrikası, biranın tadını yumuşak, ağızda balımsı bir tat bırakan tropikal bir blonde ale olarak tanımlıyor.

Bira için kullanılan "tadı sidik gibi" deyimi gerçek oldu! Bu sıcaklarda idrardan bira içmez miyiz?

Bahsettiğimiz bu suyun dışında birada Alman arpası, aromatik Citra, Calypso şerbetçiotu ve “kveik” adlı az bir miktar Norveç mayası bulunuyor. Bira kutularını ise suyun geri dönüşümüne katkıda bulunan şehrin simgeleri Singapur Nehri, Marina Barajı ve MacRitchie Su Deposu’nun illüstrasyonları süslüyor.

Konuya dair biz Türkiye’de ikamet edenlerin en çok canını yakacak detayı ise sona sakladık, üçlü satılan biralar $3.30 etiketiyle satılıyor… Hayaller atık sudan devlet eliyle bira üreten coğrafyalar, hayatlar suluya inadına zam yapılan konumlar… Olacak O Kadar jenerik müziğiyle bu haberimizin sonuna geldik, hepinize biranızdan geri kalmayacağınız bir yaz diliyoruz!

Sigara neden zararlı? Sigara nasıl vücudumuzu kendine bağımlı kılıyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 + 3 =

%d blogcu bunu beğendi: