Infinity Train ile kendi kendine şarj edebilecek tren projesi hayata geçiyor!

Williams Advanced Engineering’i satın alan Fortescue Future Industries dikkat çeken elektrikli tren projesi Infinity Train ile ses getirdi.

Fortescue Future Industries, Williams Advanced Engineering’i bünyesine katarak önemli bir adım attı ve bunun üzerine dikkat çekici bir duyuru yaptı. Bu ilginç sayılacak duyurunun arkasında ise “dünyada ilk” olduğu iddia edilen Infinity Train projesi yer aldı. Bu projenin odak noktasında, kendi kendisini şarj edebilecek bir elektrikli tren altyapısı kurmak yer alıyor. Projenin temelinde Avustralya merkezli maden firması Fortescue Future Industries’in 2030 yılı içi koyduğu sıfır emisyon hedefine ulaşmak yer alıyor.

Firma Infinity Train projesi ile sadece arazi eğiminden yararlanarak yol alan bir tren merkezli taşımacılık sistemi kurmak istiyor. Özel bir altyapı ile yük trenlerinin eğimli arazilerde hızlanması ve iniş ile fren noktalarında yerleşik pillerini şarj etmesi hedefleniyor. Firma bu sayede şarj istasyonu gibi ekstra altyapı maliyetlerine olan ihtiyacın ortadan kalkacağını inanıyor. Çünkü gidiş yolunda toplanan enerjinin, dönüşü sağlayabileceği aktarılıyor.

Henüz detaylar kısıtlı olmasına rağmen hali hazırda birçok elektrikli otomobilde aktif olarak yer alan rejeneratif frenleme sisteminin bir benzerini kullanacak gibi görünen Infinity Train projesi, ilk aşamada sadece spesifik bir rota üzerinde kullanılabilecek konumda yer alıyor. Bu rotanın da 143 km uzunluğunda olduğu gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Elektrikli otonom tren projesi duyuruldu!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 × 4 =

%d blogcu bunu beğendi: