DünyaHaberler

İngiltere başbakanı Boris Johnson, istifa etti!

Beş bakan dahil 50’yi aşkın hükümet görevlisinin istifası sonrası görevi bırakma konusunda büyük bir baskı altında kalan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, iktidardaki Muhafazakar Parti’nin liderliğinden istifa etti.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Johnson, Parti yeni liderini seçene kadar görevinin başında kalacağını açıkladı. Johnson’ın yerine sonbahara kadar yeni bir liderin seçilmesi, ardından Johnson’ın başbakanlık koltuğunu yeni lidere devretmesi bekleniyor. İngiltere’de yayın yapan ITV kanalı, Boris Johnson’ın sabah saatlerinde görevi bırakmadan önce Kraliçe 2. Elizabeth’i telefonla aradığını duyurdu.

Ne olmuştu?

Ne olmuştu?

Önceki gün kabineden ilk istifa eden Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın yerine getirilen Nadhim Zahawi dahil kabineden üst düzey isimler, Johnson’a istifa çağrısında bulundu. Johnson’ın en yakın çalıştığı bakanlardan İçişleri Bakanı Priti Patel de Başbakan’a istifa etmesini tavsiye etti. Perşembe sabahı iki gün önce koltuğu devralan Eğitim Bakanı’nın istifasıyla görevden ayrılan bakan sayısı da beşe ulaştı. Bakan ve bakan yardımcılarının bulunduğu 50’den fazla hükümet görevlisinin istifası ile İngiltere hükümeti birçoklarına göre işlerliğini yitirme noktasına geldi.

BBC’ye konuşan siyasi analistler, Johnson’ın bu koltukları dolduramayacağını anlaması sonrası istifa etmeye karar verdiğini söyledi. Boris Johnson dün Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmada, istifa çağrılarına karşılık olarak ‘devam edeceğim’ yanıtını vermişti. Ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Keir Starmer da Johnson’ın bırakma kararının ‘ülke için iyi haber’ olduğunu söyledi. Johnson’ın parti liderliğinden istifası sonrasında Ekim ayındaki parti konferansına kadar Muhafazakar Parti’de liderlik yarışı olması bekleniyor.

Boris Johnson’ın geçici başbakanlığı da tehlikede mi?

boris johnson

Johnson’ın Muhafazakar Parti liderliğinden istifa kararı alması sonrası, başbakanlığı sonbahara kadar devam ettirip ettiremeyeceği de tartışılıyor.

BBC’ye konuşan eski bir bakan yardımcısı ‘temel sorununun’ bu olduğunu söylüyor.

Muhafazakar Parti milletvekilleri, geçici başbakan konumuyla hareket edeceği güvencesini vermesi şartı ile Johnson’ın sonbahara kadar görevde kalabileceğini dile getiriyor.

Boris Johnson Türk mü? İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Büyük Dedesi Ali Kemal Kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

one + 17 =

%d blogcu bunu beğendi: