Kültür-Sanat

Netflix, dizi ve filmleri neden kaldırıyor? Netflix kullanmayı bırakmak için 6 neden?

Netflix, zaman zaman yaptığı açıklamalarla platformda yer alan bazı içeriklerin belirli bir tarihten sonra kaldırılacağını açıklıyor. Peki Netflix neden böyle bir şey yapıyor? Bazı popüler yapımlar, Netflix’te neden bulunamıyor? Netflix kullanmayı bırakmak için 6 neden!

Dünyanın en popüler çevrimiçi dizi ve film platformu Netflix, zaman zaman bazı içerikleri yayından kaldırıyor. Hatta daha geçtiğimiz saatlerde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Friends ve Harry Potter serisi gibi bazı popüler yapımların bu ay sonu itibarıyla Netflix’ten kaldırılıyor. Tamam da niye? Netflix, bu kadar popüler içerikleri neden kaldırıyor?

Aslına bakacak olursak bu sorunun cevabı çok basit. Pek çoğunuzun da tahmin edebileceği gibi lisans hakları. Bilindiği üzere; bir dizi ya da filmi bir yerde yayınlayabilmek için o yapımın lisans haklarına sahip olmak gerekiyor. Netflix de tam olarak bunu yapıyor. Ancak lisans süresi sona erdikten sonra o yapım için yeni bir değerlendirme yapan platform, aldığı karara göre de lisans haklarını yeniden almayabiliyor. İşte böylesi durumlarda yapımlar Netflix’ten kaldırılıyor.

Maliyetler de önemli

Netflix

Netflix, bir yapımın lisansını alma kararını verirken özellikle de iki hususa dikkat ediyor. Bunlardan ilki, o içeriğin haklarının hala mevcut olup olmadığı. İkinci husussa maliyet. Platform, lisans yenilemesi yapması gereken içeriğin ilgili bölgede ne kadar popüler olduğuna bakıp, bunu lisans maliyeti ile gözden geçiriyor. Eğer bu işlemlerde platformun çıkarlarına uymayan bir sonuca ulaşılırsa, o yapımın lisans hakları yeniden alınmıyor. 

Netflix’in lisans haklarıyla ilgili açıklaması şu şekilde:

Netflix, dünya genelinde farklı stüdyolardan dizi ve filmlerin lisansını alır. İzlemek istediğiniz içerikleri devam ettirmeye çalışsak da bazen lisans anlaşmaları nedeniyle bazı içerikler Netflix’te yayından kalkar.

Bir dizi veya filmin lisans süresi bittiğinde aşağıdakileri göz önünde bulundururuz:

 • İçeriğin hakları hâlâ mevcutsa
 • Bir bölgede ne kadar popüler ve lisans maliyeti ne kadar

Bir dizi veya filmin lisansı yenilenirse içeriği Netflix’ten izlemeye devam edebilirsiniz. Bir içeriğin lisansı yenilenmezse içerik Netflix’ten kaldırılmadan önce size bilgilendiririz.

Netflix kullanmayı bırakmak için 6 neden!

Dijital dönüşümün lokomotifi internetin en büyük ürünlerinden biri de video akış platformları. Aylık belirli bir abonelik ücreti karşılığında yüzlerce içeriğe kolaylıkla erişilmesine ortam sağlayan bu platformlar, 2019 yılında patlak veren koronavirüs nedeniyle evde kaldığımız dönemde yaygınlaştı.

Dünya genelinde 220 milyondan fazla abonesiyle öne çıkan hizmetlerden biri de Netflix. Hizmet, abone sayısı ele alındığında başarılı görünse de bazı durumlarda kullanıcıların canını fazlasıyla sıkabiliyor. Biz de yazımızda Netflix‘in dezavantajlarını inceledik. İşte Netflix kullanmayı bırakmak için 6 neden

Sınırlı bölgesel içerikler

Haberimize geçmeden önce belirtmekte yarar var ki bu nedenlerin bir çoğu diğer platformlar için de geçerli olup, sırasıyla hepsine ait içerikler yapılacaktır. İçeriğimiz kötülemek amaçlı bir karşı reklam çalışması değildir.

Son yapılan araştırmalara göre Türkiye’deki Netflix kullanıcıları, platformun ABD’deki üyelerine sunduğu içeriğin yalnızca yüzde 10‘luk bir kısmına erişebiliyor. Bu nedenle kullanıcılar film, dizi ve TV şovlarının büyük bir kısmını izleyemiyor.

VPN gibi yöntemlerle diğer ülkelerin Netflix içeriklerini izlenmeye çalışılsa da Türkçe dil desteğinin olmaması nedeniyle başarılı olunamıyor.

Lisans anlaşmaları

Netflix orijinal yapımlarını yerli yabancı demeden sıklıkla takip ediyoruz. Ancak platformun bünyesindeki diğer dizi, film, TV şovları ve belgeseller ne durumda? Şunu belirtmeliyiz ki Netflix’in lisans anlaşmaları aboneleri pek de memnun etmiyor. Örneğin ABC veya CBS gibi TV ağlarında yayınlanan bir yapım, lisans anlaşması kapsamında Netflix’e çok uzun zaman sonra geliyor.

Söz konusu TV ağlarında yayınlanan bir içerik, genellikle bir yıl sonra platformun kütüphanesine ekleniyor. Bu da her ay belirli bir abonelik ücreti ödeyerek kaliteli bir hizmet almak isteyen kullanıcıların istemeyeceği bir şey.

Abonelik ücretleri

Netflix, bu ayın başlarında yaptığı açıklamada abonelik ücretlerine zam yaptığını duyurdu. Son değişiklikle birlikte hizmetin paket fiyatları yüzde 40 oranında arttı. Öte yandan hesap paylaşımını yakında ücretli hale getirmek için çalışmalara başladı. 2022’nin ilk çeyreğinde yaklaşık 200 bin abone kaybeden platformun bir sonraki mali çeyrekte 2 milyon abone kaybı yaşaması muhtemel.

 • Temel Plan: Aylık 37,99 TL – Tek cihaz, 480p Çözünürlük
 • Standart Plan: Aylık 57,99 TL – İki cihaz, 1080p Çözünürlük
 • Özel Plan: Aylık 77,99 TL – Dört cihaz, 4K + HDR Çözünürlük

Hiçbir şeye sahip değilsiniz

Netflix’e aylık abonelik ücretini ödeseniz de aslında hiçbir şeye sahip değilsiniz. Burada dijitalleşme karşıtı bir düşünce söz konusu değil. Aksi şekilde içeriklerin her an platformun kütüphanesinden kaldırılma ihtimali var.

Bu nedenle Netflix’i sevdiğiniz bir dizi/film için kullanıyorsanız, elinizi çabuk tutmanızı öneririz. Zira takip ettiğiniz o içerik, bir gece ansızın kaldırılabilir.

İnternet gereksinimleri

Netflix gibi internet tabanlı uygulamaların en handikaplarından biri de video kalitesi diyebiliriz. Zira buradan alacağınız hizmetin kalitesi, internetinizle doğru orantılıdır. Yani internetiniz kesilirse Netflix, ödediğiniz ücretlerle birlikte yok olup gider. Aynı zamanda ağınıza bağlanan başka kişiler varsa, bant genişliğini artırarak internet hızınızı düşürür.

Unutmayın ki Netflix, internet bağlantınızın hızına göre video kalitesini otomatik olarak ayarlıyor. Bir nebze olsun vakit geçireyim diye açtığınız Netflix, internet bağlantınızın kötü olması nedeniyle sizlere kabus dolu anlar yaşatabilir.

Veri tüketimi

Konuyu internet bağlantısından açmışken, bir de Netflix’in ne kadar internet tükettiğine göz atalım. Bu gibi platformlarda video kalitesine bağlı olarak tüketilen internet miktarı da doğru orantılı olacak artacaktır. Bu nedenle özellikle interneti sınırlı olan aboneler için pek de doğru bir tercih değil.

Netflix’in bir saatte tükettiği veri miktarı ise şöyle;

 1. Düşük: Temel video kalitesi, saatte maksimum 0,3 GB
 2. Orta: Standart video kalitesi, saatte maksimum 0,7 GB
 3. Yüksek: En iyi video kalitesi
  • Standart Çözünürlük: Maksimum 1 GB
  • Yüksek Çözünürlük: Maksimum 3 GB
  • Ultra Yüksek Çözünürlük (4K): Maksimum 7 GB
 4. Otomatik: İnternet bağlantı hızınıza bağlı olarak mümkün olan en yüksek kaliteyi vermek için otomatik olarak ayarlanır.
Netflix, canlı yayın içerikleri üretmeye hazırlanıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 × 3 =

%d blogcu bunu beğendi: