Teknoloji

İp Tv Nedir? İp Tv Kullanmak Yasak Mı?

Tüm platformları içinde barındıran ip tv nedir? İp Tv kullanmak yasak mı? İnternet üzerinden izlenebilen ip tvlerin, uydulardan farkı nedir? Sizler için ip tv hakkındaki tüm bilgileri derledik.

Son yıllarda sürekli herkesin dilinde olan ip tv, yavaş yavaş uydu alıcılarının yerini almaya başladı. Her yerde izleme özgürlüğü ve hesaplı olması IP TV’yi hayatımızın bir parçası yaptı. Ancak İp Tv kullanımının hukuken yasak olup olmaması bir çok kullanıcıyı tedirgin etmekte. Peki İp Tv nedir? Kullanmak yasak mı? Analog Televizyonlardan farkı neler?

IP TV nedir?

IP TV, kısaltmasından da anlaşılacağı üzere internet üzerinden yapılan yayınlara ve kanallarına verilen addır. Açılımı “internet protokolü” olarak çıkan bu yayınlarında içerikleri görebilmeniz ve izleyebilmeniz için internet bağlantısı sağlamanız gerekmektedir. IP TV yayınları herhangi bir kablo altyapısına ya da anten bağlantısına bağlı kalmadan izlenebilmekte olup, ayrıca altyapı ya da ekstra cihazlar gerektiren kablo altyapılı ya da anten üzerinden sağlanan yayınlara göre daha hesaplı ve daha erişilmesi kolay olmaktadırlar. Ülkemizde yasal olan ve yaygın olan bu yayın kanalları nelerdir?

İp Tv Nedir? İp Tv Kullanmak Yasak Mı?

IP TV nasıl çalışır?

IP TV’nin çalışma prensibi analog olarak bildiğimiz anten ya da kablo yayınlarına göre daha kolaydır. Anten üzerinde yayınlar belirli yerlere konulan sinyal dalgası ile alınıp, daha sonrasında TV alıcısına aktarılır, sonucunda görüntü ve ses elde edilir. Ancak kesilme veya hasar alma oranları daha karışık bir yapıya sahip olduktan ötürü fazladır. IP TV’de ise çalışma prensibi ana alıcıdan sinyallerin getirilip, daha sonrasında sunucular üzerinden son kullanıcının cihazına görüntü ve sesin aktarılması sonucunda çalışır.

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır? Hızlı ve Kolay Öz geçmiş Hazırlama: HipCv Nedir? CV Nasıl hazırlanır?

IP TV ile uydu antenler arasındaki farklar neler?

Öncelikle IP TV’nin analog yayınlardan en büyük farkı daha özgür olmanızdır. IP TV’yi internet üzerinden izlediğiniz için, her yerde izleme olanağına sahipken, analog yayında böyle bir durum bulunmamaktadır. Analog yayında sadece altyapıların bulunduğu yerlerde ve alıcı aracılığıyla izlersiniz. IP TV daha hesaplıyken, analog yayınlar daha pahalıdır. Ayrı olarak alıcı ve bir altyapıyı kullandığımızdan ötürü analog yayınlar daha pahalı olmaktadır. Ayrıca IP TV üzerinde bulunan içeriğin çeşitliliği ile, analog yayında sunulan içeriğin çeşitliliği arasında bazı farklar bulunmaktadır. IP TV izlerken daha yüksek kalitede izleme şansına sahipken, analog yayınlarda çoğu kanalı Full HD çözünürlükte izlersiniz. Fakat 4K olarak yayın yapan kanallar da bulunmaktadır. Bunlara TRT 4K örnek olarak verilebilir.

Ülkemizdeki yaygın IP TV platformları

Ülkemizde kullanılan IP TV temelli hizmetlere Turkcell TV+Vodafone TVTivibu gibi yayınlar örnek verilebilir. Bunun dışında yasal olmayan ip tv satıcıları da bulunmaktadır. Aslına bakarsanız, Youtube üzerinden yayın yapan TV kanalları bile bireysel olarak ip tv’ye örnek olarak gösterilebilir.

İp Tv Nedir? İp Tv Kullanmak Yasak Mı?

IP TV kullanmak yasak mı?

Öncelikle IP TV’nin kullanılması konusunda öncelikle ne şekilde kullanacağınıza göre değişmektedir. Eğer bu hizmeti şifreli kanalları kaçak olarak izlemek konusunda kullanacaksanız bu konuda yaptırımlar bulunmaktadır. Ülkemiz yasal olmayan ip tv satıcıları ile savaş halinde çünkü yasal olmayan iptvler ücretli ücretsiz tüm platformlara erişim sağlıyor.

“Telefon hatları ile frekanslarından veya elektromanyetik dalgalarla yapılan şifreli veya şifresiz yayınlardan sahibinin veya zilyedinin rızası olmadan yararlanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.”

TCK’nın 163/2 maddesine göre, IP TV’yi sahibinin rızası olmadan kullandığınız takdirde yaptırımlar bulunmaktadır. Ancak bu kanalların sahiplerinin rızası ile, şifreli kanalları ücretini ödeyerek ve yasal olarak kullandığınız takdirde IP TV’yi kullanmak suç değildir. IP TV’ye bir diğer örnek olarak NetflixAmazon PrimeExxen gibi platformları da örnek verebiliriz. Ücret ödüyoruz ve içerik sahibinin rızası ile içeriklere erişebiliyoruz. Yasal olmayan hizmetlerde ise, bu durumda paralı ya da şifreli kanalların ücreti ödenmeden, yasadışı bir şekilde yayınlar kullanıcıya ulaştırılıyor. Bu durumda da bir takım yaptırımlar ya da para cezaları uygulanabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 × three =

%d blogcu bunu beğendi: