Teknoloji

iPhone kamerasındaki bu gizli özellik sosyal medyada viral oldu!

Apple’ın iOS işletim sistemine yerleştirdiği bazı gizli özellikler kullanıcılar tarafından yıllardır bilinmiyor. Apple’ın iPhone’a “gizlediği” basit ama kullanışlı son kamera özelliği ise sosyal medyada viral olmayı başardı. iPhone kamerası ile boomerang video kaydedebileceğinizi biliyor muydunuz?

Özellikle Instagram kullanıcılarının sevdiği bir video tarzı olan boomerang, iPhone’un varsayılan kamera uygulamasıyla yapılabilir. Peki iPhone kamerasındaki gizli boomerang özelliği nasıl kullanılır?

iPhone kamerası ile boomerang nasıl oluşturulur?

Boomerang özelliği nedir diye merak ediyorsanız, kısa süreli bir videonun kendi kendini tekrar etmesi anlamına geliyor. Sosyal medyada popüler olarak kullanılan bu efekt, çektiğiniz videoların sonsuz şekilde ileri-geri oynamasına izin veriyor.

Instagram, 2015 yılında Boomerang video uygulaması başlattı, 2020 yılında Instagram uygulamasının kamera özelliklerine dahil etti. Fakat Instagram’dan bağımsız olarak, Apple’ın Live Photos özelliği yardımıyla boomerang kaydetmek mümkün.

iPhone’da boomerang efektini denemek için ilk olarak iOS 14 güncellemesini kurduğunuzdan emin olmalısınız. Yani iPhone 6S’e kadar tüm kullanıcılar boomerang video kaydedebilir. Güncelleme olup olmadığını kontrol etmek için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme bölümüne gidin.

iOS 14’ün son versiyonunu kurduktan sonra iPhone kameranızı açın ve Live Photo’ya dokunun (Live Photo’yu seçmek için kamera uygulamasının sağ üstündeki daireye tıklamalısınız).

Ardından boomerang efekti için bir fotoğraf çekin. Fotoğraflar uygulamasına gidin ve kaydettiğiniz fotoğrafı uygulamada açın. Sol üstte, “Live” yazan kutucuğa dokunun. Kutucukla birlikte dört farklı seçenek karşınıza çıkacak, bu seçeneklerin arasından “PinPon” olanı seçin.

Bu seçimin ardından çektiğiniz fotoğrafın Instagram’daki gibi boomerang efektiyle görüntüleyebilirsiniz. Instagram uygulamasındaki boomerang özelliğine alternatif olarak iPhone kamerasını kullanabilirsiniz.

Instagram’da boomerang video nasıl çekilir?

Boomerang efektini Instagram’da kullanmak daha basit olabilir. Öncelikle Instagram uygulamanızın en son sürüme sahip olup olmadığını kontrol edin.

Ardından Instagram’da Hikaye kaydetme ekranına gidin. Ekranın sol tarafında sonsuzluk sembolüne benzeyen boomerang seçeneğini göreceksiniz. Bu özelliği seçtikten sonra ekranın altında yer alan deklanşöre basılı tutarak Instagram’da boomerang kaydedebilirsiniz.

Apple, iOS 15.4 güncellemesi kullanıcılara sunuldu! İşte yepyeni iOS özellikleri!

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 − 19 =

%d blogcu bunu beğendi: