Teknoloji

Apple, iOS 15.4 güncellemesi kullanıcılara sunuldu! İşte yepyeni iOS özellikleri!

Apple nihayet iOS 15.4 güncellemesini dünya çapında halka yayınladı. iOS 15.3’ün aksine, iOS 15.4 yeni özellikler, değişiklikler ve eklemelerle dolu olarak geldi. Bunlar, iPhone 12 ve daha yeni modeller için maskelendiğinde Face ID desteği, çok çeşitli yeni emojiler, Anahtarlık güncellemeleri ve çok daha fazlasını içeriyor. Bu güncellemeyi indirmek için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme bölümüne gitmeniz gerekir. Desteklenen bir cihazınız varsa, Apple’ın şartlarını kabul ettikten sonra iOS 15.4 buradan indirebilir ve yükleyebilirsiniz. İşte iOS 15.4 ile gelen yeni her şeyin bir listesi.

iOS 15.4’teki yenilikler

iOS 15.4 değişiklik günlüğü

iOS 15.4 Değişiklik Günlüğü

Yeni Emoji
Yeni emoji iOS 15.4 beta 1 Emojipedia

Unicode 14.0 , Eylül 2021’de piyasaya sürüldü – ilk Mart ETA’sı COVID-19 nedeniyle zorlandıktan sonra. 112 yeni emoji sunuyor – ten tonu varyasyonlarını sayarsak. Bunlar arasında eriyen bir yüz, trol, ısıran dudak ve hamile adam sayılabilir. iOS 15.4’e geçtiğinizde, bu emojileri favori uygulamalarınızda gönderip kullanabileceksiniz. Ancak, iOS’un eski sürümlerindeki ve diğer desteklenmeyen işletim sistemlerindeki kullanıcılar bunları metin biçiminde görüntüleyemez.

AB COVID-19 aşı sertifikaları için Sağlık ve Cüzdan desteği

Sağlık ve Cüzdan iOS 15.4 beta 1'de AB COVID-19 aşı sertifikası
Sağlık ve Cüzdan iOS 15.4 beta 1'de AB COVID-19 aşı sertifikası
Sağlık ve Cüzdan iOS 15.4 beta 1'de AB COVID-19 aşı sertifikası

AB COVID-19 aşı sertifikanız varsa, artık bunu iPhone’unuzdaki Sağlık ve Cüzdan uygulamalarına ekleyebilirsiniz. Bu, iPhone veya Apple Watch’ınızda çift yan tuşa tıklayarak sertifikanıza erişmenizi sağlar. Sertifikanızı eklemek için iPhone’unuzun kamerasını kullanarak verilen QR kodunu taramanız yeterlidir. Kamera uygulamasında bir COVID-19 Aşılama düğmesi belirecek – üzerine tıklayın.

Maskelendiğinde Face ID’yi kullan

COVID-19 salgını yaklaşık iki yıl oldu ve bu da Face ID’nin halka açık meydan okumalarda kullanılmasını sağladı. Bir noktada Apple, Apple Watch kullanıcılarının maskeliyken Face ID iPhone’larının kilidini açmasına izin vermeye başladı . Bununla birlikte, saati olmayan kullanıcılar, halka açık olduklarında her zaman şifrelerini girmek zorunda kaldılar. Şirket nihayet bu sorunu ele aldı ve artık bir iPhone 12 veya daha yeni bir modelde iOS 15.4 çalıştıran kullanıcılar , maskelendiğinde bile Face ID kimlik doğrulamasını kullanabilir .

Apple Kartı widget’ı

iOS 15.4 beta 1'deki değişiklikler

Apple, iOS 15.4’te Apple Card harcamalarınızı görüntüleyen bir Cüzdan widget’ını tanıttı. Numarayı bir bakışta kontrol etmenin uygun bir yolu.

iCloud Plus Özel E-posta Etki Alanı

iOS 15.4 çalıştıran iPhone kullanıcıları artık özel e-posta etki alanları ayarlayabilir. Açıkçası, hedeflediğiniz etki alanına sahip olmanız gerekir. Ancak bu özellik bir iCloud Plus aboneliği gerektiriyor ve kullanıcılar aynı anda beş adede kadar özel e-posta alanı ayarlayabilir.

Paylaşım Menüsünde SharePlay

iOS 15.4 beta 1'deki değişiklikler
iOS 15.4 beta 1'deki değişiklikler

Apple , kullanıcıların SharePlay’i kullanmaya başlamasını gerçekten istiyor. iOS 15.4’te şirket, özelliği destekleyen bir uygulamada içerik paylaşmaya çalışırken bariz bir SharePlay kısayolu ekledi.

Apple TV Sıradaki tercihleri

iOS 15.4 beta 1'deki değişiklikler

iOS 15.4’ün Ayarlar uygulamasında, sıradaki Sıradaki  oyunların görüntülenme stilini seçebilirsiniz  . Hareketsiz Çerçeve ve Poster Sanatı arasında seçim yapabilirsiniz .

Kısayol Otomasyonları bildirimlerini devre dışı bırak

iOS 15.4 beta 1'deki değişiklikler

Kısayollar uygulamasında bir otomasyon oluştururken, artık her çalıştığında bildirim almayı devre dışı bırakabilirsiniz. “Koşmadan Önce Sor” seçeneğini devre dışı bıraktığınızda yeni “Çalışırken Bildir” geçişi görünür. Yeni geçişi devre dışı bırakırsanız, belirli otomasyon her çalıştırıldığında artık bir bildirim almayacaksınız.

App Store’daki Yeni Bildirimler bölümü

Bildirimler bölümü App Store iOS 15.4 beta 1
Bildirimler bölümü App Store iOS 15.4 beta 1

App Store’da iOS 15.4 çalıştıran kullanıcıların tercihlerine bağlı olarak bunları açıp kapatabilecekleri yeni bir Bildirimler bölümü var.

Tweaked AirPods açılır penceresi

AirPods açılır penceresi iOS 15.4 beta 1

İOS 15.4’te, kasayı açarken görünen AirPods açılır penceresi, ince ayarlı simgeler alır.

Find My Network aksesuarları için yeni anti-stalking önlemleri

iOS 15.4 beta 4'te Uygulamamı Bul'daki Ben sekmesi

iOS 15.4, Find My uygulamasının Ben sekmesine yeni  İzleme Bildirimleri ayarları ekler. Ek olarak, iOS artık yeni bir AirTag eşleştiren kullanıcıları, başkalarını takip etmek gibi kötü amaçlarla kullanmamaları konusunda uyarıyor.

Yeni Siri ses seçeneği

iOS 15.4 beta 4'te Siri Voice seçenekleri

iOS 15.4, Amerikan aksanını kullanırken Siri için beşinci bir ses seçeneği de ekler. Bundan önce, seçilebilecek sadece dört Amerikalı ses vardı.

Podcast’ler açılış ekranı

Podcast'ler açılış ekranı iOS 15.4 beta 3

Podcasts uygulamasını iOS 15.4’te ilk kez başlatırken, bölümleri filtreleme ve belirli bir şovun sezonuna göre göz atma özelliğini vurgulayan yeni bir açılış ekranı var.

Anahtarlıktaki Notlar

iOS 15.4 beta 1 anahtar zincirindeki notlar

iOS’un bu sürümü, kullanıcıların Anahtar Zinciri parolalarına not eklemesine olanak tanıyan yeni bir özellik ekler. Bazı üçüncü taraf parola yöneticileri benzer bir özelliği zaten desteklemektedir. Apple’ın iOS 15’te 2 fabrika kimlik doğrulaması (2FA) desteği sunması ve şimdi bu, Anahtarlık hizmeti alanında ücretsiz, ciddi bir rakip haline geldi.

iPhone ve IOS kullanışınızı keyifli hale getirecek, gizli ve kullanışlı özellikler!

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 − one =

%d blogcu bunu beğendi: