Teknoloji

iPhone, Type-C ile şarj olacak

AB Komisyonu bugün teknoloji şirketlerini etkileyecek bir yasa önerisini tartışacak. Telefon vb. cihazlar için ortak şarj aleti gelebilir! Ortak şarj aleti ise bir çok markanın tercihi, Type-C olabilir.

Avrupa Birliği Komisyonu bugün ortak şarj aleti için bir toplantı yapacak. Komisyon, cep telefonları, tabletler ve kulaklıklar için ortak bir şarj cihazına yönelik yasal bir öneri sunmaya hazırlanıyor. Ancak ABD merkezli teknoloji üreticisi Apple, bu öneriye şiddetle karşı çıkıyor. Reuters‘ın haberine göre, konu hakkında bilgi sahibi biri böyle bir yasanın geçmesinin iPhone üreticisi Apple‘ı rakiplerinden daha fazla etkileyeceğini ileri sürdü.

Apple, raporlara göre otizmi tespit edebilen bir yapay zeka teknolojisi üzerinde çalışıyor. Ancak bu teknoloji büyük tepkilere yol açabilir.

AB, ortak şarj aleti için uzun yıllardır görüşüyor

Avrupa Birliği yöneticisi ve AB milletvekilleri on yıldan fazla bir süredir bu konu hakkında tartışıyor. Çünkü böyle bir adımın, çevre için daha iyi olacağını düşünüyorlar. Ayrıca kullanıcılar için de daha uygun olacağı konusunda hemfikirler.

iPhone, Type-C ile şarj olacak

Bununla birlikte, Apple ortak şarj aleti yasasına şiddetle karşı. Rakip Android tabanlı cihazlar, USB Type-C konnektörleri ile şarj olurken, iPhone cihazlar ise Lightning kablosuyla şarj oluyor. Reuters, komisyon üyelerinin ne istediklerini de yazdı. Bir yetkiliye göre, komisyon şarj aletlerinin satışını cihazlardan ayırmayı istiyor.

Teknoloji şirketi Apple, tek bir şarj aleti türüne uymaya zorlayan kuralların gelişmeye ve yeniliğe aykırı olduğunu belirtti. Ayrıca şirket, bir elektronik atık yığınına neden olabileceğini ve tüketicileri rahatsız edebileceğini ekledi.

Peki, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Apple karşı çıkmakta haklı mı, yoksa AB’nin adımı doğru mu? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Litvanya, Xiaomi telefonları “çöpe atın” dedi. Xiaomi’den cevap gecikmedi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 − 9 =

%d blogcu bunu beğendi: