Kültür-SanatSeyehat

JAPONYA’DA SAKURA ZAMANI : TOKYO’DA İLKBAHAR BAŞLANGICI

Japonya’da sakura zamanı, Tokyo’da ilkbaharın başlangıcı. Mart sonu Nisan başında 2-3 hafta süresince kiraz ağaçlarının çiçek açtığı döneme Sakura deniliyor. Pandemiye rağmen kutlanmaya başlayan sakura içimize umut oldu.

Japonya denince akla çoğunlukla pembeye bürünmüş büyüleyici doğası gelir. Sebebi baharın gelişiyle ortaya çıkan Sakura yani kiraz ağaçları. Bu sadece baharın gelişinin habercisi değil, Japonlar için Sakura zamanı çok daha büyük anlamlar taşıyor. Gelin birlikte Sakura zamanı ne zaman ve sakuranın yani kiraz ağacının Japonlar için önemi ne, birlikte öğrenelim…

JAPONYA’DA SAKURA ZAMANI : TOKYO’DA İLK BAHAR BAŞLANGICI

JAPONYA’DA SAKURA ZAMANI : TOKYO’DA İLK BAHAR BAŞLANGICI

Sakura zamanı ülkenin dört bir yanını saran pembe kiraz ağaçları baharın gelişini ve doğanın canlanışını müjdeliyor. Japonlar bu sevinci bir adım öteye taşıyıp bunu kutsal olarak görüyorlar. Yüzyıllar önce Japonya ve Çin arasındaki diplomatik ilişkiler iyiyken Çin’de baharın müjdecisi erik ağaçlarının açması olarak kabul ediliyordu.

Nasıl Influencer Olunur: Influencer Olun Para Kazanın

Ancak erik ağaçlarının açması baharı kutlamak için oldukça soğuk bir zamana denk geliyordu. Japonya Çin’e has bu ritüeli örnek alsa da 8. yüzyılda baharı kutlamak için mart, nisan ve mayıs aylarının daha uygun olduğu fark ediliyor. 9. yüzyılda sakuraların açtığı bahar ayları bir gelenek haline geliyor. Hatta saray mensuplarının karşılandığı kadim bir gelenek oluyor.

japonya'da sakura zamanı

“Çiçekte sakura, insanda samuray”


Belki biliyorsunuzdur Japonlar için Samuraylar çok önemlidir. Samurayların hayat felsefesi ise ölüme her an hazır ol düşüncesidir. Onlar için ölüm sürekli düşünülmelidir ve zamanı geldiğinde ister savaş alanında ister efendilerinin onlara verdikleri bir görev esnasında kendilerini feda etmeleri gerektiğine inanırlar. Bu yüzden samuraylar için korkusuz ve disiplinli yaşamları olan savaşçılar diyebiliriz. Hatta şöyle bir söz vardır Japon kültüründe ‘Çiçekte Sakura, insanda samuray.’ Burada ise anlatılmak istenen aslında samurayların ömürlerinin Sakura’ya ne kadar benzediğidir. Kiraz çiçekleri dallarından düşerken, Samuraylar ise savaşçı gibi öldüklerinde güzeldir şeklinde yorumluyorlar. Samuraylar’ın aklına kiraz çiçeklerini izlerken bizim gördüğümüzden çok daha farklı bir ölüm düşüncesi olur. Japon Kültürü’nde bu ağacın çiçeklerinin hem olağanüstü güzel hem de bu kadar hızlı yok olması yaşadığımız hayatın hem çok güzel hem de ölüme ne kadar yakın olduğumuzun bir göstergesi olarak algılarlar.

Sakurayı en güzel nerelerden izleyebilirsiniz?

  • Shinjuku Gyoen Ulusal Park
  • Ueno Park
  • Yoshino Dağı
  • Fuji Dağı

Türkiye’de sakura ağacı var mı?

türkiye'de sakura ağacı

Sakura ağacı, Japonlar için o kadar önemli ki ülke dışına çıkarmayı kesinlikle istemiyorlar. Fakat kendilerinin gönüllü olarak hediye ettiği birkaç ülke var ve bunların içlerinde Türkiye’de bulunuyor. 120 yıl önce Japonya’da batan Ertuğrul Fırkateyn’inde şehit olan 587 askerimiz için 2010 yılında 587 adet Sakura fidanı göndermişler ve bu fidanlar Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ne dikilmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 − 10 =

%d blogcu bunu beğendi: