TeknolojiKadın & ModaKültür-Sanat

Nasıl Influencer Olunur: Influencer Olun Para Kazanın

Nasıl Influencer Olunur: Influencer Olun Para Kazanın. Influencer olmak isteyenlerden biriyseniz, o zaman doğru yere geldiniz. Bu yazıda, nasıl influencer olunacağına dair adım adım süreci tartışacağız. Öyleyse okumaya devam edin ve influencer  olma yolunuza başlayın.

Sosyal Medya Influencer Olmanın 10 Adımı:

İsim Seçimi

 Influencer olma yolunuza başlamadan önce isminizi seçmeniz gerekir. İlgilendiğiniz ve sürekli olarak hakkında içerik oluşturabileceğiniz bir isim seçmeniz gerekiyor. Kendinizi bir influencer olarak belirleyebilmek için bu alanda bir miktar uzmanlığa da sahip olmalısınız.

Influencer olarak, seçtiğiniz ilgi alanındaki içeriği araştırmanız ve yayınlamanız gerekecektir. Bu nedenle, tutkulu olduğunuz ve üzerinde vakit geçirmekten keyif alacağınız bir şey seçmek önemlidir.

İster yemek yapmayı ve yeni tarifler denemeyi seviyor olun, ister el sanatlarıyla ilgileniyor olun, aradığınızı bulmanız gerekir. Ayrıca 2-3 ilgi alanından oluşan bir kombinasyon da seçebilirsiniz, ancak bunu çok geniş yapmayın.

Nasıl Influencer Olunur: Influencer Olun Para Kazanın

Sosyal Medya Profillerinizi Optimize Edin

Nasıl Influencer Olunur: Influencer Olun Para Kazanın. İsminizi seçtikten sonraki adım, tercih ettiğiniz sosyal medya platformlarını seçmek ve profillerinizi oluşturmak / optimize etmektir.  Influencerların çoğu, yalnızca bir veya iki sosyal medya platformunda popülerdir. Bu nedenle, çabalarınızı yalnızca 1-2 kanala odaklamak en iyisidir. Kanallarınızı seçtikten sonra, yeni profiller oluşturmanız veya mevcut profillerinizi optimize etmeniz gerekir.Profillerinizi optimize etmek için yapabileceğiniz şeylerden bazıları şunlardır:

Bir İşletme Hesabına Geçin

 Influencer olmayı düşünüyorsanız, çok daha fazla seçenek açtığı için bir iş hesabına geçmeniz gerekir. Instagram, Twitter ve Facebook gibi çoğu platformun profil ayarlarında bir işletme hesabı oluşturma seçeneği vardır.

İlgi Çekici Bir Biyografi Oluşturun

Biyografiniz, bir kişinin profilinizi ziyaret ettiğinde gördüğü ilk şeydir ve bu nedenle harika bir ilk izlenim bırakmanın önemli bir parçasıdır. Biyografiniz hikayenizi ilgi çekici bir şekilde anlatabilmelidir. Ayrıca tam adınız, konumunuz, iletişim bilgileriniz ve uzmanlık alanlarınız gibi sizinle ilgili tüm bilgileri de sağlamalıdır.

Profil Resmi ve Kapak Fotoğrafı Ekleyin

Ayrıca kişisel marka kimliğinizin önemli bileşenleri olduğundan profiliniz için bir profil resmi ve bir kapak fotoğrafı eklemeniz gerekir. İnsanlar genellikle bir sosyal medya profilini profil resminden tanır, bu nedenle dikkatlice bir resim seçmeniz gerekir. Ayrıca, yüzünüzün net bir şekilde göründüğünden ve resim kalitesinin iyi olduğundan emin olun.

Kitlenizi Anlayın

Nasıl Influencer Olunur: Influencer Olun Para Kazanın içeriğimizin en önemli maddelerinden biri. İçerik oluşturmaya ve sosyal medyada paylaşım yapmaya başlamadan önce, hedef kitlenizi anlamanız gerekir. Influencerlar , izleyicilerine ve onlarla güçlü bağlara sahip.

Influencer olmak için kimi hedeflediğinizi bilmeniz ve ardından sadık bir takipçi tabanı oluşturmak için bunu iyi yapmanız önemlidir. Hedef kitlenizi anlamak için, öncelikle mevcut takipçi tabanınızı analiz ederek onların demografik özellikleri ve ilgi alanlarına ilişkin içgörüler elde edebilirsiniz.

Çoğu sosyal medya platformunda, mevcut hedef kitleniz hakkında bu tür içgörüler sağlayan yerleşik bir analiz aracı bulunur. Örneğin Twitter Analytics, mevcut takipçilerinizin ilgi alanları, cinsiyetleri, konumları vb. Hakkında içgörüler sağlar.

influencer olmanın yolları

Alakalı İçerik Oluşturun ve Gönderin

Influencer olmanın bir sonraki adımı, takipçileriniz için yararlı ve alakalı içerik yayınlamaktır. Hedef kitlenizle ne kadar çok etkileşim kurabilirseniz, fikir ve önerilerinizden o kadar çok kişi etkilenecektir.

Influencer olmanın en önemli şartı, takipçilerinizin sizi gerçekten dinliyor olması.

Bir içerik stratejisi formüle etmeniz ve tercihen hedef kitlenizin en çok seveceği içerik türleri karışımı kullanmanız gerekir. Bazı etkileyiciler yemek, seyahat, moda, güzellik vb. Gibi seçtikleri ilgi alanlarıyla ilgili beslemelerini saklar. Bu tür etkileyiciler, kişisel yaşamlarıyla ilgili gönderileri niş gönderileriyle karıştırmazlar ve içeriklerini yalnızca nişlerine odaklanmaya devam eder.

Bu, bir gıda etkileyicisinin tarifleri, restoran ziyaretlerinin fotoğraflarını, incelemeleri ve hatta marka promosyonlarını yayınlayabileceği anlamına gelir. Bazı etkileyiciler, izleyicileriyle daha iyi bağlantı kurmak için kişisel yaşamlarından biraz içerik karıştırmayı tercih ediyor. Günlük yaşamları hakkında yayınlar eklemek, etkileyicilerin daha özgün ve ilişkilendirilebilir görünmesine yardımcı olur.

Bu, izleyicileriyle olan bağlarını güçlendirir. Hangi içerik stratejisini seçerseniz seçin, gelecekteki marka işbirliklerini barındıracak kadar geniş tuttuğunuzdan emin olun. Sponsorlu gönderileriniz, gönderdiğiniz içeriğin geri kalanına doğal olarak sığabilmelidir. Daha sonra alabileceğiniz ücretli inceleme fırsatlarına yer açmak için özet akışınıza normal bir özellik olarak incelemeler ekleyebilirsiniz.

Genel olarak, içerik stratejinizi isminizle odaklayın, ancak çok dar değil. Uzun vadeli bir perspektiften düşünün ve en başından itibaren etkileyici olmaya hazırlanmaya başlayın.

Nasıl Influencer Olunur: Influencer Olun Para Kazanın

Düzenli ve Tutarlı Olun

Nasıl Influencer Olunur: Influencer Olun Para Kazanın içeriğimizin en önemli maddelerinden biri. Ne tür içerik göndereceğinize karar verdikten sonra, bir gönderi sıklığını ve programını tamamlamanız gerekir. Çoğu sosyal medya platformunun algoritması, düzenli olarak paylaşım yapan hesapları tercih eder. Bu, özellikle daha fazla görünürlük için düzenli bir gönderi sıklığı gerektiren Instagram için geçerlidir. Aynı zamanda en büyük influencer pazarlama platformudur.

Günlük, haftalık veya sizin için uygun olan herhangi bir sıklıkta gönderi yayınlamayı seçebilirsiniz. Buna karar vermeden önce platformu da düşünmelisiniz. Twitter gibi bazı platformlar, doğaları gereği daha dinamiktir ve bu platformda etkileyici olmak istiyorsanız daha yüksek bir gönderi sıklığı gerektirir.

Instagram, YouTube ve Facebook gibi diğer sosyal medya platformlarında haftada bir veya iki kez gönderi paylaşabilirsiniz. Ancak, göndereceğiniz günleri ve saatleri seçin ve tutarlı olun.

 Sprout Social tarafından yapılan bu çalışma, gönderilerinize maksimum katılım sağlayabileceğiniz haftanın belirli günleri ve saatleri olduğunu ortaya koydu. Çoğu platform için, en yüksek katılım oranları hafta ortasında sabahın geç saatlerinde ve öğleden sonra saatlerinde görülebilir. Çarşamba, çoğu platform için göndermek için en iyi gündür. Seçtiğiniz platform için gönderi yapmak için en iyi zamanları kontrol etmeli ve gönderi programınızı buna göre oluşturmalısınız.

Hedef Kitlenizle Etkileşim Kurun

Sosyal medyada içerik göndermeye başladığınızda, genellikle gönderilerinize beğeni ve yorum alırsınız. Etkileyici bir kişi için takipçileriyle bağlantı kurmak önemlidir, bu nedenle bu yorumları görmezden gelemezsiniz.

Yorumlara cevap vermek ve takipçilerinizin size sorduğu soruları cevaplamak iyi bir uygulamadır. Ayrıca minnettarlığınızı göstermek için yorumlarını “beğenebilirsiniz”.

 Hedef kitlenizle etkileşim kurmanın bir başka yolu, onlara bir soru sormak ve ortak ilgi alanlarına giren bir konu hakkında bir konuşma başlatmaktır. Bunun gibi etkileşimler, hedef kitlenizle kişisel bağlantılar kurmanıza ve etkili bir kişi olarak konumunuzu sağlamlaştırmanıza yardımcı olur.

nasıl influencer olunur

Markaların İşbirliklerine Açık Olduğunuzu Bilmelerini Sağlayın

Etkileyici olma arayışınızın son adımı, onu dünyaya duyurmaktır. Marka işbirliklerine ilgi duyan bir influencer olarak çıkıp kendinizi ilan etmeniz gerekiyor.

Bunu biyografinize etkileyici bir kişi olduğunuzu ve ortak çalışmalarla ilgilendiğinizi yazarak yapabilirsiniz. Ayrıca, sizinle bağlantı kurmanın kolay bir yolunu sağlayarak potansiyel müşteriler için iletişim bilgilerini de sağlayabilirsiniz.

Bunu yapmanın bir başka yolu da, kendi sosyal yardımınızı yapmak ve sunabilecekleriniz hakkında bir satış konuşması ile ilgili markalara mesaj göndermektir. Farklı markalara ulaşmak için kullanabileceğiniz bir sosyal yardım şablonu tasarlamak en iyisidir, çünkü bu size çok zaman kazandırabilir.

 Markaların ve influencer’ların birbirini bulabileceği birkaç influencer platformu var. Bunları, iş birliği arayan isimlerdeki markaları bulmak için de kullanabilirsiniz.

Bunlar, marka işbirliklerini aramanın daha doğrudan yollarından bazıları. Dolaylı bir yol, markaları etiketlemek ve gönderilerinizde ürünleri hakkında konuşurken onlardan bahsetmektir.

Kendiniz için bir isim oluşturmanız ve nişinizdeki markalarla bağlantı kurmanız önemlidir. Bu, anında sonuç vermeyebilir, ancak gelecekteki işbirliklerine yol açabilecek uzun vadeli marka ilişkileri kurmanıza yardımcı olacaktır. Eğer sizde influencer olmak istiyorsanız, Dijital İçerik Üreticisi Ajanslarından biri olan Binary Girişim ile çalışabilirsiniz

Influencer nedir? Ne iş yapar? Ülkemizdeki önemli influencerlar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 − 2 =

%d blogcu bunu beğendi: