Kahveci olarak başlayan Londra borsasının hikayesi: Jonathan’s Coffee Shop

Londra borsasının çıkış tarihi 1700’lerin Starbucks’ına uzanıyormuş meğerse. Kahveci olarak başlayan Londra borsasının hikayesi: Jonathan’s Coffee Shop

London Stock Exchange kahve dükkanı olarak kurulup, 3.57 trilyon (mart 2022) hacme ulaşan bir borsadır.

1955’te buradan bir kare.

1680 yılında Jonathan Miles, Londra’nın bank bölgesinde bulunan Change sokakta jonathan’s coffee shop isimli bir kahve dükkanı açtı. 1690 yılına gelindiğinde ise şehirde hisselerini pazarlayan 100’den fazla şirket bulunuyordu.

Tüccarlar, thames nehri üzerinden şehre giren diğer tüccarlar hakkında bilgi almak için diğer tüccarlarla buluşmak için Jonathan’s Coffee Shop’da buluşuyorlardı.


Kafede haberler, barın arkasında bulunan panolara yazılıyordu. zamanla, tüccarlar, şehre giren gemiler hakkındaki son bilgileri iletecek bir koşucu ağı oluşturdular ve bunlardan sağlanan bilgiler bu panoya yazılmaya başladı.

Kahve dükkanı 1748’deki büyük londra yangını sırasında yanınca, brokerların maddi desteği ile hemen yeniden inşa edildi. ve New jonatthan’s adını aldı. 1773 yılında ise London Stock Exchange adını alarak bugünkü Londra borsasının temelini oluşturdu.


kaynak: history extrawikipedia

Agatha Christie ve Pera Palas arasındaki bağlantı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 − eight =

%d blogcu bunu beğendi: