Yemek & Sağlık

Karadeniz Kahvaltısı… Mıhlama mı? Kuymak mı?

Birbirine çok benzetilen bu iki lezzetin arasındaki fark neymiş bir bakalım; İkisi de Karadeniz bölgesine özgü yöresel bir yiyecektir. Trabzon’da kuymak, Rize’de mıhlama daha çok tercih edilir. En belirgin fark, kuymakta öne çıkan malzeme mısır unu iken, mıhlama da asıl malzeme peynirdir. Biz pinek.net olarak iki kelimeyi de kullanıcaz yazımızda.

Mıhlama, Karadeniz Mutfağı’na özgü besin değeri oldukça yüksek bir öğündür. Yöresel lezzetlere açık iseniz genellikle kahvaltıda tüketilen bu yiyeceği mutlaka denemelisiniz. Doyurucu ve bir o kadar da sağlıklı olan kuymak hafta sonu kahvaltılarınızı zenginleştirmeye aday. Dilerseniz sizler de bir pazar sabahı evinizde aileniz için kuymak yaparak kahvaltınızı zenginleştirebilirsiniz.

Malzemeler:

  • 4 yemek kaşığı mıhlamalık ince öğütülmüş mısır unu
  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • 150 gram Trabzon peyniri
  • 2 buçuk su bardağı su

Yapılışı:

Mıhlamanın yapımına başlarken ilk öncelikle uygun bir tava seçin. Lezzetini arttırmak için tavanın bakırdan olması tercih edilmelidir. Aynı şekilde yemeği yaparken kullanacağınız kaşığın da tahta kaşık olmasına dikkat ediniz. Tavayı ocağın üzerine alın ve içerisine 3 yemek kaşığı tereyağını ilave edin. Tereyağını ocakta kızdırın ve daha sonra 4 yemek kaşığı ince öğütülmüş mısır ununu da ekleyin. Mısır ununu kavurmaya başlayın ve renginin kahverengiye dönmesini bekleyin. Daha sonra kavrulan mısır ununun içerisine yavaşça 2 buçuk su bardağı su ekleyin. Karışım iyice homojen olana kadar pişirin. Yoğun bir kıvam aldıktan sonra 150 gram Trabzon peynirini ekleyin. Peynir iyice eriyene kadar pişirmeye devam edin. Daha sonra mıhlamadan tahta kaşık ile bir parça alın ve havaya kaldırarak peynirin iyice eriyip erimediğini kontrol edin. Peynirler tamamen eriyip kuymak kıvam aldıktan sonra bir miktar yağ yukarı çıkmaya başlayacaktır. O zaman tavanızı ocaktan alabilirsiniz. Kahvaltılarınızda sıcak olarak servis yapabilirsiniz .

Püf noktası:

Mıhlamanın birkaç püf noktası bulunmaktadır. Öncelikle bu yemeği yaparken orijinaline uygun yapmak istiyorsanız kullanacağınız malzemelerin kaliteli olması gerekmektedir. Daha sonra kullanacağınız mısır ununun normal mısır unu olmaması gerekir. Kuymak için özel olarak öğütülmüş mısır unu kullanmalısınız. Aynı şekilde peynirinizi de seçerken dikkat etmelisiniz. Bu yemek her çeşit peynirle yapılmaz. Yemek için özel mıhlamalık peynir kullanılmalıdır. Yapım aşamasında ise yavaş yavaş ve sırasına göre malzemeleri birleştirmelisiniz. Yemeğin kıvamını tutturmak için ise peynir eklendikten sonra kuvvetli bir şekilde karıştırılmalıdır. Tüm bunlara uyarak yemeğinizi yaparsanız orijinal bir Karadeniz yemeği yapmış olursunuz.

Afiyet olsun.

Gamze GEZER

%d blogcu bunu beğendi: