Kültür-Sanat

Parasızlığın Sadece Bir Bahane Olduğunu Gösteren L’oreal Kuruluş Hikayesi

Eugène Schueller tarafından 1909 yılında kurulan ve şu anda dünyanın en büyük kozmetik şirketlerinden biri olan L’Oreal, hikayesi ile size ilham verebilir.

1904 senesinde paris’teki üniversitesinden kimyager olarak mezun olduktan sonra evine kapanan genç Eugène Schueller; her gece evinin mutfağında türlü boyalarla deneyler yapmaktadır ve amacı tamamen doğal görünen bir saç boyası bulmaktır.

Geceleri evinde ürettiği saç boyalarını ufak şişelere doldurarak sabahın ilk ışıklarında şehirdeki bayan kuaförlerini tek tek gezmekte ve bunları türlü taktiklerle ikna ettiği yerlere satmaktadır. İşleri o kadar güzel gider ki bu beş parasız kimyager genç iki sene içinde biriktirdiği paralarla kendi şirketini açar. L’oreal markası doğmuştur.

Schueller işlerini büyütmek için kadınları saçlarını güven içinde boyatabilecekleri konusunda bilinçlendirmesi gerektiğini biliyordu. Aklına gelen fikirse süperdi. O dönemlerde “la coiffure de paris” isimli bir moda dergisi bayan kuaförlerinde popüler olmuş bir dergiydi. Ve kadınlar saçlarını yaptırmak için sıra beklerken harıl harıl bu dergiyi okurlardı.

Schueller bu dergide kimyager kimliğiyle makaleler yazmaya başladı. şirketinin ismini hiç geçirmeden yazdığı makalelerin konusu tabii ki; “saç boyaları ve boyama teknikleriydi”. Yazıları bayanlar tarafından okundukça daha fazla ürün sattı. Ve kısa süre sonra tüm dergiyi devir alarak kendi ürünlerini çaktırmadan öven bir içeriğe kavuşturdu.

Girişimci kimyager Schueller bu sıralarda saç boyalarının satılması için en önemli insanların kuaförler olduğunu anlamıştı. Onlarla iyi geçinmek ve mutlu etmek için elinden geleni yapıyor türlü türlü kampanyalar düzenliyordu. Böylece Fransadaki kuaförlerin büyük bir kısmı onun ürünlerini bayanlara “şiddetle” önermeye başladılar.

Schueller’in bir başka süper akıllı fikriyse parisin en güzel semtinde süslü püslü bir “saç boyama akademisi” açması ve başına rus çarının sarayında çalışmış aristokrat bir rus kuaförünü oturtmasıydı. Fransanın her yanından gelen kuaförler bu “seçkin” okulda saç boyamanın tüm inceliklerini öğreniyorlar ve tabi doğal olarak “l’oreal” markasının dünyadaki en iyi boya olduğunu kendi kuaför salonlarında bayanlara ballandıra ballandıra anlatıyorlardı.

L’oreal markası ve Eugène Schueller nasıl büyüdü?

1920’li yıllara gelindiğinde kadınlar çalışma hayatına daha fazla girmeye ve otomatik olarak bakımlarına çok daha fazla önem vermeye başladılar. Tabii bu schueller ve şirketi L’oreal için harika bir gelişmeydi. Fransa sınırlarını aşıp dünyanın dört bir tarafında mal satmaya başlamışlardı.

Bu dönemlerde Schueller koyu saçlı kadınların saçlarını sarıya boyatma taleplerinin arttığını farketti. Ve çok kısa bir zaman içinde saçların rengini açan yepyeni bir ürünü piyasaya sürdü. O dönemler schueller’in bu ürün şişesini eline alarak etrafındakilere; “bu minicik şişeden servetler kazanacağız çünkü gün gelecek milyonlarca kadın saçlarını sarıya boyatmak isteyecek” dediği söylenir.

(ufak bir not : hanımların türkiye’de “oryal” olarak kullandıkları terimin l’oreal saç açıcısının tüm dünyada tek ürün olduğu dönemlerden kalma bir benzeşim olduğunu düşünüyorum tabi sadece bir fikir)

L’oreal firması bu tür fırsatları her zaman ilk farkeden firma olmuştur. Mesela fransada ilk defa işçilere yönelik ücretli izin kanunu çıktığı zaman schueller uzun yaz tatillerine çıkacak işçilerin plajları dolduracağını düşünmüş ve bilin bakalım hangi yeni ürünü piyasaya sürmüştür ? Cevap veriyorum: güneş yağı. Tabii çuvalla para kazandıklarını söylememe ayrıca gerek yok.

L’oreal firmasının en büyük başarılarından biri de bilime ve ar-ge çalışmalarına büyük bütçeler ayırmasıdır. Kendisi de bir kimyager olan Schueller’in talimatıyla daha ilk yıllarında koca bir araştırma enstitüsü kurulmuş ve en modern cihazlarla donatılmıştır. Burası öyle bir hale gelmiştir ki mesela 1950 senesinde sadece araştırma departmanında yüz adet uzman kimyager çalışmaktaydı. Tabi o dönemlerden bugüne kadar l’oreal firmasının bir çok yeni ürün keşfedip piyasaya sürmesinin arka planında bu bilime verilen büyük önem yatmaktadır. 

Fransa’da beş parasız yeni mezun öğrenci eugène schueller’in evinin mutfağında başlayıp bugün milyarlarca dolarlık koca bir endüstri devi haline dönüşen l’oreal ve kurucusunun başarı sebeplerini özetlersek…

1. Bayanların istek ve ihtiyaçlarını, dünyadaki gelişmeleri göz önüne alacak şekilde iyi takip edip harika bir zamanlamayla en kaliteli ürünleri onlara sunmak

2. Güzellik ürünleri sektöründe büyük bir ağırlığı olan kuaförlerin ve moda dergilerinin bayanlar üzerindeki etkileme güçlerini kullanmak.

3. Bilime çok büyük önem vermek ve sürekli yeni geliştirilmiş ürünleri bayanların hizmetine sunmak. Bir gün aklınıza harika bir girişimcilik fikri gelir ama birileri “senin paran yok başaramazsın” diyerek cesaretinizi kırmaya çalışırsa lütfen eugène schueller’in mutfağını ve sıfırdan kurduğu dev l’oreal imparatorluğunu düşünün.

Kahveci olarak başlayan Londra borsasının hikayesi: Jonathan’s Coffee Shop

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fifteen − 1 =

%d blogcu bunu beğendi: