Kadın & ModaKültür-Sanat

Louis Vuitton’un Hikayesi ve Logosu

Ve bugünün en şık yinelemelerine bir göz atın. Soru şu ki, Louis Vuitton logosunu kim yarattı ve bunca yıl boyunca nasıl güncelliğini korudu? Hadi Louis Vuitton’un Hikayesi ve Logosu nasıldı buna bakalım…

Louis Vuitton Ne Zaman Kuruldu?

Louis Vuitton aslen 1854’te kuruldu ve onu bugün hala faaliyette olan en eski moda evlerinden biri haline getirdi (Hermés ve Goyard’ın arkasında). Her şey, mösyö Louis Vuitton’un 1854’te ilk bagaj mağazasını açmasıyla başladı – bu, daha sonra bildiğimiz şekliyle Louis Vuitton’un doğuşuyla eş anlamlı olacak bir an. Yıllar önce, tasarımcı 16 yaşında Paris’e gelmişti ve bu süre zarfında ünlü kutu yapımcısı Mösyö Maréchal’in yanında çıraklık yaptı. Paris’te ve Paris’te yapılacak kaçamaklar için teknelere, trenlere ve at arabalarına takılan taşıyıcılardan ilham alan Vuitton, atölyenin ustası oldu ve gezginlerin değerli eşyalarını sorunsuz bir şekilde koruyacak dayanıklı, ısmarlama kutular ve sandıklar yarattı.

Louis Vuitton'un Hikayesi ve Logosu
Louis Vuitton’un Hikayesi ve Logosu

Atölyede geçirdiği 17 yılın ardından Vuitton kendi başına gitmeye hazırdı. Daha önce sözü edilen atölyeyi 4 Rue Neuve-des-Capucines’te açtı ve bunu 1859’da Asnières atölyesinin açılışı izledi; her ikisi de etiketin modern koleksiyonları için sürekli bir ilham kaynağı olarak hizmet ediyor. Mösyö Maréchal ile olan zamanından beri devam eden parlak müşteri listesi, Eugénie de Montijo (Napolyon Bonapart’ın karısı) gibi kraliyet üyeleri de dahil olmak üzere  büyüdü. Bu yıllarda, Louis Vuitton’un oğlu ve markanın tek varisi olan Georges Vuitton, etiketin ayrılmaz bir gücü haline geldi. 1886’da LV’nin seçilemez kilidini ünlü olarak yarattı – her yerde bagaj kilitleri için altın standart haline gelecek bir buluş. Tabii ki, moda tarihçileri bunu sadece varisin marka için en ünlü ikinci eseri olarak görüyor.

Whatsapp’ta Silinen Fotoğrafları Geri Getirme, Kurtarma

Louis Vuitton Logosunu Kim Tarafından Yapıldı?

Şubat 1892’de Louis Vuitton 70 yaşında öldü. Georges, Louis Vuitton’u dünya çapında lider bir lüks destinasyon haline getirmek için kullandığı moda markasını devraldı. Dört yıl sonra 1896’da Georges, bugün bildiğimiz, giydiğimiz ve sevdiğimiz “LV” monogramını yarattı – hepsi babasını onurlandırmanın bir yolu olarak. Bir Roma serif yazı tipinde, sembol, Georges’un bir dizi çiçek motifiyle çevrelediği “V”nin hemen altında italik bir “L”ye sahiptir. Birincisi, serveti simgeleyen dört köşeli bir yıldızdır; bir sonraki, sevinci simgeleyen dört yapraklı bir çiçek. Sonuncusu: Pırlantanın içinde tutkuyu simgeleyen dört köşeli bir yıldız. Bu motifler, etiketin amblem kaplı DNA’sını yükseltmenin bir yolu olarak kullanıcının baş harfleriyle kişiselleştirilmiş monogramlar ile günümüz tasarımlarının çoğunda monograma paralel olarak çalışmaya devam ediyor.

Louis Vuitton Logosu Yıllar İçinde Nasıl Değişti?

Georges, babasının baş harflerini tekrar eden ilk kişi olabilir, ancak kesinlikle son değildi. Marc Jacobs’ın 1997’de başlayan moda evinde 13 yıllık görev süresi boyunca, logoyu yeni şekillerde canlandırmak için çok sayıda sanatsal dehayı davet etti. Örneğin, damgayı sürekli değişen renkte yapan ve üzerine stilize kiraz çiçekleriyle kaplayan Takashi Murakami’yi ele alalım. Öte yandan Richard Prince, damgaya suluboya efekti vermek için Jacobs’un imzasını kullandı.

Louis Vuitton'un Hikayesi ve Logosu
Louis Vuitton’un Hikayesi ve Logosu

Ardından, 2015’te Nicolas Ghesquière’in, çantanın kilidini açmak için mükemmel bir şekilde üst üste yığılan metalik, fütüristik harflerle “LV”yi yeniden şekillendiren burgulu çantaları geldi. Bu dönüş kilidi, etiketin 1988 Trapez Debriyajından ilham almıştır. Erkek giyimde Virgil Abloh, markanın klasik deri monogram baskısının (bkz: Discovery sırt çantası) üzerine yapışkan sarı “LV” blok harflerini ekleyerek markaya nostaljik, genç tasarım bakış açısını aşıladı.

Her yerde paylaşılan tek bir şey var: Her logo, değişen sokak giyimi ve seyahat stiliyle örtüşecek şekilde gelişti ve dünyanın en ikonik şehirlerinden bazılarının sokaklarında kendini evinde gibi hissetmesini sağladı. Bununla birlikte, önümüzdeki aylar için geziler planlamaya başladığınızda jet sosyete gardırobunuza tam olarak uyacağından emin olabilirsiniz.

Günümüzün kült-favori LV damgalı malları keşfetmek için, önünüzdeki seçimi inceleyin ve 125 yıllık damganın ortaya çıkan yinelemelerini takip ettiğinizden emin olun. Sizler için, Louis Vuitton’un Hikayesi ve Logosu hakkında detaylı inceleme yaptık. Siz neler düşünüyorsunuz bize yazın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 × two =

%d blogcu bunu beğendi: