HaberlerPolitik

Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den dalga geçer gibi “dar gelirli” açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonu düşürmek için sert tedbirler almak yerine büyümeyi tercih ettiklerini söylemiş…

‘Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor.’

AKP’nin hafta sonu gerçekleşen Kızılcahamam kampında Bakan Nebati’nin de bir sunum yaptığını aktaran Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bakanın şu ifadeleri kullandığını yazdı:‘ Dövizi düşürmek için yüksek faiz artışı yapabilirdik. Ama o zaman üretim bundan olumsuz etkilenirdi. Biz bir yol ayrımına gittik. Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik. Yoksa enflasyonu düşürmek için çok sert tedbirler alabilirdik. Yüksek faiz artışı yapardık. O zaman üretim dururdu. Kur korumalı TL’ye geçerek bir yandan doları frenledik. Diğer yandan üretimi ve büyümeyi tercih ettik. Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor. Büyümeyi tercih ettiğimiz için büyüme rakamları iyi geliyor, büyüme istihdama da olumlu olarak yansıyor. Ama biz dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik gelirlerini arttırıcı düzenlemeler yapıyoruz. Böylece onları enflasyonun karşısında korumaya çalışıyoruz.’

Dünya ekonomisi çöküyor: Getir CEO’su Nazım Salur, “İşler Daha da Zorlaşacak Gibi Duruyor”, Elon Musk, çalışanlarını işten çıkartıyor!

“Fırsatçıların canını okuyacağız”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Hayali konut ilanlarından bahseden Nebati, bu şekilde fiyat şişiren 65 bin kişinin tespit edildiğini söyledi. Bakan Nebati, 2023 yılı enflasyon öngörüsünü de paylaştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Hürriyet’te yer alan bir habere göre özellikle de konut fiyatlarıyla ilgili olarak sert çıkan Nebati, “Fırsatçılık yapanlardan bunun hesabını soracağız, onların canına okuyacağız.” ifadelerini kullandı. Gelin bu sert çıkışın detaylarına bakalım.

Nureddin Nebati tarafından yapılan açıklamalara göre satılık konutların yer aldığı ilan sitelerinde hayali ilanlar türemiş durumda. “Fırsatçı” olarak nitelendirilen kişiler bu sayede fiyatları artırmaya yönelik algı yaptılar ve bu algı çalışması başarılı oldu. Çünkü hayali ilanların fiyatlarını gören ev sahipleri, satmak istedikleri konutlarının fiyatlarını yükselttiler. Bakan Nebati’ye göre bugüne dek fiyatları şişirdiği anlaşılan 65 bin kişi tespit edildi.

2023 sonu enflasyon hedefi de açıklandı

Nureddin Nebati

Nureddin Nebati, konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “İnternette olmayan bir evin ilanını satışa koyuyorlar. Olmayan bu hayal ürünü evin fiyatını ise neredeyse her gün arttırıyorlar. Diğer ev sahipleri de bunu görüyor ve fiyat arttırıyor. Şu ana kadar bu şekilde Fırsatçılık yapan 65 bin kişi tespit edildi. Fırsatçılık yapanlardan bunun hesabını soracağız, onların canına okuyacağız…”

Nureddin Nebati’nin değindiği konulardan bir tanesi de enflasyonla ilgiliydi. 2023 yılı sonundaki enflasyon öngörüsünü paylaşan Nebati, tek hane yaklaşımından geri adım atmış gibi görünüyor. Zira Bakan Nebati’nin enflasyon öngörüsü 2022 yılı sonunda yüzde 48-49, 2023 yılı sonunda ise yüzde 19,9.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

four × 4 =

%d blogcu bunu beğendi: