Teknoloji

Metaverse dünyası için +18 atılımı

Facebook’un olmasa da artık Facebook yani Meta ile özleştirilen metaverse özelinde farklı adımlar atılmaya devam ediliyor. Meta şimdi de Metaverse dünyası için +18 atılımı yaptı!

Hâkim olmayanlar için Facebook ya da çatı şirket temelli yeni adıyla Meta, geçtiğimiz yılın sonunda metaverse konusunda büyük bir gösterim yaptı. Direkt olarak “gerçeklikten kaçış” olarak nitelendirebileceğimiz metaverse, Meta’nın kurmak istediği bir “sanal dünya” olarak karşımıza çıkıyor. Bilim kurgu filmlerinden gördüğümüz sanal dünya konseptini “Horizon (İş, oyun ve eğlence için farklı sürümleri var)” adı verilen metaverse dünyasına özel bir sosyal ağ ile birleştiren Meta, dijital avatarlar ile etkileşime geçilecek sanal gerçeklik merkezli bir “tam olarak sınırları olmayan” gelecek hayali oluşturuyor. Metaverse’i sadece eğlence değil çalışma hayatı (Sanal karakterler ile istenilen her yerde toplantı vb.) için de planlayan Meta, süreçte çalışmaya devam ediyor.

Bu çalışmalardan birisi 18+ odağında oldu. Horizon Worlds içerisinde kurulan dünyaların hepsi firma tarafından önümüzdeki ay itibarıyla 18+ olarak işaretlenecek. Eğer kişiler isterlerse belirli yasaklara uymayı kabul ederek 18+ ibaresinden kurtulabilecek. Ancak sanal dünya içerisinde müstehcen içerik (Örneğin, bir seviyeye kadar çıplaklık, müstehcen pozisyonlardaki insanların tasvirleri veya aşırı müstehcen faaliyetlere odaklanan bir ortam) varsa, buna ek olarak esrar, alkol, tütün veya kumar içerikleri barındırıyorsa ve kan, vahşet ya da aşırı şiddet içeren kurgusal içeriklere sahipse 18+ olarak kalmaya devam edecek.

Metaverse’te herşey serbest olmayacak

metaverse +18

Horizon Worlds dünyalarında 18+ ibareli sanal dünyalarda her şey serbest olmayacak. Firma sanal da olsa bu ortamlarda aşırı cinselliğe, çıplaklığa, suça, tehlikeli eylemlere, yasa dışı uyuşturucu paylaşımlarına, cinayet gibi konulara ve silah gibi ürünlerin gerçek dünyadaki satışına aracılık edilmesine izin vermeyecek. Buralarda sadece temel seviye yetişkin içeriklerine izin verilecek.

Firma bu alanda en son para kazanma çalışmasıyla gündeme gelmişti. Meta, Quest VR başlıklar ile erişim sağlanabilen sosyal metaverse platformu Horizon Worlds içerisinde içerik üreticilerin de para kazanmasını istiyor. Burada ilk aşamada sadece belirli içerik üreticilerin yarattıkları sanal dünyalara özel objeler satması hedefleniyor. Bu objeler arasında yaratılan özel alanlara giriş anahtarlarının dahi olacağı belirtiliyor. Peki burada elde edilen para direkt olarak içerik üreticiye mi gidecek? Cevap elbette hayır. Meta burada yüzde 47’e yakın oranda komisyon kesebilecek. Yani içerik üretici sattığı objenin ana parasından çok daha azını kazanacak. Sanal dünya içi satın alımlar, metaverse geleceğinin maddi yüzü olacak gibi görünüyor ve bu dünyalar için NFT satışları da odak noktada bulunuyor.

İlk Metaverse anlaşması imzalandı: Metaverse Standarts Forum nedir? Amacı ne?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 × two =

%d blogcu bunu beğendi: