Kültür-Sanat

Öjeni Nedir?

Öjeni, köken itibariyle Yunanca olan, ‘iyi doğum’ anlamına gelen ‘ eu genes’ten türemiştir ve literatüre kazandıran isim ise Charles Darwin’in kuzeni, Francis Galton’dır. Kabaca gen kalitesi artırılmak amaçlanmış ve temelini M.Ö. 4.yy’da fikrini ortaya sunan Platon’dan almıştır. Platon, devlet eliyle sağlıklı bireylerin üremesinin artırılması gerektiğini düşünüyordu ve birçok devlet adamı bu fikirden etkilenip işin kolayına kaçarak “zayıf olanı öldürelim” fikriyle yola çıkmışlardır( Bkz: Spartalılar).

Öjeni Nedir?

Yasal bir şekilde uygulayan, öjeni merkezleri kuran ABD’dir, en bilindik örneği ise Nazi Almanyası’nda yaratılmak istenen Aryan ırkıdır. Bilimsel dayağı öjenidir. Detaylı olarak bakarsak ABD’de çıkarılan medeni kanun ile birlikte birtakım rahatsızlıkları (örn: epilepsi) olan kişilerin evlenmesi yasaklanmıştır. devamında hayata geçirilen John Harvey Kerlogg’un başlattığı ‘soyağacı’ uygulamasıdır. Almanyada ise yahudi soykırımına sebep olan uygulama malesef ki bir adım daha ileri götürülerek ötenazi merkezleri açılmıştır. Ve sadece Almanya ve ABD’de değil Danirmarka, Finlandiya, Çin, Brezilya gibi ülkelerde de öjeni uygulamasına rastlıyoruz.

Darwin’in Türlerin Kökeni kitabında bahsettiği “doğal seleksiyon” asla anlaşılmamıştır çünkü Darwin “uyumludan” bahseder ve ilkeleriyle de uyuşmamaktadır. Öjeni, bir üstünlük yarışı olarak tarihte kendine yer bulmuştur.

Thomas Robert Malthus Kimdir? Covid-19 ile ilişkisi

Bizleri instagramdan takip etmeyi unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three × 5 =

%d blogcu bunu beğendi: