TeknolojiKültür-SanatSpor

Porsche, Arabanızı Tamamen Kişiselleştirecek (Tabii Paranız Varsa)

Porsche arabalarınızı kişiselleştirecek. Olağanüstü kârlı Alman spor otomobil ve SUV üreticisi Porsche, kısa süre önce yeni bir departman başlattı. “Porsche Exclusive Manufaktur” olarak adlandırılan proje, en iyi müşterilerinin, özel boya, deri, döşeme, kabartma, aydınlatma, kaplama ve bir dizi başka seçenekle yepyeni araçların son derece kişiselleştirilmiş versiyonlarını – bir fiyat karşılığında – oluşturmasına olanak tanıyacak. Tüm bu olasılıklar, bir müşterinin özünde kendi Porsche’sini oluşturmasına olanak tanır.

Bu uygulama, otomotiv pazarının bu recherché tarafında rekabet eden diğer markalar tarafından sürdürülen benzer uygulamalarla oldukça uyumludur. Bentley, Mulliner programı aracılığıyla tercih edilen müşterilerine benzer düzeyde ilgi gösteriyor, Aston Martin bunu Q ile yapıyor, Rolls-Royce Bespoke ile gerçekleştiriyor, Ferrari süreci Tailor Made ile sunuyor, Lamborghini Ad Personum özelliğini sunuyor ve McLaren bunu McLaren Special ile yapıyor.

Porsche, Arabanızı Tamamen Kişiselleştirecek (Tabii Paranız Varsa)

Porsche için bu tam olarak yeni bir şey değil. Porsche Exclusive Manufaktur direktörü Boris Apenbrink, “Porsche’nin Sonderwunsch [özel istek] programı 1950’lerin ortalarına kadar uzanıyor ve o zamandan beri sınırlı kapasitede varlığını sürdürüyor” diyor. “Ancak son birkaç yılda müşterilerimiz, ortalama bir araç kişiselleştirme kapsamının ötesine geçen kişiselleştirme fırsatlarına yönelik artan bir istek gösterdiler. Bu, müşterilerin gerçekten benzersiz tek seferlik araçlar yaratmada doğrudan bizimle çalışması için daha resmi bir süreç yaratmamızı sağladı.”

İlginçtir ki, marka aynı seçeneği, markanın köklü geçmişinden gelen eski model araçların restorasyonuna ve gençleştirilmesine hizmet eden Porsche Classic uzantısı için de piyasaya sürüyor. Bu, müşterilerin klasik Porsche’lerinin özel, “reto-modlu” versiyonlarını, yükseltilmiş mekanik sistemlerin yanı sıra bireysel boya ve kaplama ile oluşturmalarına olanak tanıyacak.

Porsche Arabalarınızı Kişiselleştirecek

Apenbrink, çağdaş ve eski model otomobillerle bu yaklaşımın iki ucu arasında bir paralellik görüyor. “İster şu anda üretimde olan ister geçmişte üretilmiş bir araçtan bahsediyor olalım, bizim için süreç oldukça benzer çünkü yeni bir arabadaki kişiselleştirme süreci, tamamlanmış bir aracın üretim hattından çıktıktan sonra yeniden işlenmesini içeriyor. ,” diyor.

Covid-19 aşıları kısır yapıyor mu? Sperm sayılarını düşürüyor mu?

“Yani her iki durumda da, müşterinin isteklerini gerçekleştirmek için bir dizi modifikasyondan geçen tamamlanmış bir araçla çalışıyoruz.” Apenbrink, Porsche Classic’in klasik Porsche sahiplerine sunulan 60.000’den fazla parçaya sahip olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak, “Süreçteki en büyük soru, gerçekten müşterinin geri yüklemek yerine neyi değiştirmek istediği oluyor” diyor.

Porsche bunu resmi, fabrika onaylı bir program olarak başlatıyor olsa da, planları çok fazla komisyon beklemiyor ve buna izin vermiyor. Apenbrink, “Gerçekten tek seferlik projeler için çok sınırlı bir kapasiteye sahibiz” diyor. “Yılda en fazla üç yeni otomobil kreasyonunu ve yılda üç klasik araba kreasyonunu barındırmayı planlıyoruz.”

Tahmin edilebileceği gibi, tüm bu uzmanlaşma ve özelleştirme ucuza gelmiyor. Apenbrink, “Fiyat değişkendir, ancak en azından, tamamen özel bir ürün yaratmanın fizibilitesini araştırmak için bir maliyet vardır ve bu yaklaşık 100.000 dolardan başlar” diyor, ancak bir uyarı ekliyor. “Kapsamlı kişiselleştirme konusunda halihazırda birlikte çalıştığımız müşterilerin çoğunun genellikle bu tür maliyetlere aşina olduğunu belirtmeliyim.

Porsche, Arabanızı Tamamen Kişiselleştirecek (Tabii Paranız Varsa)

İmkanları ve erişimi olanlar için, sınır gökyüzüdür. Neredeyse. “Düşünmeden hiçbir şeyi geri çevirmeyeceğiz. Ancak bu alanda da zengin bir deneyime sahibiz, dolayısıyla zaten mümkün olmadığını bildiğimiz bazı talepler var” diyor Apenbrink. “Örneğin, geçmişte Porsche bir uçak motorunun geliştirilmesine yardım etti ve bir keresinde bunu bir karayolu arabasına entegre edip edemeyeceklerini soran bir müşterimiz vardı. Yapamadık.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three × one =

%d blogcu bunu beğendi: