HaberlerDünya

Covid-19 aşıları kısır yapıyor mu? Sperm sayılarını düşürüyor mu?

Özellikle sosyal medyada dolaşan “Covid-19 aşısı spermleri öldürüyor”,”covid-19 aşıları kısır yapıyor” iddialarına cevap olacak yeni bir araştırmaya göre Covid-19 aşısı, spermlere hiçbir şekilde zarar vermiyor. Ancak Covid-19 virüsü için durum biraz farklı. Covid-19 aşıları kısır yapıyor mu? Sperm sayılarını düşürüyor mu?

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre cinsel anlamda sağlıklı bireylere yapılan Covid-19 aşısı, bireylerdeki sperm sayısını ya da sperm kalitesini hiçbir şekilde etkilemedi. 

TBMM, Enes Batur’u Dijital Mecralar Komisyonuna Davet Edecek

Covid-19 aşısı spermleri etkilemiyor

Bugün JAMA’da yayımlanan makaleye göre araştırma, yaşları 25 ila 31 arasında değişen 45 gönüllü erkek denek ile yapıldı. Deneklerden hem ilk doz hem de 70 gün sonraki ikinci doz aşının ardından örnekler alındı. Bu örnekler, deneklerin Covid-19 aşılarını olmadan önceki örnekleriyle karşılaştırıldı. Karşılaştırma sonucunda spermlerin yoğunluğu, hareketliliği ve kalitesi ve toplam sperm sayısında hiçbir değişiklik olmadığı ortaya çıktı.

Bu araştırmada kullanılan aşılar Pfizer ve Moderna aşıları olduğu için bazı insanların aklında “Peki ya diğer aşılar güvenli mi?” diye bir soru oluşmuştu. Yapılan araştırmada görev alan bilim insanı Allan Pacey bu soruyu, “Elimizdeki bilgilere göre sperm sayısı ve kalitesi doz Covid-19 mRNA aşısı ile değiştirilemez. Umuyoruz ki insanlar bu konudaki korkularını atlatmışlardır” şeklinde cevapladı.

Covid-19 virüsü spermleri etkileyebilir

Covid-19 aşıları kısır yapıyor mu? Sperm sayılarını düşürüyor mu?

Her ne kadar aşı spermlere zarar vermiyor olsa da virüsün kendisi spermlere zarar verebiliyor. Covid-19 virüsüne yakalanan hastalarda yapılan testlere göre hastaların sperm hücrelerinde sağlıklı insanlara göre oldukça fazla iltihaplanma ve “oksidasif stres” bulunmakta. Ayrıca hasta bireylerin sperm yoğunlukları, hareketlilikleri ve sperm şekillerinin de olumsuz yönde etkilendiği açıklandı.

Bunun sebebininse Covid-19 virüsünün etkilediği ve akciğerlerde bulunan ACE2 reseptörlerinin testislerde de bulunması. Ancak yapılan açıklamalara göre spermlerdeki bu olumsuz etkilerin her bireyde görülmeme ve geçici olabilme ihtimali var. Covid-19 hastalığı ve tedavisi boyunca gerçekleşen yüksek ateş, obezite ve daha birçok faktörün spermleri etkileyebileceği ve bu sebeple konu hakkında daha detaylı araştırmalar yapılması gerektiği açıklandı.

Sizde gönül rahatlığı ile mutlaka aşınızı olunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three × 2 =

%d blogcu bunu beğendi: