Uncategorized

“Spotify”, “Neil Young”, “Joe Rogan” üçgeninden ne oluyor?

Çevrim içi müzik pazarının lideri konumunda yer alan Spotify, bu hafta Neil Young merkezli bir konuyla gündemdeydi.

Kanadalı bestekâr, söz yazarı ve şarkıcı Neil Young, geçtiğimiz günlerde bir yazı yayınladı ve bununla Spotify’dan müziklerini kaldırmasını istedi. Bunun arkasında Neil Young’un podcast ünlüsü Joe Rogan ile aynı platformda yer almak istememesi yer alıyordu. “Spotify hayatı tehdit eden Covid ile alakalı yanlış / sahte bilgilerinin evi haline geldi” diyen Young, hastalık ile alakalı birçok açıklaması doğru olmadığı için tepki çeken Joe Rogan’a ve bazı diğer yanlış Covid bilgilerine verilen desteği eleştirdi.

Spotify, 2020 yılında Joe Rogan ile özel bir podcast anlaşması imzalamıştı. “Genç ve sağlıklı kişilerin Covid-19’a karşı aşı olmasına gerek yok” tarzında yanlış açıklamalarda bulunan ve bu yüzden belki de yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Rogan, konuda sadece Young’ı değil başka kişileri de kızdırmıştı. Ancak konuyla alakalı en çok ses getiren adımı kesinlikle Neil Young attı. Peki sonuç ne oldu? Spotify, Neil Young yerine Joe Rogan’ı seçti, Young’un müziklerini istediği üzerine platformdan kaldırmaya başladı.

Spotify, Tencent ve Polkadot, Barcelona forma sponsoru olmak için yarış halinde!

Spotify Cehpesi

En son yapılan resmî açıklamaya göre Spotify şu an 172 milyondan fazla ücretli aboneye sahip. Firmanın aylık aktif kullanıcı sayısı ise 381 milyonun üzerinde yer alıyor. Ancak bu hafta rakam düşmeye başladı. Çünkü yukarıdaki durumlar nedeniyle internet dünyasında bir “Spotify’ı sil” ve “üyeliğini iptal et” kampanyaları başlatıldı.

Firmanın yaşanan durumlar odağında sadece bu hafta 4 milyar dolarlık bir market değeri kaybettiği aktarılıyor ve bu Spotify için çok büyük görünüyor. Kullanıcılar haklı olarak firmanın Covid-19’a karşı yanlış bilgi verenlerin yanında olmasını istemiyor. Süreçte yaptığı en son açıklamada Neil Young şunları aktardı: “Spotify’dan ve kötü ses kalitesinden ayrıldıktan sonra daha iyi hissediyorum…”

Bu arada aktardığımız olaylar olurken Apple da boş durmadı. Covid-19 konusunda yanlış bilgilere ciddi şekilde karşı olan firma, bu hafta Apple Music üzerinde Neil Young içeriklerini büyük oranda öne çıkardı. Firma hatta bu konuda telefonlara bildirim gönderdi, özel çalma listeleri paylaştı ve tweet paylaşımlarından bulundu.

Covid-19 virüsü maalesef halen hayatımızda, her gün yüzbinlerce kişinin hayatını alıyor ve bunun en büyük nedenleri arasında aşı karşıtlarının bilinçsiz paylaşımları yer alıyor. Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede aşılama ücretsiz olarak sunulurken, sosyal medya ünlülerini değil doktorları ve bilim insanlarını dinlemek ve mutlaka aşı olmak gerekiyor. Bu virüsten aşılanma artmadan kurtulmak mümkün olmayacak gibi görünüyor ve açık olarak aşı değil virüs öldürüyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 × 1 =

%d blogcu bunu beğendi: