Kültür-Sanat

Squid Game Sansürleniyor!

Dünyanın en popüler video akış platformu Netflix’in son dönemde izleyicileriyle buluşturduğu en popüler yapımlardan biri de Squid Game. Güney Kore yapımı dizi, hem Netflix’teki izlenme oranlarıyla hem de IMDB’deki 8.3/10’luk not ortalamasıyla büyük ilgi çekmiş durumda.

Ancak Netflix’in popüler yapımı, bugünlerde oldukça ilgi çekici bir haberle gündeme geldi. Buna göre, dizinin bir sahnesi, yönetmenin dikkatsizliğinden ötürü kesilmek veya sansürlenmek durumunda kalacak.

HBO Max Türkiye Serverına Katılıyor! İşte Yayın Tarihi!

Squid Game, beklenmedik bir mağduriyete sebep oldu

Netflix’in geçtiğimiz ay içerisinde izleyicilerle buluşan Güney-Kore yapımı dizisi Squid Game, açlık ve sefaletle boğuşan çocukların ölümcül bir hayatta kalma yarışmasına girmesini konu alıyor. Son dönemde Netflix’in en çok tutan yapımlarından biri olan Squid Game, Kore’de yaşayan bir kadının hayatını istemeden de olsa oldukça zora soktu.

Squid Game’de telefon numarasının görüldüğü o sahne…

Hollywood filmlerinde bir kartvizit veya telefon numarasının yer aldığı herhangi bir sahneyi gözünüzde canlandırınca, bu telefon numarlarının 555 ile başladığını anımsayabilirsiniz. ABD’de herhangi bir telefon numarası 555 ile başlamıyor olduğundan, bu önlemle birlikte bilinmedik kişilerin telefon numaralarının kazara ifşa edilmesinin önüne geçiliyor.

Squid Game’in bir sahnesinde, oyuna katılması muhtemel oyunculardan birine bir kartvizit uzatılıyor ve kartın arkasında da bir telefon numarası yer alıyor. Bu telefon numarasını başındaki ilk 3 rakamı; yani alan kodunu keserek yayınlayan prodüksiyon ekibi oldukça büyük bir hataya imza atmış oldu. Nitekim bulunduğunuz şehirde herhangi bir numarayı alan kodu olmadan tuşlarsanız, yine o şehirdeki herhangi birini arama ihtimaliniz bulunuyor.

Dizide bu detayın atlanması, Güney Kore’de yaşayan bir kadının son dönemlerde ardı arkası gelmeyen telefon çağrıları almasına sebep oldu. Yaklaşık bir hafta boyunca, serinin hayranları tarafından toplam 4000’den fazla arama aldığını belirten kadın, telefonunun şarjının bu aramalara dayanmamaya başladığını belirtti.

İşte mağdur kadının yaptığı açıklama:

“Squid Game yayınlandıktan sonra, 7 gün/24 saat ve durmaksızın çağrılar ve mesajlar almaya başladım. Öyle ki günlük hayatımı devam ettiremez hale geldim. 10 yıldan fazladır kullandığım numaram olduğu için de adeta şoka uğradım.

Toplamda 4000’den fazla çağrıyı silmek zorunda kaldım. İnsanlar sırf dizide gördükleri numaranın kime ait olduğunu merak ettikleri için gece/gündüz demeden beni arıyorlar. Telefonumun şarjı sürekli bitiyor. İlk başta olan bitene anlam verememiştim ama daha sonra bir arkadaşım bu numaranın Squid Game’de bir kartta yazdığını söyledi ve durumun farkına vardım.”

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Netflix’in telefon numarasının yer aldığı sahneyi sansürlemesi veya bir şekilde düzenlemesi gerekecek. Peki siz bu yaşanan ilginç olay hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fourteen + 20 =

%d blogcu bunu beğendi: