Teknoloji

Tesla Semi’nin tam yük ile menzili açıklandı!

Tesla CEO’su Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre Tesla Semi, tam yük ile 805 km menzil sunabilecek.

Pek çok kişi, teslimat tarihi yaklaşmakta olan Tesla Semi modelinin özellikle tam yük ile 805 km menzile sahip olup olmayacağını merak ediyor. Tesla CEO’su Elon Musk, Semi modelinin menzili ile ilgili açıklama yaptı.

Elon Musk: “Tesla Semi, tam yük ile 805 km menzil sunuyor.”

Tesla, geçtiğimiz haftalarda Semi modeli için 1 Aralık’ta teslimata başlayacaklarını duyurdu. Twitter kullanıcılarının sorularını yanıtlayan Musk, “Açık olmak gerekirse, düz yolda Tesla Semi’nin tam yük ile 805 km menzil sözünü tuttuğunu söylemek mümkün.” ifadelerine yer verdi.

Tesla Semi'nin tam yük ile menzili açıklandı!

Tesla Semi’nin enerji tüketimi ile ilgili henüz bir bilgi vermeyen Musk, “Tesla ekibi, 37.1 ton ağırlığında bir Tesla Semi ile 804km menzili tamamladı!” dedi. Tesla’nın daha önce paylaştığı verilere göre, Semi’nin enerji tüketimi 1,24 kWh/km daha düşük olacak.

Elon Musk, Twitter’dan yaptığı paylaşımla Tesla tam otonom sürüş özelliğini Kuzey Amerika’da tüm araç sahiplerinin kullanabileceğini duyurdu.

Şirket şu anda Nevada, Reno’da Tesla Semi üretimine devam ediyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre, 2024’te üretimi hızla yılda 50.000 adede çıkarılacak.

Tesla, önümüzdeki birkaç yıl içinde araç satışlarında yüzde 50 büyüme yaşayacağını duyurdu. Konu hakkında açıklama yapan yetkililer, “Büyüme oranının ekipman kapasitemize, fabrika çalışma süremize, operasyonel verimliliğimize ve tedarik zincirinin kapasite ve istikrarına bağlı olduğunu biliyoruz. Bu yüzden dördüncü çeyrek satış performansımızı en iyi şekilde artıracağız.” dedi.

Lojistik ve parça tedarik gibi konularda sorunlarla karşılaştıklarını belirten Tesla, buna rağmen üretimi artırdıklarının altını çizdi. Uzun süredir gündemge olan Semi modeli hakkında da açıklama yapan Tesla, ilk teslimatların Aralık 2022’de gerçekleştirileceğini yineledi.

Tesla Semi teknik özellikleri:

  • 37.1 ton yüklü brüt ağırlık
  • 300 mil (483 km) ve 500 mil (804 km) menzil seçenekleri
  • Enerji Tüketimi: 2 kWh/mil’den (1,24 kWh/km) az
  • Tahmini pil kapasitesi (menzil ve enerji tüketimine göre): 600 kWh veya 1.000 kWh (1 MWh)
  • Hızlanma 0-60 mph (100 km/s): 20 saniye (tam yüklüyken)
  • Aktarma organı: Arka akslarda 3 bağımsız motor
  • Hızlı Şarj: 30 dakikada menzilin yüzde 70’ine kadar
  • Yakıt Tasarrufu (tahmini): 3 yılda 200.000 dolara kadar
Tesla Otomobillere Steam Geliyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 + 2 =

%d blogcu bunu beğendi: