Kültür-Sanat

Titanik Hakkında Bilinmeyen 24 Gerçek

Sizler için titanik hakkında bilinmeyen 24 gerçeği derledik. Rüşvet yüzünden intihar eden görevliden, 1.7 milyon dolara satılan kemana kadar titanik hakkındaki tüm gerçekler.

1. Titanik inşaatı, Aralık 1909 başladı. 1912’de resmi olarak tamamlandığında, geminin toplam maliyeti yaklaşık 7.5 milyon dolardı. Bugünün dolarlarıyla, bu 400 milyon dolardan fazla.

Titanik inşa edilirken

2. Titanik’te , çoğu “birinci sınıf” köpek kulübesinde tutulan en az 12 köpek vardı . Geminin marangozu, köpekleri egzersiz için dışarı çıkarmaktan ve tuvaleti kullandırmaktan sorumluydu. Bu köpeklerin çoğu birinci sınıf yolculara ait olduğu için çok iyi bakılmaktaydı. Hatta geminin battığı gün olan 15 Nisan’da yapılacak bir köpek gösterisi bile vardı.

Titanik'in güvertesinde üç köpek

3. Frederick Fleet. O Titanik‘in battığı gece gözcüydü. Buzdağını gördü ve ilk uyarıları yapmaya çalıştı. Ancak uyarıları yanıtsız kaldı. Mesajları alındığında, buzdağına çarpmadan sadece dakikalar önceydi ve artık çok geçti. O gece, bir cankurtaran sandalında oturup geminin batışını izlerken, suçlanacağına dair endişelerini dile getirdiği iddia edildi. Ve korkuları bir şekilde doğru çıktı; resmi bir soruşturma başladı. Frederick Fleet kalan 53 yılını suçluluk duygusuyla geçirecekti .

Titanik Hakkında Bilinmeyen 24 Gerçek

4. 1997 yapımı Titanic filminden J. Bruce Ismay’ı hatırlarsınız. Hatırlamıyorsanız, hafızanızı tazelememe izin verin: O, geminin bencilce aptal sahibi ve gelip manşetlere çıkmaya hevesli White Star Line’ın genel müdürüydü. New York’ta planlanandan önce, gemiyi bir buzdağıyla çarpışma rotasına sokacak kadar hızlı kullanılması için kaptana baskı yaptı. Daha sonra, bir korkaklıkla, başka bir yolcudan bir cankurtaran botunun koltuğunu çaldı ve geceleyin botla uzaklaşırken, doğrudan 1.500’den fazla insanın ölmesine sebep oldu. Eh, bunların hiçbirinin aslında olmadığı ortaya çıktı.

Titanik Hakkında Bilinmeyen 24 Gerçek

5. Bu Wallace Hartley, Titanik ‘in bando şefi. Aynı zamanda Titanik batarken çalan kemancılardan biri.

Titanik Hakkında Bilinmeyen 24 Gerçek

6. Ve onun gerçek kemanı. Wallace’ın cesedi, trajediden birkaç gün sonra Atlantik’te yüzerken bulundu ve kemanı sırtına sarılı ve çantasında güvenli bir şekilde saklanmış olarak bulundu. Enstrümanın alt kısmında şöyle bir yazı var: “Nişanlanma vesilesiyle Wallace için. Maria’dan.”

Müzede sergilenen eski bir keman

7. Ve bu, Wallace Hartley’nin Titanic’teyken yazdığı bilinen tek mektuptur.

El yazısıyla yazılmış eski bir mektup görüntüleniyor
“İyi bir şekilde bindiğimizi söylemek için sadece bir satır. Biraz acelem oldu ama yerleştim.
Bu güzel bir gemi ve üzerinde bol miktarda para olmalı.
Eve gelmeyi çok özledim ve sizi bir iki saatliğine de olsa görmek güzel olurdu ama beceremedim.
İyi bir grubumuz var ve çocuklar çok iyi görünüyor.
Biraz keten almam gerekti ve çamaşırlarımı bugün postayla eve gönderdim.
Muhtemelen Pazar sabahı eve geleceğim. Cumartesi günü buradayız. Anne ayağının daha iyi olmasına sevindim.
Herkese sevgiler, Wallace.”

8. Joseph Philippe Lemercier Laroche , Titanik battığında ölen tek siyahi yolcuydu. Ek olarak, o ve iki kızı Simonne ve Louise Laroche, tüm gemideki sadece üç Siyah yolcuydu.

Titanik Hakkında Bilinmeyen 24 Gerçek

9. Birinci Subay William Murdoch, 1997’de gişe rekorları kıran filmde olumsuz olarak tasvir edilen bir başka gerçek kişiydi. O, bir cankurtaran botunda bir yer için bir yolcudan rüşvet alan mürettebattı ve daha sonra, dönmeden önce paniklemiş bir yolcuyu vurarak öldürdü. Hayatta kalan görgü tanıklarına göre, Murdoch aslında gemiyi kurtarmak için yorulmadan çalıştı ve geminin kurtarılamaz olduğu anlaşıldığında, mümkün olduğu kadar çok sayıda cankurtaran botu yüklemeye çalıştı. Murdoch’un geldiği İskoçya’da, o trajik ve kaotik gecedeki davranışı nedeniyle bir kahraman olarak kutlanıyor.

Murdoch üniformalı

10. Bu cep saati Sidney Sedunary adlı bir kahyanın cesedinden çıkarıldı. Saat tam 01:50’de , Titanik’in buzdağına temas etmesinden iki saatten biraz fazla bir süre sonra ve okyanus yüzeyinin altında kaybolmadan yarım saat önce durdu . Bu saatin yanı sıra Sedunary, can yeleklerinin bulunduğu bir dolabı açmak için kullanılan bir anahtarı da taşıyordu. En son alt güvertede üçüncü sınıf yolculara can yelekleri verirken görülmüştü.

Titanik Hakkında Bilinmeyen 24 Gerçek

11. Titanik İngiltere’nin Southampton kentinden hareket ettiğinde gemide sekiz Çinli yolcu vardı . Altı kişi trajediden kurtulacaktı. Kurtulanlardan biri olan Fang Lang, buzlu sularda bir kapıya tutunarak kurtarılmayı beklerken neredeyse donarak ölecekti. Sonunda kurtulanları aramak için geri dönen tek cankurtaran botu tarafından bulundu. 1997 filmi Titanik’in silinen sahnelerinden biriydi.

Sekiz isim listeleyen 3. sınıf bir bilet

12. Hayatta kalan altı kişi için – Ling Hee, Fang Lang, Lee Bing, Ah Lam, Chang Chip ve Chung Foo. Titanik’in batması mücadelelerinin başlangıcını işaret eder. Çinli işçilerin Amerika Birleşik Devletleri’ne girmesini engelleyen ırkçı ve aşağılık Çin Dışlama Yasası 1912’de tam olarak yürürlükteydi (1943’e kadar yürürlükten kaldırılmayacaktı), bu yüzden New York’a vardıklarında doğrudan Ellis Adası’na götürülecektiler.

Ling Hee, Fang Lang, Lee Bing ve Ah Lam

13. Bir buzdağının bu fotoğrafının 16 Nisan 1912’de SS Prinz Adalbert’in güvertesinden çekildiğine inanılıyor. Titanik önceki günün erken saatlerinde batmasına rağmen, bu gemideki hiç kimse, meydana geldiği yere yakın olmalarına rağmen trajediden haberdar değildi. Prinz Adalbert’teki yolcular, bu özel buzdağının (aşağıda resmedilmiştir) üzerinde büyük bir kırmızı boya şeridi olduğunu ve önemini hissederek bir fotoğraf çektiğini iddia eder. Tek sorun var, bu buzdağı Titanik’i batıran buzdağı değildir.

bir buzdağı

14. Öte yandan bu fotoğraf , Titanik battıktan iki saat sonra hayatta kalanları aramak için doğrudan çarpışma bölgesine giden SS Carpathia’nın güvertesinden çekildi . Hiçbir zaman kesin olarak bilemesek de, bunun trajediden sorumlu olan buzdağı olma olasılığı çok daha yüksek.

Uzakta bir buzdağı

15. Karpatya’dan çekilmiş başka bir fotoğraf , bu sefer kurtarma gemisine yaklaşan bir cankurtaran botu. Titanik’in başlangıçta yeterli cankurtaran botu olmamasına rağmen , botların sadece yarısı, bazen yarısından azı dolu olarak gönderildi. Pek çok yolcu, Titanik’in ağır hasar görmesine rağmen saatlerce su üstünde kalacağına dair yanlış bir varsayımla, batan gemide kalmanın bir cankurtaran botuna binmekten daha güvenli olduğuna inanıyordu.

Hayatta kalanlarla dolu bir cankurtaran botu

16. Richard Norris Williams , bir Wimbledon şampiyonu ve Olimpiyat altın madalyası olan bir Titanik kurtulanlardandı. Hepsi , dondurucu soğuk suda altı saat geçirdikten sonra kurtuldu.

Richard Williams tenis oynuyor

17. Ve sonraki 73 yıl boyunca, Titanik 1980’lerin başında, emekli bir Donanma subayı ve oşinografi profesörü Robert Ballard, 1985’te bulduğu enkazı aramaya başlayacağını açıklayınca kayboldu.

Robert Ballard, Titanik'in bir kitabını tutuyor

18. Titanik enkazının 1986 yılındaki bir araştırması sırasında , bu tabaklar, ürkütücü bir şekilde organize edilmiş bu düzenlemede okyanus tabanında otururken görüldü. Onları içeren, ahşaptan yapılmış kabinin buraya yerleştiğine ve sonra çürüdüğüne inanılıyor:

Okyanus tabanında loş bir tabak yığını.

19. Bu tabaklardan bazıları kurtarıldı ve 2010 yılında Titanic: The Artifact Exhibition’da sergilendi. İşte neredeyse yepyeni görünen aynı tabaklar:

Bir müzede izlenmek üzere düzenlenmiş köpüklü yemekler

20. Titanik’in enkazı hızla yok oluyor ve araştırmacılar, yaklaşık 20 ila 30 yıl içinde tamamen yok olacağına inanıyorlar. Suçlu? 2010 yılında, daha önce toplanan bazı örneklerin daha yakından analizi, uygun bir şekilde Halomonas titanicae adlı yepyeni bir pas yiyen bakteri türünü ortaya çıkardı ve bu ikonik geminin şölenini yapıyor. 2019’da, enkaz 14 yıl sonra ilk kez ziyaret edildi ve bakın, geminin bir zamanlar bozulmamış olan birçok kısmı – subay mahalleleri gibi – tamamen çöktü.

Titanik'in enkazı okyanus tabanında oturuyor

21. Titanik’in pervanelerinden biri okyanus tabanında otururken bugün nasıl görünüyor. Ve yakında kaybolacak:

Okyanus tabanında bir pervane

22. Fotoğraf arasında Titanik ikonik hale gelen merdiven mevcuttur. Ancak, bu sadece bir tasvirdir. Titanic’in kardeş gemisinden esinlenerek yapılmıştır.

Büyük merdivenin bir çizimi

23. İşte Titanik ‘in ikonik genel merdivenleri. James Cameron’un belgeselinden gelen bir görüntü. 2001 yılında böyle gözüküyordu. Abyss Ghosts :

Büyük merdiven su altında, paslanmış ve tanınmaz halde

Ve son olarak, bir gün Titanik’in güvertesinde kendi başınıza yürümenin nasıl bir şey olduğunu bilebilirsiniz …

24. Bir gerçek boyutlu kopya Titanik şu anda Çin’de yapım aşamasındadır. Tamamlandığında tema parkı olarak hizmet verecek.

Titanik replikası yapım aşamasında
İnsandan Başka, Zevk İçin Seks Yapan Hayvanlar Var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nineteen − ten =

%d blogcu bunu beğendi: