Haberler

Yine zam! Trafik sigortası primlerine yüzde 20 zam geldi!

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan bir yönetmelik ile trafik sigortası primlerinde düzenlemeye gidildi. Yapılan düzenlemeye göre primlere yüzde 20 zam geldi. Ayrıca hasarsızlık indirimi ve hasar zammı oranları da düşürüldü.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında tüm araç sahiplerini ilgilendiren bir düzenleme yer aldı. “Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” isimli bu düzenleme, trafik sigortası primlerine yüzde 20 zam yapıldığını ortaya koydu. 

Resmi Gazete’de yer alan bilgiye göre yeni düzenleme, 1 Eylül 2022 itibarıyla yürürlüğe girecek. Bu tarih itibarıyla vatandaşlar, trafik sigortası primlerini yüzde 20 zamlı ödeyecekler. Ayrıca azami prim tutarları, aylık bazda yüzde 4,75 oranında artırılacak. Bu karar, sigorta primlerinin her ay biraz daha fazla yükseleceğini gözler önüne seriyor.

Trafik sigortasına gelen zam sonrası, sigorta şirketlerine yaptırımlar yolda!

Yine zam! Trafik sigortası primlerine yüzde 20 zam geldi!

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, sigorta şirketlerine de bazı yaptırımlar getirdi. Bu bağlamda, ilgili yönetmeliğin 15. maddesine yeni bir fıkra eklendi. Bu fıkra, poliçe düzenlemekten kaçınan şirketlerin yetki belgesini geçici süreliğine iptal edilmesini sağlıyor. Resmi Gazete’de yer alan fıkra şöyle:

  • Poliçe düzenlemekten kaçındığı tespit edilen sigorta şirketlerinin Kurumca belirlenen sigorta branşlarında veya tüm sigorta branşlarında poliçe düzenleme ve yenileme yetkisi 3 günden az 30 günden fazla olmamak üzere geçici olarak durdurulabilir. Kaçınmanın devam etmesi halinde Kurul kararına istinaden bu süreler iki katına kadar arttırılabilir ve/veya diğer tedbirler uygulanabilir. Kurum, poliçe düzenlemekten kaçındığı tespit edilen sigorta şirketlerini ve bu fıkra uyarınca alınan tedbir kararını, 47 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 8 inci maddesinin sekizinci fıkrasına dayanarak Kurul kararıyla resmî internet sitesinde ilan edebilir.

Hasarsızlık indirimi oranları düşürüldü!

Resmi Gazete’de yer alan düzenleme, trafik kazasına karışmayan sürücülere uygulanan indirimi düşürdü. Buna göre;

  • 7. basamak için yüzde 42 indirim (yüzde 45’ti),
  • 6. basamak için yüzde 22 indirim (yüzde 30’du),
  • 5. basamak için yüzde 10 indirim (yüzde 15’ti)

yapılacak.

Hasar nedeniyle uygulanan prim artırım oranları da düştü

Sık sık trafik kazasına karışan sürücüler, sigorta primlerini zamlı ödüyorlardı. Bugünkü düzenlemeyle zamların oranı yeniden belirlendi. Buna göre;

  • 3. basamak için yüzde 45 zam (yüzde 50’ydi),
  • 2. basamak için yüzde 90 zam (yüzde 100’dü),
  • 1. basamak için yüzde 135 zam (yüzde 150’ydi)

yapılacak.

Resmi Gazete’deki düzenlemeye ulaşmak isterseniz, buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Kokoreç fiyatlarına büyük zam geldi: “Müşteriye söylemeye korkuyoruz!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 − thirteen =

%d blogcu bunu beğendi: