Kültür-SanatSpor

Türk İstihbaratı İçin Çalışan Beşiktaş Efsanesi Baba Hüsnü Kimdir?

Beşiktaş’ın Baba lakaplı sol beki Hüsnü Savman’ın (1908-1945), Sovyet-Ukraynalı futbolcu Konstantin Shchegotsky’i angaje ederek Türk istihbaratı için çalışmasını sağladığını biliyor muydunuz? İşte futbol dünyasının ilginç hikayelerinden biri.

Hüsnü savman adını duydunuz mu hiç? Hüsnü savman, Beşiktaş’ın unutulmaz sol beklerinden biri. Beşiktaş camiasında “baba” denildiğinde akla baba hakkı gelir. Ancak hüsnü savman, Beşiktaş’ın “baba” lakaplı ilk futbolcusudur. Yani beşiktaş’ın ilk “baba”sı baba hüsnü’dür. Baba hüsnü, aynı zamanda Beşiktaş’ın ilk milli futbolcusudur.

Hüsnü savman ile ilgili rutin bilgileri şurada bulabilirsiniz: 
https://tr.wikipedia.org/wiki/hüsnü_savman 

Türk İstihbaratı İçin Çalışan Beşiktaş Efsanesi Baba Hüsnü Kimdir?
30 Büyükşehir ve Zonguldak: Kömürdeki Aydınlık ve Cezası

Bunlar herkesin bildiği, ulaşabildiği bilgiler. Baba hüsnü’nün yaşamında bizi ilgilendiren hikaye ise bambaşka… 

Hüsnü Savman, aynı zamanda bir istihbaratçıdır. Baba hüsnü, 1930’lu yıllarda istihbarat adına çalışıyor ve dinamo kiev‘in ve sscb milli takımının ukrayna asıllı ünlü futbolcusu konstantin shchegotsky’i angaje ediyor ve türk istihbaratı için bu futbolcudan yıllar boyunca faydalanıyor.

Türk İstihbaratı İçin Çalışan Beşiktaş Efsanesi Baba Hüsnü Kimdir?


Konstantin shchegotsky’nin türk istihbaratı tarafından angaje edildiği 1938 yılında ortaya çıkıyor, tutuklanıyor ve kgb tarafından yapılan sorgulamasında beşiktaşlı futbolcu hüsnü savman tarafından işe alındığını itiraf ediyor… Ne muazzam bir hikaye, değil mi?

peki hüsnü savman, shchegotsky’i nasıl angaje etmiş dersiniz? Shcegotsky’e bir maç sonunda, istanbul’da bir genelevde savman’ın organize ettiği bir kadın tuzağı kurulmuş, fotoğraflanmış ve şantaj ile angaje edilmiş. Angaje esnasında yüklü miktarda para da verilmiş ve bunun karşılığı eleman makbuzu imzalanırken de bu belgelenmiş ve shchegotsky bu andan itibaren hüsnü savman’ın muhbiri olarak türk istihbaratı için çalışmaya başlamış…

Türk İstihbaratı İçin Çalışan Beşiktaş Efsanesi Baba Hüsnü Kimdir?


Bizler beşiktaş camiasında hep süleyman seba’yı istihbaratçı olarak bilirdik. Meğer rahmetli süleyman seba’dan başka bir de baba hüsnü varmış… Bir baba hüsnü gelmiş geçmiş bu dünyadan… Bir zamanlar bu ülkede işte böyle futbolcular yaşıyordu sevgili arkadaşlar. şimdi demirin tuncuna, futbolcunun p*çine kaldık maalesef…

Gördüğünüz gibi, futbol asla sadece futbol değildir. baba hüsnü’nün ruhu şad olsun…

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three × four =

%d blogcu bunu beğendi: