HaberlerDünya

Türkiye’ye Meteor Mu Düştü? İşte 5 ilden gelen meteor görüntüleri…

Artvin, Trabzon, Rize ve Erzurum’da yaşayan vatandaşlar, sosyal medyada farklı açılardan çekilmiş bir meteor görüntülerini paylaşıyorlar. Görüntülere yansıyan ani parlaklık, Türkiye’ye bir göktaşı düştüğüne dair yorumlara neden oluyor. Peki görüntülerdeki parlak cisim göktaşı mıydı ve yeryüzüne ulaştı mı? Sorunun olası yanıtlarını araştırdık.

 

Türkiye’nin farklı şehirlerinde yaşayan vatandaşlar, gök yüzünde aniden parlayıp sönen ve peşinde kısa sürede kaybolan bir iz bırakan tuhaf cismi tartışıyor. Aslında cismin tuhaf karşılanmasına neden olan şey görüntüler değil, sosyal medyada yer alan iddialar. Zira söz konusu parlamanın ardından göktaşı düştüğüne dair paylaşımlar var. 

Ancak söz konusu iddialar büyük oranda gerçeği yansıtmıyor. Görüntülerden hareketle atmosfere bir meteor girdiği doğru, ancak bu meteorun yeryüzüne ulaşmış olduğuna dair net bir kanıt bulunmuyor. Son deprem verilerine de bakıldığında göktaşının görüldüğü Trabzon, Rize, Artvin, Ardahan, Muş ve Erzurum dolaylarında bir sarsıntı yaşanmadığı görülebiliyor. 

 

Meteorun en net görüntüsü:

Ayrıca meteorlar, içerdikleri kimyasallara göre atmosfere girdiklerinde farklı renkler, süreler ve oranlarda yanan gök cisimleridir. Bugün itibariyle görüntülenen meteor ise anlaşılan o ki içerdiği kimyasaldan dolayı bir ışık patlamasına yol açarak diğerleri gibi yok oldu. Yaşanan olayla ilgili son gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz takipte kalın.

Her yıl19 Nisan ila 28 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Eta Aquariids meteor yağmuru, yılın bu zamanlarında gökyüzünde ışık şölenine neden oluyor. Buradan hareketle Türkiye’nin farklı bölgelerinden görünen meteor parlamasının, Eta Aquariids meteor yağmurunun bir parçası olduğu söylenebilir. 

Ayrıca meteorlar, içerdikleri kimyasallara göre atmosfere girdiklerinde farklı renkler, süreler ve oranlarda yanan gök cisimleridir. Bugün itibariyle görüntülenen meteor ise anlaşılan o ki içerdiği kimyasaldan dolayı bir ışık patlamasına yol açarak diğerleri gibi yok oldu. Yaşanan olayla ilgili son gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz takipte kalın.

Prof. Dr. Osman Bektaş: Ağustos ve Ekimde Daha Fazla Meteor Parlaması Göreceğiz

Jeoloji mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, dün Karadeniz bölgesinde gözlemlenen meteor düşüşünün ardından ağustos ve ekim aylarından da meteor düşüşleri gözlemleneceğini açıkladı. Prof. Dr. Bektaş, söz konusu meteorların herhangi bir tehlike oluşturmayacağını söyledi.

Dün akşam Doğu Karadeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinden görülebilen meteor düşüşü, vatandaşların atmosfere giren göktaşları ile ilgili heyecanlanmasına neden olmuştu. Söz konusu meteorun düşüşüne şahit olanlar, video kaydı alarak sosyal medyada da paylaştılar.

Meteor düşüşü sırasında ortaya çıkan parlama, birçok kişinin endişelenmesine sebep olmuştu. Jeoloji mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, bugün yaptığı açıklamayla endişe edilecek ve korkulacak bir durumun olmadığını söyledi. 

meteor düşmesi

Karadeniz Teknik Üniversitesi eski öğretim üyesi ve jeoloji mühendisi olan Prof. Dr. Osman Bektaş, ağustos ve ekim aylarında da atmosfere büyük boyutlu meteorlar gireceğini ancak söz konusu meteorların herhangi bir tehlike yaratmayacağını söyledi.

Meteor yağmurlarının, son derece doğal olaylar olduğunu söyleyen Prof. Dr. Osman Bektaş, meteor yağmurlarının belirli bir takvimi olduğunu da söyledi. Prof. Dr. Bektaş, ağustos ve ekim aylarının başlarında kuzey yarımkürenin, Türkiye’nin de içinde yer aldığı bölgesinde meteor yağmurlarının görüleceğini belirtti. 

meteor düşmesi

Meteorlar hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Osman Bektaş, meteorların kuyruklu yıldızların molozları oldukları söyledi. Bektaş, kuyruklu yıldızlardan kopan bu parçaların Dünya’nın atmosferine girdikten sonra yüksek sıcaklık ve sürtünmeden dolayı büyük miktarlarda enerji açığa çıkarıp parladıklarını da sözlerine ekledi. Bektaş, atmosfere giren meteorların büyük bir kısmının yeryüzüne ulaşmadan yok olduğunu belirtti.

Dün gözlemlenen meteoru da yorumlayan Prof. Dr. Bektaş, dünyanın meteorlara karşı %100 koruma sunmadığını ve meteorların tamamen tehlikeli olmadığının söylenemeyeceğini dile getirdi. Bektaş, buna rağmen ağustos ve ekim aylarında gözlenecek meteor parlamalarında korkulacak veya endişe edilecek bir durum olmadığını söyledi.

%d blogcu bunu beğendi: