TeknolojiYemek & Sağlık

Wi-Fi Açıkken Uyumak Sağlığa Zararlı mı?

Zaman zaman çeşitli haber sitelerinde “Wi-Fi açıkken sakın uyumayın!” şeklinde haberler çıkıyor. Var mı bunun aslı astarı? Wi-Fi modemler açıkken uyumak sağlığa zararlı mı? Bir ekşi sözlük yazarı bu konudaki araştırmalarını paylaşmış!

Abd’de yüksek teknoloji üreten, fiber-optik teknolojisinde uzman bir firmadayım. herkesin anlayacağı dilde bu konuyu açıklayayım.

– evinizdeki wi-fi, 2-5 ghz arasında “microwave” olarak tanımlanan frekansta sinyal üretir.
– cebinizdeki telefon 1900 mhz ve yine “microwave” olarak tanımlanan frekansta sinyal gönderir.
– radyonuz fm bandında 87,5-108 mhz arasında sinyal üretir.
– wimax 2,5-2,7 ghz arası sinyal üretir
– televizyonunuz uhf bandında 475 mhz-950 mhz arasında sinyal üretir.
– denizciler 156-174 mhz arasını kullanır.
– havacılar 118-137 mhz arasıdır.

pinata
Spor yapmadan önce kahve içmek yağ yakımını arttırıyor!

Bunların tamamı son 100-150 yıldır insanla haşır neşirdir ve zarar verdiği yönünde kesin bir kanıt yoktur. kaldı ki 300 mhz üzeri frekanslar mikrodalga olarak tanımlanır.

pinata

Daha detaylı bakalım


iyonlaştırıcı radyasyon ve iyonlaştırmayan radyasyon son derece farklıdır. bu cihazların ürettiği radyasyon iyonize değildir. yani yarım saat uv indeksi yüksek güneş ışınlarına maruz kalmanız 1 sene boyunca cep telefonu frekansına maruz kalmanızdan daha tehlikelidir.  mesela röntgen çektirdiyseniz evinizdeki wi-fi’dan daha çok risk altında olduğunuzu bilmenizi isterim. işte bu sebeple bu cihazların sağlığınız için taşıdığı risk çok ama çok düşüktür veya yoktur. 30 yıldır bu konunun araştırıldığı üniversiteler var, halen bilimsel bir kanıt yok.

o zaman mikrodalga fırınlar niye zararlı diyenleriniz olacaktır. yediğiniz yiyecekler üzerinde bir zararı yok. iyonize yapmayan radyasyon, pilavınızı radyoaktif madde haline dönüştürmez. mikrodalga fırınlardan çıkan elektromanyetik radyasyonun zararlı yani, maruz kalırsanız sizi de pişirir. yani yakar. çünkü kilowatt gücünde sinyaldır. zaten bu yüzden 30 saniyede yemeğinizi ısıtır ama sizi iyonize radyasyon gibi kanser yapmaz.

bu medyanın, bu insanların hurafelerine inanmayın. zira günümüz itibarıyla yoğun frekans yaymakta olan 4994 uydu var. dünyanın etrafında yörüngedeler ve habire sinyal yayıyorlar. hatta size daha kötü bir haber vereyim. heyecanla beklediğiniz 5g teknolojisi bugün kullandığımız dalga boyundan en az 14 kat daha yoğun frekans kullanarak 28 – 37 ghz bandında sinyal üretecek. zararlı olsaydı bu kadarına izin verilmez ya da multi milyarder zenginler got cebinde telefon taşımazdı.

pinata

Peki sizce Wi-Fi açıkken uyumak sağlığa zararlı mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fourteen + 15 =

%d blogcu bunu beğendi: