HaberlerKültür-Sanat

Yeni bir insan türü keşfedildi!

Bilim insanları yeni bir insan türü keşfettiklerini açıkladı. Araştırmacılar, insanlık tarihine ışık tutacak keşiflerine devam ediyor. Yeni bir çalışmada bilim insanları Afrika ve Avrupa’da bulunan eski fosilleri yeniden analiz ettiklerini duyurdu. Analizlerin sonucunda ekip, Etiyopya’da bulunan bir kafatasının farklı bir insan türüne ait olduğunu buldu.

Bilim insanları, keşfettikleri türe Homo bodoensis ismini verdi. Ayrıca araştırmacılar, fosil hakkında bulgularını açıkladı.

Yeni keşfedilen insan türü 500 bin yıl önce yaşamış

Afrika’da keşfedilen kafatasını inceleyen araştırmacılar türün daha önce keşfedilenlerden farklı olduğunu fark etti. Araştırmacılar, bu kafatasının modern insanın doğrudan bir atasına ait olduğuna inanıyor.

Bununla birlikte, bilim insanları yeni türe Homo bodoensis ismini verdi. Homo bodoensis‘in yaklaşık 500 bin yıl önce Orta Pleistosen döneminde yaşadığını açıkladılar.

Homo bodoensis yeni insan türü
Homo bodoensis, insan soylarının dünya genelinde nasıl hareket ettiğini ve etkileşime girdiğini çözmeye yardımcı olabilir. (Ettore Mazza)

Daily Mail‘in haberine göre, Winnipeg Üniversitesinden araştırmacılar, bu keşfin Pleistosen Çağ hakkında yeni bilgiler sunacağını söyledi. Zira söz konusu dönemde insan evrimine ilişkin çok az bilgi bulunuyor. Bu yeni keşfedilen insan türü kayıp bir halkayı tamamlayabilir.

Araştırmacılar, Orta Pleistosen dönemine tarihlenen Afrika ve Avrasya’daki mevcut fosilleri yeniden değerlendirdi. Bu fosiller genellikle ya Homo heidelbergensis ya da Homo rhodesiensis olarak tanımlanıyordu. Ancak son DNA sonuçları, Avrupa’da H. heidelbergensis olarak tanımlanan bazı fosillerin aslında ilk Neandertaller olduğunu gösterdi. Ayrıca bu döneme ait Afrika fosillerinin daha önce hem H. heidelbergensis hem de H. rhodesiensis olarak tanımlanmış olması işleri iyice karıştırdı.

Homo bodoensis hakkında ne biliyoruz?

Yeni çalışmada bilim insanları, Etiyopya Bodo D’ar‘da keşfedilen bir kafatasının ne H. heidelbergensis ne de H. rhodesiensis’e ait olduğunu fark etti. Ekip, tamamen yeni bir insan türü olduğunu ileri sürüyor. Ekip, türe kafatasının keşfedildiği yerin adını vererek H. bodoensis dedi.

Ayrıca bu yeni insan türüne ilişkin henüz çok az şey biliniyor. Ancak araştırmacılar, H. bodoensis‘in daha soğuk iklimlerde ısıyı korumak için kısa boylu olduğunu düşünüyor. Erkeklerin boyu muhtemelen yaklaşık 1,75 cm iken dişilerin boyu ise ortalama 157 cm. Bu arada, erkekler ortalama 64 kg ağırlığa, dişiler ise 50 kilogram ağırlığa sahip.

Türler yaklaşık 200 bin yıl önce, yani modern insanlar Afrika’dan göç etmeden çok önce yok oldu. Bilim insanları uzun yıllardır bu türlerin izinde koşuyor. Halen insan evrimine ilişkin birçok boşluk bulunuyor. Bu dönemlere ait bulguların bulunması için araştırmalar sürüyor.

2022 Oscar Ödülleri’nde Adından Söz Ettirebilecek Filmler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

twenty − 18 =

%d blogcu bunu beğendi: