Kültür-Sanat

2022 yılında, Spotify’da en çok dinlenenler!

Alanının açık ara lideri Spotify, 2022’nin özeti kapsamında “Türkiye 2022’de neler dinledi?” sorusunun cevabını verdi.

Bu konuda Türkiye yanında küresel verileri de paylaşan Spotify detaylı şekilde şunları aktardı: “2022 ile birlikte hepimizin görüşleri, duyguları ve aldığı kararların hiç olmadığı kadar hızlı değiştiği bir yılı geride bırakıyoruz. Gelin, bu yılı tanımlayacak tek bir sözcük aramaktan vazgeçelim ve onun yerine bu değişim rüzgarının hayatımıza kattığı karmaşık ama bir o kadar da eşsiz deneyimi Spotify 2022 Yılın Özeti’yle birlikte kutlayalım!  İşte her yıl heyecanla beklenen ve Spotify 2022 Yılın Özeti kapsamında açıklanan yılın en çok dinlenen müzikleri ve podcast’leri:

Spotify, bu yaz en çok dinlenen şarkıları açıkladı!

Türkiye’de 4 yılın sonunda zirve değişti

2022 yılında Türkiye genelinde en çok dinlenen sanatçı UZI oldu ve 2018 yılından beri ilk kez bu yıl zirvenin ismi değişmiş oldu. UZI’yi rap sanatçıları cakal ve Ezhel’in ardından Lvbel C5 ve Sefo dördüncü ve beşinci olarak takip etti.

KÖFN’den Bi’ Tek Ben Anlarım

2022’nin en çok dinlenen şarkısı oldu En çok dinlenen şarkılar sıralamasına ise bu yıl bir pop şarkısı damga vurdu. Bu yıl sıkı bir çıkış yakalayan ve Türkiye’de 2022 yazında da en çok dinlenen şarkı olan elektronik pop grubu KÖFN’den Bi’ Tek Ben Anlarım birinciliğe yerleşti. Türkiye’deki dinleyicilerin bu yıl en çok dinlediği ikinci şarkı UZI’den ARASAN DA olurken onu cakal’dan İmdat ve UZI’den PAPARAZZI takip etti. Spotify EQUAL müzik programının 2022’deki Türkiye elçilerinden biri de olan ve yılın en çok dinlenenleri arasına ismini yazdıran Güneş, Suçlarımdan Biri parçasıyla en çok dinlenen 5’inci şarkı oldu.

2022 yılında, Spotify'da en çok dinlenenler!

En çok dinlenen kadın sanatçı listesinde zirvenin adresi 2017’den beri değişmedi! 

2022’de Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçılar listesinde birinciliği son 5 yıldır kimseye kaptırmayan isim Sezen Aksu olurken bu yılın ikincisi, Rap’in yükselen yıldızı Güneş oldu. Sezen Aksu ve Güneş’in ardından en çok dinlenen kadın sanatçılar arasında sırasıyla Zeynep Bastık, Taylor Swift ve Melek Mosso yer aldı. En çok dinlenen 5 kadın sanatçı sıralamasında Türkçe Pop ve Rap’in birlikteliği gözlerden kaçmazken dünyaca ünlü pop yıldızı Taylor Swift’in Türkiye’de de ilk 5’e girmesi dikkat çekti. Son albümüyle tüm dünyada rekorlara imza atan Swift, Türkiye’nin en çok dinlenen sanatçı, albüm ve şarkı listelerinde ilk 5’e giren tek yabancı sanatçı oldu. Spotify 2022 Yılın Özeti sonuçları bu anlamda, Türkiye’de en çok Türkçe müziğin dinlendiğinin de kanıtı olma niteliği taşıyor.

UZI iki albümüyle birden Top 5’te:

İşte Türkiye’de en çok dinlenen albümler Türkiye’deki dinleyicilerin 2022 yılında en çok dinlediği albümler listesine iki albümüyle birden girmekle kalmayıp Top 5 listesinin ilk iki sırasına yerleşen UZI’nin, EL CHAVO albümü listenin zirvesinde yerini alırken geçen yılın birincisi Kan ise 2022’nin ikincisi oldu. Listede, Lvbel C5 albümü C5MODE üçüncü; Güneş’in Atlantis albümü dördüncü, cakal’dan Paradoks ise beşinci sırada yer aldı.

Türkiye’de 2022’de en çok dinlenen podcast Ortamlarda Satılacak Bilgi oldu 

Türkiye’de 2022 yılında en çok dinlenen podcast yayınlarında kültür, sanat, edebiyat, felsefe ve daha pek çok başlıkta bilgileriyle dinleyicilere ulaşan Ortamlarda Satılacak Bilgi birinci oldu. Kendine İyi Davran ve Merdiven Altı Terapi ise listenin ikinci ve üçüncü sırasına yerleşti. Meksika Açmazı en çok dinlenen dördüncü yapım olurken sanat, tasarım ve teknoloji dünyasından hikayeleri dinleyicilere ulaştıran Barış Özcan ile 111 Hz listede beşinci sırada yer aldı.

Globalde üç yıl üst üste lider Bad Bunny

Dünya çapında bu yıl 18,5 milyardan fazla dinlemeye ulaşan Bad Bunny, üç yıl üst üste birinci olan ilk sanatçı oldu. Ekim ayı sonunda yeni albümünü çıkaran ve rekorlara imza atan Taylor Swift ikinci sıraya yerleşirken onu Drake, The Weeknd ve K-Pop grubu BTS takip etti.

Tüm dünyada en çok dinlenen şarkılara geldiğimizde ise zafer, bu yıl 1,6 milyar dinlemeye ulaşan As It Was ile Harry Styles’ın oluyor. İkinci ve üçüncü şarkılar ise sırasıyla Glass Animals’tan Heat Waves ve The Kid LAROI, Justin Bieber’dan STAY (with Justin Bieber) oluyor. Dünya çapında en çok dinlenen sanatçı olan Bad Bunny Top 5’e iki şarkısıyla birden giriyor ve Me Porto Bonito and Tití Me Preguntó şarkılarıyla dördüncü ve beşinci sıraya yerleşiyor.

RTÜK’ten, Netflix ve Spotify’a yaptırım!

2022’de Türkiye’de en çok dinlenen sanatçılar

UZI

cakal

Ezhel 

Lvbel C5

Sefo

Sezen Aksu

Batuflex

Motive

Duman

Emir Can İğrek

2022’de Türkiye’de en çok dinlenen şarkılar

KÖFN – Bi’ Tek Ben Anlarım

UZI – ARASAN DA

cakal – İmdat

UZI – PAPARAZZI

Güneş – Suçlarımdan Biri

Can Koç – Gökyüzünü Tutamam

Madrigal – Seni Dert Etmeler

Ezhel – Nerdesin

Lvbel C5 – GELMEZSEN GELME

Sefo – Affettim

2022’de Türkiye’de en çok dinlenen albümler

UZI – EL CHAVO

UZI – Kan

Lvbel C5 – C5MODE

Güneş – Atlantis

cakal – Paradoks

Dolu Kadehi Ters Tut – Karanlık

Motive – 22

Rei 6 – Dibe İniyorum

Yüzyüzeyken Konuşuruz – Akustik Travma

No.1 – Kron1k

2022’de Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçılar

Sezen Aksu

Güneş

Zeynep Bastık

Taylor Swift

Melek Mosso

Ebru Gündeş

Lana Del Rey

Sertab Erener

Gülşen

2022’de Türkiye’de en çok dinlenen podcast’ler 

Ortamlarda Satılacak Bilgi

Kendine İyi Davran

Merdiven Altı Terapi

Meksika Açmazı

Barış Özcan ile 111 Hz

Mitolojik İnciler

Nasıl Olunur

Sesli Kitap Dünyası

Bu Mu Yani?

Fularsız Entellik 

2022’de dünya genelinde en çok dinlenen sanatçılar

Bad Bunny

Taylor

Swift

Drake

The Weeknd 

BTS

2022’de dünya genelinde en çok dinlenen şarkılar

As It Was – Harry Styles

Heat Waves – Glass Animals 

STAY (with Justin Bieber) – The Kid LAROI 

Me Porto Bonito – Bad Bunny feat. Chencho Corleone

Tití Me Preguntó – Bad Bunny

2022’de dünya genelinde en çok dinlenen albümler

Un Verano Sin Ti, Bad Bunny

Harry’s House, Harry Styles

SOUR, Olivia Rodrigo

=, Ed Sheeran

Planet Her, Doja Cat

Spotify’da en siz kimi dinlediniz?

2022 yılında, Spotify'da en çok dinlenenler!

“Spotify içerisinde bu yıl en çok kimi dinlediniz?” sorusunun ve fazlasının cevabı geldi. Benzer bir adımı dün de Apple ve Google atmıştı.

2022’nin sonuna geldiğimiz için yıla özet sunan istatistiksel veriler gelmeye devam ediyor. Bu konuda bir adım atan ve burada ulaşabileceğiniz güncellenmiş Apple Music Replay 2022 sayfasını hazırlayan teknoloji devi Apple, bu dün açılan sayfada “Apple Music içerisinde bu yıl en çok kimi dinlediniz? Toplam kaç farklı albüm, şarkı ya da çalma listesi açtınız? Toplam kaç dakika dinleme yaptınız?” gibi soruların cevaplarını vermişti.

Bu adımın hemen üstüne dün Google devreye girmiş ve Türkiye’de de açık olan servisi YouTube Music için 2022 özetini karşımıza çıkarmıştı. Bugün ise alanın lideri olan Spotify tarafından beklenen 2022 özeti geldi. Sadece mobilde uygulamalar üzerinde görülebilen buradan ulaşabileceğiniz özet sayesinde, geride bırakmaya hazırlandığımız yılın kişisel müzik özetlerinize hızlıca göz atabiliyorsunuz. 

Bu yıl “Dinleme Kişiliğiniz” isimli ilginç bir sistemi devreye alan ve kişileri dinleme geçmişlerine bakarak 16 farklı seçenek üzerinden kategorize eden Spotify, önümüzdeki saatler içerisinde herkese için çıkacak 2022 Wrapped “sabah, öğlen ve akşam” en çok hangi türde şarkıları dinlediğinizi de gözler önüne seriyor.

2022 yılında, Spotify'da en çok dinlenenler!

Burada Apple ve Google gibi Instagram Hikayesi tarzında görsel bir deneyim hazırlayan Spotify, çok sayıda farklı kategoride detaylı bilgiler veriyor ve 2022’yi şekillendiren müzikleri / parçaları toplu şekilde gözler önüne seriyor. Geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamaya göre Spotify şu an 195 milyon ücretli aboneye sahip. Firmanın ücretsiz aboneler (273 milyon geçildi) ile beraber şu toplam 468 milyon kadar aktif abonesi bulunuyor.

Ücretli abone sayısı son çeyrekten bu yana 7 milyon kadar artan firma, yıl bitmeden 200 milyon ücretli aboneyi geride bırakmak istiyor ve bunu yapabilecek gibi görünüyor. Spotify’ın şu an pazardaki en büyük rakibi Apple Music servisi. Ancak Apple açıklamadığı için Apple Music’in abone sayısını bilinmiyor.

Şimdi Biletix düşünsün! Spotify, konser bileti satmaya başladı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

four − 3 =

%d blogcu bunu beğendi: