AFAD gönderdiği “Hayati Uyarı Bildirimi” ile herkesin aklını aldı! Araştırmalara göre Deprem Korkusu, Erken Ölüme Yol Açtığı Ortaya Çıktı!

12 Haziran günü Android ve iPhone akıllı telefonlara AFAD tarafından Hayati Uyarı Bildirimi mesajı ulaştı. Özellikle korkutucu bildirim sesi, akıllı telefon kullanıcılarını tedirgin etti. Birçok kişiyi doğal afet ve deprem korkusuna saran bildirim, olası afetlere karşı  irtibat numarası hatırlatması içeriyor.

Sosyal medyada bazı kullanıcılar bildirim almadıklarını, bazıları ise birden fazla aldıklarını söyledi.  

AFAD:” Acil durumlarda 112 Acil Çağrı Merkezini arayınız”

Ülkemiz, son günlerde yoğun bir yağmurlu havanın etkisi altında. Öyle ki bu durum, sel baskını ve heyelan gibi birçok doğal afeti tetikliyor. Öyle ki önümüzdeki haftalarda yaz sıcaklarıyla birlikte olası orman yangınları da AFAD için önlem alınması gereken konuların başında geliyor.

AFAD, çok hızlı önlemler alabilmenin yolunun vatandaşlardan geçtiğini düşünerek bir bildirim mesajı gönderdi. İrtibat telefonunun hatırlatıldığı Hayati Uyarı Bildirimi, özellikle sesiyle dikkatleri üzerine çekti. AFAD, bildirimde şu ifadelere yer verdi.

Ülkemizde devam eden meteorolojik şartlar nedeniyle karşılaştığınız taşkın, sel, heyelan gibi acil durumlarda tek numara 112 Acil Çağrı Merkezini arayınız.

Hayati Uyarı Bildirimi

Pek çok kişi bildirimin sesinden korktuğunu söyledi.

Google, Alanya depremini nasıl 1 dakika önceden bildi? Deprem uyarı sistemi nasıl açılır?

Deprem Korkusu, Erken Ölüme Yol Açtığı Ortaya Çıktı

Hollandalı bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre depremden korkan insanların erkenden ölme ihtimali, korkmayan insanlara oranla daha yüksek. AFAD’ın bugün telefonlara gönderdiği korkutan bildirim de tam bu araştırma üzerine isabet olmuş.

Günümüzde dünyanın en yıkıcı doğal afetlerinden birisi olan depremler, her yıl binlerce insanın ölümüne neden oluyor. Her ne kadar depremlere karşı hazırlıklı olmaya çalışsak da bazen deprem olabilme düşüncesi bile geceleri uykumuzun kaçmasına sebep olabiliyor. Hollandalı bilim insanları, Hollanda’nın Groningen bölgesinde yaşayan insanlar üzerinde bu konuya dair bir araştırma yaptı.

Bu araştırmaya göre depremden korkan insanlar, korkmayan insanlara oranla daha erken ölme riski taşıyorlar. Peki neden Hollanda’nın Groningen bölgesi? Çünkü bu bölgenin denize kıyısı mevcut ve orada sürekli doğalgaz aramaları yapılıyor. Bu aramalar nedeniyle Groningen bölgesinde küçük çaplı depremler meydana geliyor.

Peki deprem korkusu nasıl erken ölüm riski oluşturuyor?

AFAD gönderdiği "Hayati Uyarı Bildirimi" ile herkesin aklını aldı! Araştırmalara göre Deprem Korkusu, Erken Ölüme Yol Açtığı Ortaya Çıktı!

Hollandalı bilim insanlarının Groningen bölgesindeki araştırmalarına göre her yıl 16 kişinin deprem korkusu ve gerilimi sebebiyle erken öldüğü keşfedildi. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre deprem korkusu vücutta birçok tepkimeye yol açıyor.

Bu tepkimeler arasında kalp damar hastalıklarıpsikolojik sorunlar ve psikolojik sorunların dolayısıyla intihar tetikleyici duygular ortaya çıkması yer alıyor. Evet, deprem korkusu intihara bile yol açabiliyormuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nine − 4 =

%d blogcu bunu beğendi: