TBMM, Enes Batur’u Dijital Mecralar Komisyonuna Davet Edecek


0

TBMM, Enes Batur’u Dijital Mecralar Komisyonuna davet edecek. Geleneksel basında sürekli eleştirilen Dijital İçerik Üreticilerinin başında olan Enes Batur, TBMM’ye davet edilecek. Görüşmenin online olarak gerçekleştirilebileceği konuşulmakta.

Geçen yıl Temmuz ayında Resmi Gazete’de yayınlanan karar kapsamında kurulan TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, sosyal medya platformlarından kripto paralara kadar internetin gündemini oluşturan konuları ve yasal zeminde alınması gereken tedbirleri değerlendiriyor. Perşembe günü düzenlenen toplantıda sosyal medya platformlarına masaya yatıran komisyon, Enes Batur önerisi ile gündeme geldi.

YouTube’da yaklaşık 15 milyon takipçisi olan Enes Batur’un dinlenmesini önerildi. Buna ek olarak Facebook, Twitter, Instagram Türkiye temsilcilerinin Meclis’e çağrılması konusunda ortak bir karar alındı.

YouTube Platformdaki Videolarda Reklam Göstereceğini Açıkladı

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Enes Batur’un Görüşlerini Alacak

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, toplantıda, YouTuber Enes Batur‘a işaret ederek, “Dünyanın bildiği bir kişi. Onu muhatap alıp buraya belki davet etmemiz gerektiğini düşünüyorum yani dinlememiz lazım. Yani nasıl bakıyor, nedir, ne düşünüyor? Çünkü milyonlarca genci etkiliyor, bizim çocuk, herkes oturup 5-6 yaşında çocuklarımız deli gibi onu izliyorlar” ifadelerini kullandı.

Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman: Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest, TikTok, VKontakte, YouTube, Dailymotion, LinkedIn, Spotify, Netflix, Amazon Prime; Türkiye’de temsilciliklerini açtılar. Bu, gerçekten ülkemiz adına çok sevindirici. Türkiye’de en çok kullanıcıya sahip olan sosyal ağlardan başlayarak bu sosyal ağların Türkiye’ye davet edilmesi ve burada Meclisimize çalışmalarıyla ilgili bilgi verilmesi konusunda komisyonumuzun bir gündemi var.

TBMM, Enes Batur'u Dijital Mecralar Komisyonuna Davet Edecek

Sosyal ağ temsilcileri ile işbirliği içerisinde faaliyetleriyle bir ortaklaşmanın içinde olunması konusu ve en azından kamuoyunda tartışılan konularla ilgili bir açıklama yapmalarını, yani bizim burada sormamız gerekiyor. Facebook kendisini bir ulus üstü, parlamentolar üstü bir konumda mı görüyor? Ya da Twitter kendisini hangi hakla bir başkanın ya da bir yöneticinin paylaşımlarını engelleme noktasında görüyor? Bizim bunları sormamız ve açıklık getirmemiz gerekiyor.

AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan: Türkiye’nin dijital görüntüsünü, görünümünü alalım, belki dijital harita gibi bir şey. Hem altyapı açısından hem de kullanıcı memnuniyeti açısına kadar değişebilecek farklı alanlarda bir şey yapılabilir. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal AdıgüzelBir de Bitcoin meselesi var, zaten arkadaşlarımız da bahsetti, tekrar üzerinden geçmek gerekir mi bilmiyorum. Tabii, bizim baştan beri hep söylediğimiz bir tutumumuz var yani yasakçı bir bakış açısından çok dünyadaki standartları görüp doğru bir düzenleme yapılsın.

AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş: E-spor başta olmak üzere. Bu alanlarda meydana gelen uygulamalar, yayın hakları vesaire vesaire; tüm bunların bir demokratik denetimini yapacak, kişilerle, uzmanlarla bu heyeti bir araya getirecek ve Meclis adına da bunu her yıl bir rapor altına alacak bir çalışma, son dönemde yaşadıklarımızdan sonra bence çok zaruri.

Enes Batur, TBMM’ye Çağırılmasını Yorumladı

Enes Batur, TBMM’ye Çağırılmasını Yorumladı. Enes Batur, attığı twitte Barış Özcan ile birlikte katılabileceğini söyledi.

TBMM, Enes Batur’u davet etti. Sizler nasıl yorumluyorsunuz.


Like it? Share with your friends!

0
pinek

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 × 2 =

%d blogcu bunu beğendi: