Teknoloji

Dizi ve filmleri hangi ücretli ve ücretsiz hangi platforma izleyebileceğini söyleyen internet sitesi: WhereCanIWatchThis

İnternetten dizi ve film izleyen herkesin sorduğu “Bu film hangi platformda?” sorusunu cevaplayan internet sitesi WhereCanIWatchThis’i sizler için inceledik. Tamamen ücretsiz olan bu internet sitesi sizlere ne sunuyor ve güvenli mi?

Netflix’in dünya çapındaki başarısından sonra Disney’den HBO’ya kadar neredeyse tüm platformlar Netflix’i örnek almış ve kendi yayın platformlarını duyurmuştu. Dünya çapındaki platformlara ek olarak ülkemizde de Blu TV, Exxen ve PuhuTV gibi yerel rakiplerin de çıkması kullanıcılara onlarca alternatif sunmuştu.

Ancak bugünlerde izlemek istediğiniz bir diziyi ya da filmi bulmak, filmi izlemekten daha uzun sürebiliyor. Hangi film hangi platformda, hangi dizinin kaç sezonu hangi platformda gibi sorular internetten dizi film izleyen hemen hemen herkesin korkulu rüyası haline geldi.

Durum böyle olunca da pek çok kullanıcı izlemek istediği filmin ya da dizinin nerede olduğunu öğrenmek için Google’a başvuruyor. Ancak Google’ın bize sunduğu sonuçlar her zaman doğru olmuyor. Örneğin Google’a House of The Dragon’ın nerede yayınlandığını sorduğunuzda dizinin HBO Max’de yayınlandığını öğreniyorsunuz ancak dizi ülkemizde BeIN Connect’te yayınlanıyor. Peki bir içeriğin gerçekten nerede yayınlandığını nasıl öğrenebilirsiniz?

Tek bir internet sitesi yeterli.

WhereCanIWatchThis

İşte tam bu noktada imdadımıza WhereCanIWatchThis isimli internet sitesi yetişiyor. Oldukça basit bir arayüze sahip olan bu internet sitesinin tek bir işlevi var, izlemek istediğiniz dizinin ya da filmin hangi platformda olduğunu göstermek.

Bunun için yine benzer bir platform olan JustWatch’ın altyapısını kullanan site, aradığınız her filmi bulabilmenizi sağlıyor. Yapmanız gereken tek şey ise izlemek istediğiniz içeriğin adını aratmak ve yaşadığınız ülkeyi seçmek. Daha sonrasında ise dizinin hangi platformda yayınlandığını görebiliyorsunuz.

film izleme sitesi

Az önce de bahsettiğimiz gibi bu site, kendisine oldukça benzeyen JustWatch’ın altyapısını kullanıyor. Peki JustWatch’tan ne farkı var?

JustWatch da tıpkı WhereCanIWatchThis gibi hangi içeriklerin hangi platformda olduğunu gösteriyor. Ancak JustWatch bu özelliğe ek olarak size film öneriyor, kendi izleme listenizi hazırlamanızı ve diğer kullanıcıların izleme listelerini takip edebilmenizi de sağlıyor. Tabii ki bu kadar çok özellik sunan JustWatch’ın arayüzü de WhereCanIWatchThis’e kıyasla oldukça karmaşık.

Tabii ki bu noktada önceliklerinize göre iki platformdan birisini tercih edebilirsiniz. Ancak sadece hangi içeriğin hangi platformda olduğunu öğrenmek istiyorsanız WhereCanIWatchThis işinizi fazlasıyla görecektir.

Yakında mobil uygulama desteği gelebilir.

Şu anda sadece İngilizce dil desteği olan ve mobil uygulaması olmayan WhereCanIWatchThis, Fransız geliştirici Mathieu Ginod tarafından geliştirildi. Kendisine ulaştığımızda bu internet sitesini “izlemek istediği içerikleri kolayca bulabilmek için ve diğer izleyicilere yardımcı olması için” tasarladığını belirtti.

Tamamen bir hobi olarak başladığı projenin şu anda 8.000’in üzerinde kullanıcı tarafından kullanıldığını belirten Ginod, projenin tamamen bağışlarla ayakta kaldığını ve ilerleyen dönemlerde uygulamaya bir mobil uygulama ve hatta belki Türkçe dil desteğinin bile gelebileceğini açıkladı.

Peki WhereCanIWatchThis nasıl kullanılır?

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi bu siteyi kullanmak oldukça basit.

  • WhereCanIWatchThis.tv adresine giderek arama kısmına izlemek istediğiniz içeriği yazarak aratın.
  • İzlemek istediğiniz içeriği bulup üzerine tıkladıktan sonra açılan pencereden hangi ülkede yaşadığınızı seçin.
  • Seçiminizi yaptıktan sonra izlemek istediğiniz içeriğin o ülkede hangi platformlarda olduğunu göreceksiniz.

Ayrıca internet sitesi, çerezleri kullanarak seçtiğiniz ülkeyi kayıt altında tutuyor ve bu sayede siteye bir sonraki girişinizde tekrar ülke seçmek zorunda kalmıyorsunuz.

Amacı doğrultusunda sorunsuz bir şekilde çalışan platformu derinlemesine incelediğimizde ise sitenin sadece bilgi için JustWatch ve içeriklerin kapak fotoğrafları için The Movie Database siteleri ile haberleştiğini görüyoruz. Yani sitede herhangi bir zararlı yazılım, ya da kripto madencilik sistemi bulunmuyor.

Tamamen ücretsiz olan bu internet sitesine wherecaniwatchthis.tv adresinden ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca uygulama geliştiricisine destek olmak isterseniz de sitede yer alan “Buy me a coffee” yazısına tıklayarak geliştiriciye bağışta bulunabiliyorsunuz. WhereCanIWatchThis hakkındaki fikirlerinizi ve incelememizi istediğiniz diğer internet sitelerini yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Artık YouTube canlı yayınları ortak yayın olabilecek!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 + thirteen =

%d blogcu bunu beğendi: