Kültür-Sanat

Dünyaya çok yakın bir kara delik keşfedildi: Gaia BH1

Uzay araştırmacıları, dünyaya çok yakın ve güneşten 10 kat daha büyük Gaia BH1 kara deliğini keşfetti. Peki dünya için tehlikeli mi?

Uzay araştırmaları yapan gökbilimciler, dünyaya oldukça yakın Gaia BH1 kara deliğini keşfetti. Bu durum akıllara doğrudan “Tehlikeli mi?” sorusu getirirken, araştırmayı yapan gözlem evinden açıklama geldi.

Dünyaya en yakın kara delik: Gaia BH1

Uzay araştırmacıları, Gaia BH1’in güneşten 10 kat daha büyük olduğunu ve dünyadan 1.600 ışık yılı uzakta olduğunu açıkladı. Ophiuchus takımyıldızında bulunan BH1, geçtiğimiz yıllarda keşfedilen Tekboynuz kara deliğinden 3 kat daha yakın.

Dünyaya en yakın kara delik: Gaia BH1

Avrupa Uzay Ajansı’nın Samanyolu yıldızlarını araştıran Gaia gözlemevi, keşfedilen yıldızın uyuyan bir kara delik olduğunu açıkladı. Uyuyan kara delikler, ciddi tehlikeler yaratmazlar ve pek fazla hareket etmedikleri için keşfedilmeleri zordur. Gaia BH1, etrafındaki yıldızlara çekim kuvveti uygulamasıyla kendini gösterdi.

Harvard-Smithsonian astrofizikçisi Kareem El-Badry, kara deliğin Avrupa Uzay Ajansının Gaia uzay aracı sayesinde bulunduğunu söyledi. Aynı zamanda ekip, keşfi doğrulamak için Hawaii’deki Uluslararası İkizler Gözlemevinden yardım aldı.

Dünyaya en yakın kara delik: Gaia BH1

NOIRLab tarafından yönetilen Gemini North gözlemevi, Samanyolu galaksisinde 100 milyon yıldız kütleli kara delik olacağını tahmin ediyor. Aynı zamanda Gaia BH1 keşfinin de diğer kara delikleri bulma konusunda önemli bir adım olacağı düşünülüyor.

NASA, InSight uzay aracına veda ediyor!

Gaia BH1’in yanı sıra 2018 yılının sonlarında NASA, Mars’a InSight uzay aracını başarılı bir şekilde indirmeyi başarmıştı. Uzay aracı, Mars’ta yer alan sismik faaliyetleri tespit etmek için sismometresini başarılı bir şekilde yüzeye indirdi. Sonrasında da sondaj yapmak için delme çalışmalarına başladı. Ancak uzay aracı, istediği bu görevleri gerçekleştiremedi.

NASA, InSight uzay aracına veda ediyor!

Mars’ta yer aldığı süre boyunca InSight uzay aracı, birçok denemesinden başarısız olarak ayrıldı. Araç özellikle Mars yüzeyinin zorlu koşulları söz konusu olduğunda yetersiz kaldı. Ayrıca güç kaynağının azalması nedeniyle de görevinin sonuna geldiğinin sinyallerini verdi. Bu nedenle NASA, uzay aracının bilim operasyonlarına birkaç hafta içinde son verecek.

Kuantum internet mi geliyor? Bilim adamları ilk kez kuantum veri ışınladı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eight + three =

%d blogcu bunu beğendi: