HaberlerDünya

Dubai, Bulutlara Elektrik Vererek Yağmur Yağdırdı!

Dubaili bilim insanları ile İngiliz uzmanlar, drone’ları kullanarak yapay yollarla doğal yağmur yağdırmayı başardı. Drone’lar ile bulutlara elektroşok veren uzmanlar, bu sayede serbest durumda olan su damlacıklarının bir araya gelerek ağırlaşmasını ve bu sayede de yağmur yağmasını sağlamayı başarmış oldular. Dubai, bulutlara elektrik vererek yağmur yağdırdı! Dubai, kurak olduğu için yağmur yağışlarına pek rastlanmıyor.

Dünyanın en kurak 10 ülkesinden bir tanesi olan Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı Dubai, çok ilginç bir projeyi hayata geçirdi. İngiltere’de hizmet vermekte olan Reading Üniversitesi bünyesindeki bilim insanlarının ortaklığıyla gerçekleştirilen proje ile drone’lar yardımı ile yağmur yağdırıldı. Dubaililer, hava sıcaklığının 50 santigrat dereceyi aştığı kentte yapay olarak yağdırılan yağmurla serinleme imkanı yakaladılar.

1977’deki New York Elektrik Kesintisi Yağma, Kundaklama ve Tecavüzler

Dubaili yetkililer ile İngiliz bilim insanlarının ortak projesi, “Bulut Tohumlama” olarak isimlendiriliyor. Drone’lar, bulutlara verdikleri elektroşok dalgaları ile bulutların içerisinde olan su damlacıklarını bir araya getirip, yağmur halinde yere inmesini sağlıyorlar. Uzmanlar, yağmur yağması için su damlacıklarının bir araya gelerek bulutta serbest halde duramayacak kadar büyümesi gerektiğini, Bulut Tohumlama’nın da tam olarak bunu sağladığını ifade ediyorlar. 

Göz gözü görmedi

Dubai yapay yağmur

Birleşik Arap Emirlikleri Ulusal Meteoroloji Merkezi, drone’lar aracılığıyla yağdırılan yağmurla ilgili bir video yayınladı. Yayınlanan video, kentte yağdırılan yağmurun dozunun biraz abartıldığını gösteriyor. Zira yukarıda da görebileceğiniz gibi Bulut Tohumlama teknolojisi, kentin ana arterlerindeki ulaşımı olumsuz etkiledi. Bölge halkı, özellikle de bazı yerlerde göz gözü görmeyecek kadar yoğunlukta yağış olduğunu söylediler.

Dubai, dünyanın en az yağış alan bölgelerinden bir tanesi. Öyle ki kent genelindeki yağış miktarı, yıllık yalnızca 78 milimetre civarında oluyor. Bu da sıcaklığın dayanılmaz bir hale gelmesini sağlıyor. Hatta Dubai, bu durumun önüne geçebilmek adına 2017 yılından beri “Bulut Operasyonları” olarak isimlendirdiği projeler üzerinde çalışıyor. İşte Bulut Tohumlama, 15 milyon dolarlık Bulut Operasyonları’nın bir parçası.

Dubai yağmur

Dubai’deki dronelar ile elektrik verilecek oluşturulan doğal yağmur hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Bizlere mutlaka yazın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

two × 5 =

%d blogcu bunu beğendi: