Kültür-Sanat

1977’deki New York Elektrik Kesintisi Yağma, Kundaklama ve Tecavüzler

13 Temmuz 1977 günü, tam 25 saat süren New York elektrik kesintisi yaşandı.

13 temmuz 1977 akşamı, New York üzerinde etkili olan yağmur ve rüzgarlar yoğun bir elektrik fırtınasına neden oldu. Eyaletin üzerinden güneydoğuya ilerleyen kara bulutlar saat 20:40 civarında çok şiddetli bir yıldırım düşmesine vesile oldu. New York elektrik kesintisi sonrasında yaşananlar.

Bir bir sönen sokak ışıklarını; kapanan televizyonlar, kararan gökdelenler ve nihayetinde tamamıyla karanlığa gömülmüş bir şehir silüeti seyretti. Kesinti, halkta anında bir paniğe neden oldu. İzlediğim videolarda tanıklar “elektrik kesintisinin ardından önce karanlık, yaklaşık 1 dakika sonra ise şehirde yankılanan bir çığlık seli geldi” diye anlatıyor. Zincirleme reaksiyon ile yayılan panik öncelikle çığlıklara ardından ise özellikle fakir bölgelerde yağma, tecavüz, kundaklama ve cinayetlere dönüşmüş.

Büyük Pasifik Çöp Alanı

evet, doğru okuyoruz; 1977 de new york sokaklarında yağma, tecavüz ve kundaklama. 25 saat süren elektrik kesintisi, şehri bir gecede bir kaosa gömmüş. Öyle ki tecavüzler sonucu, hadiseden 9 ay sonra bebek doğumları pik yapmış.

Amerikan toplumundaki “felaketlere hazırlık” topluluk fenomenlerini biliyoruz. Nüfusun, özellikle kırsal ve “county” olarak tabir ettiğimiz merkezlere uzak ilçelerde yaşayan kısmının ciddi bir çoğunluğunda felaketlere ve “dünyanın sonu” gibi katastrofik şeylere hazırlanma güdüsü çok yüksek. Eskiden beri varolan “kovboy kültürü” olarak takma isim koyduğumuz kişisel alan, özel mülkiyet, kişisel silahlanma düşkünlüğü gibi olguların bu derece yüksek olmasının simülatörlerinden birisi de bu toplumsal fenomendir.

New York Elektrik Kesintisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seventeen − 3 =

%d blogcu bunu beğendi: