HaberlerDünya

Dünyada Kurşunlu Benzin Kullanımı Sıfıra İndi!

Birleşmiş Milletler ve Çevre Programı (UNEP) dünya için son derece zararlı olan kurşunlu benzin, dünya üzerinde hiçbir ülke tarafından kullanılmadığını açıkladı.

Kurşunlu benzin, çevreye ve özellikle insan sağlığına yıkıcı zararlar vermekte. Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde kullanılması bir bir yasaklanmaya başlanmıştı. Onlarca kişinin ölümüne ve insan sağlığının bozulmasına yol açan bu yakıt türü, ülkemizde 1996 yılında yasaklanmıştı. Kurşunlu benzini kullanan ülkeler arasında sadece Afrika ve Mozambik gibi üçüncü dünya ülkeleri kalmıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) Çevre Programı (UNEP), son yaptığı açıklamada Cezayir’in bu temmuz ayında kurşunlu benzin kullanımının sonlandırmasıyla birlikte dünya üzerinde bu yakıt türünü kullanan hiçbir ülke kalmadığını açıkladı. BM Genel Sekreteri, kurşunlu benzin kullanımının global çapta sona ermesini  “uluslararası bir başarı öyküsü” olarak nitelendirdi.

Cezayir, temmuz ayında kurşunlu benzin kullanımını sonlandırdı

benzin pompası

Kurşunlu benzin, bugüne kadar birçok insanın ölümüne ve toplum sağlığının yavaş da olsa gittikçe bozulmasına yol açtı. Bu benzin türünün kullanımının sonlandırılması için yaklaşık 20 yıl boyunca mücadele veren Claire Cameron Patterson, uzun süreli yaptığı araştırmalar sonucunda insanlarda kurşun zehirlenmesine yol açtığını ve dolayısıyla delirium, zeka geriliği, gelişme bozuklukları ve kanser gibi hastalıklara yol açtığını kanıtlamıştı.

Sadece insan sağlığına değil, aynı zamanda yaşadığımız dünyaya da büyük ölçüde zarar veren bu benzin kullanımının sonlanması, başta Patterson olmak üzere toplum sağlığını ve çevreyi önemseyen insanlar için sevindirici bir haber olmuştu. Elbette kurşunlu benzinin dünya çapında kullanılmaması çok uzun bir zaman aldı. Yüksek gelirlere sahip birçok ülke, 1980’lerde bu yakıt türünün kullanılmasını yasaklamaya başlamıştı. Ancak üçüncü dünya ülkelerinin kurşunlu benzinden tamamen kurtulması, 2021 yılını buldu. 

Birleşmiş Milletler Çevre Programı, Cezayir’in temmuz ayında kurşunlu kullanımını sonlandırmasıyla birlikte dünya üzerinde bu yakıt türünü kullanan başka ülke kalmadığını açıkladı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı; “Kurşunlu kullanımına son vermek, her yıl kalp hastalığı, felç ve kanserden kaynaklanan milyonlarca erken ölümü önleyecek. Zeka gelişimleri zarar görmüş çocuklar da böylelikle korunacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 − four =

%d blogcu bunu beğendi: