Kültür-SanatTeknoloji

#ekşiıkşın | Tsubasalı Nankatsu’nun, Şaibeli Şampiyonluğu…

Çocukluğumuzda severek izlediğimiz, Tsubasa hakkında sizin duygularınızla oynayacak bir çıkarım yapmış ekşi sözlük yazarlarında “james harden“. Aslında Tsubasa’nın bile masum olmaması…Bizde bu #ekşiışkın yazı dizimize bu yazıyla başlıyoruz. Bu yazı dizisinde ekşi sözlükten entryleri, ekşi sözlük gündemini, yorumları, yorumlarımızı sizlerle buluşturucaz. Kısaca ekşi sözlük içindeki her şey bu yazı dizisinde olucak. 

Tsubasalı Nankatsu’nun, Şaibeli Şampiyonluğu…

tsubasa izlerken dikkatimi çeken, belki de kimsenin konuşmaya cesaret edemeyeceği ilginç bir olay bu.

nankatsu takımı, 1982 yılında ilk ve orta okullar arasında düzenlenen ulusal turnuvada şike yapmıştır. turnuva, 6 takımdan oluşan 8 grubun bulunduğu, grup aşamasından oluşuyor ve her grubun ilk iki takımı nakavt aşamasına geçiyor. yani toplamda 48 takım katılıyor bu turnuvaya. ancak sadece 16 takım elemelere kalabiliyor. yani klasik; son 16, çeyrek final, yarı final, final şeklinde.

nankatsu ilk gruba, yani ölüm grubuna düşüyor. meiwa- hanawa-osu gibi takımlar var gruplarında. her takım toplamda 5 maç oynuyor, iç saha dış saha yok gibi görünse de nankatsu, meiwa dışındaki tüm maçları kendi iç sahasında oynuyor.

meiwa, ilk maçta nankatsu’yu 7-6 tokatlıyor. ve nankatsu diğer tüm maçlarını kazanarak grubu ikinci bitiriyor. grup şu şekilde sonlanıyor:

1. meiwa – 13 puan
2. nankatsu- 12 puan
3. hanawa-10 puan

hanawa, yani tachibana kardeşler yalnızca nankatsu’ya 3-2 yeniliyor, nankatsu’nun yenildiği meiwa gibi güçlü bir takımla deplasmanda 5-5 berabere kalıyor. sadece iki maçlarını dış sahada oynuyorlar, ve ne hikmetse bunlardan biri de nankatsu’ya yenildikleri maç. iki şaibeli deplasman ve kaybedilen 4 puan. tachibana kardeşler nankatsu ile berabere kalmayı başarsa gruptan ikinci çıkacaklar. zira, nankatsu 10 puanda kalacak, hanawa 11 puanda olacaktı.

diğer grupları araştırdım ancak hemen hemen hiçbir bilgi yok denilebilir diğer takımlar hakkında. ancak üçüncü grubun lideri furano ve dördüncü grubun lideri musashi diğer dikkat çeken takımlar arasında.

Meiwa

son 16’ya kalan takımlar listelenen şekilde

furano
kawazoe
musashi
sannomiya
meiwa
maebashi
nankatsu
kasai
yonago
shinjou
hitachi
naniwa
shutetsu
tamanoi
shimizu
sapporo

meiwa’nın finale kadar olan sonuçları

son 16/ meiwa-maebashi 10-0
çeyrek final/ meiwa-kasai 7-0
yarı final/ meiwa-furano 3-2

nankatsu’nun finale kadar olan sonuçları

son 16/ nankatsu-naniwa 5-1
çeyrek final/ nankatsu-shinjou 7-0
yarı final/ nankatsu-musashi 5-4

meiwa’nın oynadığı furano kendi grubunun birincisi, nankatsu’nun oynadığı musashi’de kendi grubunun ikincisi. meiwa, kendi grup birincisini yarı finalde güzel bir oyunla, en azından skor tatmin etmese de yenmeyi başarıyor.

nankatsu, ise kendi grubunu ikinci bitirmiş, sannomiya, hitatchi gibi çerez takımları tokatlayarak yarı finale gelmiş, şanslı musashi’yi göte balığa 5-4 yeniyor. ve tahmin edersiniz ki finalde meiwa ve nankatsu karşılaşıyor. şimdi takımların kadro üzerinden maç analizini çıkarmak istiyorum.

Nankatsu

nankatsu’nun kadrosuna bakalım

genzo wakabayashi
kishida, nakayama, takasugi, ishizaki
iwamiizawa
misaki
kisugi, tsubasa, taki

güçlü bir kadro, ancak defans hattı ve liberolar çok zayıf. misaki, tsubasa ve wakabayashi dışında elle tutulur adam yok.

gelelim meiwa’nın kadrosuna

ken wakashimazu
takagi, nagano, ishii, kawagoe
sakomoto, enomoto, hori
sawada
sawaki, hyuga

meiwa’nın dizilişi ise hemen hemen bu şekilde. orta saha ağırlıklı, atak futbolunu seven, pasa dayalı bir futbol mantığı hakim meiwa’da. pek defans yapmazlardı, zira kalecileri genzo’dan bile daha iyi olan wakashimazu idi.

finali maçı toplamda 16 bölüme yaydırılmış, 17-8 dakikalık bölümlerden oluşarak tam 4 saat sürmüştür. bu maçta üç pozisyonda kendi arasında çekişme, rekabet barındırmaktadır.

kaleciler: genzo wakabayashi/ ken wakashimazu
orta saha: taro misaki/ takeshi sawada
forvetler: tsubasa ozhora/ kojiro hyuga

aslında futbol maçı mıydı, yoksa flashback’lerden oluşan ruhani bir aydınlanma ritüeli miydi bilemiyorum. ama, kayıtlarda ulusal şampiyona final maçı diye geçmektedir. o yüzden maç olarak nitelendiriyorum. oğlum maç öyle bir maç ki, nankatsu’nun üç yıldızı da sakatlandı. hatta wakabayashi zaten yeni sakatlıktan çıkıp maç kadrosuna alınmıştı, bu maçta hyuga’nın hayvani şutları yüzünden tekrar sakatlandı.

karate disiplini ile yetişmiş, fantastik hareketleri ile ünlenen wakashimazu meiwa’nın çöp defansını tek başına toparlasa da misaki ve tsubasa’nın yeteneklerine daha fazla dayanamayarak gol yedi. ancak, golü misaki ve tsubasa’nın güçlerini birleştirerek topa aynı anda vurması sonucu yedi.

ilk devre skoru: 1-0

ayı boğan hyuga, wakabayashi’yi basit şutlarla geçemeyeceğini anlayınca, kaleye yaklaşmaya çalışır. allah allah nidalarıyla nankatsu surlarına dayanan, meiwa sağlı sollu ataklarla kaleyi yoklamaya başlar. ancak, ataklardan yılan wakabayashi hyuga’nın sert şutunu sektirir ve dönen top hyuga’ya gelir ve iki defansın arasından göğe sıçrayan hyuga topu kafasıyla ağlarla buluşturur.

skor: 1-1

ikinci yarının ortalarına doğru misaki, tsubasa sakatlanır. hayvan oğlu hayvan meiwa orta saha oyuncularının, deli gibi pres yapması sonucu bitkin düşerler. hyuga’nın hayvani güçlükteki şutlarına uçmaktan yorulan wakabayashi’nin ise sakatlığı nükseder. zaten bu üç oyuncu dışında hiçbir sike yaramayan çöplerden oluşan nankatsu iyice orta sahada top kaybeder, defansında açık verir hale gelmiştir. hyuga, fırsat bu fırsat deyip yerden pis burunu dayayarak skoru 2-1’e getirir.

maçın bitmesine çok az bir süre kalmıştır. hyuga, yumruğunu havaya kaldırır ve cengiz özkan’dan bir gerçeğe bel bağladım türküsünü söylemeye başlamıştır. zira, hyuga bu turnuvayı kazanırsa toho futbol akademisi’nde sporcu bursu alacaktır. tam her şey harika giderken, nankatsu’nun bok ettiği korner vuruşunu yakalayan wakashimazu, hemen hızla topu hyuga’ya götürür. tüm hücum hattıyla meiwa sahasına yığılan nankatsu atağa ileride yakalanır. hyuga, r1 tuşunu kökleyerek son sürat kaleye doğru koşar ancak, yarı sahada wakabayashi’nin geldiğini fark etmez ve topu kaptırır. wakabayashi topu misaki’ye şişirir, misaki topu tsubaya çevirir ve tsubasa golü yazar skor 2-2’ye gelir.

nihai skorun 2-2 olması sonucu maç uzatmaya gider. omzundan, çeşitli yerlerinden sakatım diye 5 bölüm beynimizi siken tsubasa beyimiz gayet akrobasi ve çeviklik gerektiren rövaşata vuruşuyla skoru 3-2’ye getirir. hyuga ve wakashimazu çıldırır, topla tüfekle topyekün nankatsu surlarına dayanırlar. tam, hyuga skoru eşitleyecek derken, misaki topu çizgiden çıkarır ve kafayı kalenin direğinde patlatır. arkadaşının, kafasının patladığını gören tsubasa cinnet getirir ve kim var kim yok çalımlayıp, kaleciyi de geçerek skoru 4-2’ye getirir.

ve finali nankatsu 4-2 kazanır.

afedersiniz de bu maçın şikeli olduğunu görmeyen, gitsin de gözlerini bir kontrol ettirsin. oğlum ikinci yarının ortalarına doğru 3 eleman sakatlanıyor. devre aralarında tsubasa’nın yanına doktor gelip habire sıvı enjekte ediyor. misaki desen kim bilir maça çıkmadan ne aldı. wakabayashi desen maça sakatlıktan dönerek çıkıyor, hyuga’nın bilmem kaç km hızındaki şutlarıyla tekrar sakatlığı nüksediyor ama 4.5 saat maç oynuyor, bana mısın demiyor lan.

hyuga, wakashimazu 11 kişiye karşı mücadele ediyor bu maçta. sawada, tam bir hayal kırıklığı. onun dışındakiler zaten bırakın futbol oynamayı, futbol sahasına çıkmaları bile yasaklanmalı.

meiwa bu nankatsu piçlerini grup aşamasında tokatlaya tokatlaya geçtiler. onda da tsubasa ve piçleri tamamen şansa gol atıp farkı eritmişlerdi. halbuki skor 7-6’dan çok daha farklıydı.

tsubasa’nın kişisel antrenörü roberto ne dedi bu maça çıkmadan? ”bak koçum bu maçı alırsan seni brezilya’ya götürürüm, alamazsan oturur bu mallarla maç yapmaya devam edersin” dedi.

ee, tsubasa nankatsu’yu sikine mi takıyor oğlum. tamamen kendi şahsi menfaatini ve kariyerini düşünmek için bu çöplere katlanarak, takımda kaldı. pas vermez, takım oyunundan anlamaz, habire en çok golü ben atayım derdinde.

devre arasında, doktor diyordu ki ”bak aslanım, bu omuzla, bacakla top oynamaya devam edersen bu maçta, bacağını eline alır yürüyemezsin”dedi. ee o kadar acl sakatlığı, bilmem ne sakatlığına rağmen adam 50 metreye çıkıp röveşata golü attı. sonra düştü kalktı hiçbir şey olmamış gibi oynamaya devam etti.

demek ki tsubasa; ya advil aldı, ya da başka bir yasak doping maddesi kullandı. misaki, wakabayashi’yi de tembihledi. bakın kardeşim bu maçı alamazsak, ben brezilya’ya gidemeyeceğim falan dedi. sawada ile hasım olan misaki, wakashimazu ile hasım olan wakabayashi kendi intikamlarını göz önünde bulundurarak kabul etti ve hepsi yasaklı madde kullandı, o yüzden ağrılardan sızılardan, sakatlıklardan etkilenmeyerek meiwa’nın annelerinin ak sütü gibi kazandıkları maçı 4-2 kaybetmelerine neden oldular.

tsubasa ve nankatsu piçleri yargılanmalıdır!

Yazının Linki İçin Tıklayabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: