Kültür-SanatTeknoloji

Müzik yapabileceğiniz, en iyi müzik programları

Müzik düzenleme işlemleri basit gibi görünse bile iyi bir program kullanmadığınız zaman ortaya çıkan sonuçlar gerçekten rahatsız edici olabilir. Üstelik iyi bir program ile yalnızca düzenleme değil, sıfırdan bir ses projesi oluşturmanız da mümkün. Gelin en iyi müzik programlarına yakından bakalım ve her birinin öne çıkan özelliklerini görelim.

Teknoloji ile birlikte gelişen yazılım dünyasındaki benzersiz programlar sayesinde artık daha önce deneyiminiz olmayan bir konu hakkında bile profesyonel düzeyde çalışmalar yapabiliyorsunuz. Konu müzik olduğu zaman üretici, düzenleyici ve program çok daha fazla öne çıkıyor. En iyi müzik programlarını kullanarak oluşturduğunuz ses projesi ya da yaptığınız düzenleme, en amatör kulaklarda bile farkı hissettirecektir.

Müzik programları diye genel bir arama yaptığınız zaman kafanız epey karışabilir çünkü en iyi müzik programları diye listenen her yazıda aradığınızı bulamayabilirsiniz. Listemizde daha çok profesyonel hizmet sunan müzik programlarına yer verdik. Bu nedenle bazıları tek seferlik de olsa epey yüksek bir fiyata sahip olabilir. Gelin en iyi müzik programlarına yakından bakalım ve her birinin öne çıkan özelliklerini görelim.

En iyi müzik programları:

  • Pro Tools 12
  • Reason 12
  • Logic Pro X
  • Ableton Live 11
  • Presonus Studio One 5 Artist
  • Acid Music Studio 11
  • Celemony Melodyne Editor 5
  • iZotope Spire
Tarzınıza göre sevebileceğiniz en iyi animeler!

Müzik dünyasının favorisi: Pro Tools 12

Pro Tools 12 için piyasanın favori müzik programı demek mümkün çünkü hangi profesyonel müzik stüdyosuna gitseniz karşılaşacağınız programların büyük bölümü Pro Tools 12 olacaktır. Özellikle canlı enstrüman kayıtları için çok yönlü program arayanlara hitap eden Pro Tools 12, ses arabirimi kullanma ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Pro Tools 12 ile aynı anda 64 tane ses giriş ve çıkışını kullanarak 128 farklı parça kaydı yapabiliyorsunuz. Diğer bir planında karıştırma düzeyini de kullanırsanız 512 enstrüman ve 1024 MIDI kayıt desteği göreceksiniz. Üstelik 120’den fazla bonus eklentisi bulunuyor. Yani büyük prodüksiyonlar için Pro Tools 12 ideal müzik programıdır. En iyi müzik programları listesinde sıradakine bakıyoruz.

Profesyonelliğe adım atın: Reason 12

Reason Studios zaten uzun zamandır müzik piyasasında eklentileri ve efektleriyle tanınan bir geliştirici. Müzik programları ile ilgileniyorsanız Reason 12 güncellemesini kullanmasanız bile mutlaka duymuşsunuzdur. Reason 12 gerçek bir profesyonel olmasanız bile gerçek bir profesyonel gibi kullanabilmenize imkan sunan bir sisteme sahip.

Mimic adı verilen yeni sampler, kullanıcılarına çok daha hızlı, yeni ve eğlenceli bir kullanım alanı sunuyor. 29 binden fazla yama, döngü ve örneğe sahip ses bankası ile hayallerinizdeki müziği yaratabiliyorsunuz. Maksimum 32 adımlı kontrol sistemi sayesinde yaptığınız her bir üretimi canlı olarak deneme şansınız oluyor. En iyi müzik programları listesinde sıradakine bakıyoruz.

Akıllı tempo sistemi öne çıkıyor: Logic Pro X

en iyi müzik programları

Logic Pro X, ses prodüksiyonu yapan kullanıcılar için sunduğu geniş kütüphanesi ile dikkat çekiyor. Her bir BPM üzerindeki kontrolün sizde olmasını sağlayan ve kayıtları projedeki diğer seslere göre düzenleyen Akıllı Tempo sistemi, Logic Pro X programını benzersiz kılan detaylardan bir tanesi.

Son güncellemesi ile birlikte yankılar, EQ seçenekleri, davulcu yamaları ile ilgili eklentilerin sayısı önceki kalabalık kütüphaneden bile daha çok hale getirildi ancak tüm bunlar düzenlenerek kullanıcıların nokta atışı şekilde bulabilecekleri bir arşive dönüştürüldü. Logic Remote özelliğini kullanarak akıllı telefonunuzu bir kumanda haline getirebilir ve işlemlerinizi uzaktan gerçekleştirebilirsiniz. En iyi müzik programları listesinde sıradakine bakıyoruz.

Dinle dinle bitmeyen geniş arşiv: Ableton Live 11

Müzik piyasasında DJ, elektronik müzik ve hip hop denilince akla gelen ilk programlardan bir tanesi olan Ableton Live 11 ile müzik yapmak isteyip de bulamayacağınız bir şey yok. İster bir amatör olun, ister deneyimli bir müzisyen; Ableton Live 11 programının sahip olduğu olduğu 10 GB’dan daha büyük dosya boyutuna sahip ses arşivinde aradığınız her şeyi bulabileceksiniz.

Ableton Live 11 standart sürümünde sınırsız ses ve MIDI parçaları ile karşılaşacaksınız. 12 farklı efekt kanalı ile birlikte 256 tane mono giriş ve çıkış bulunuyor. Canlı programlama sırasında hızlı MIDI giriş yakalama özelliği ile dikkat çeken Ableton Live 11’de 1800’den fazla yerleşik ses, 37 ses efekti ve 14 MIDI efekti var. Akıllı derleme özelliği sayesinde tüm bu karmaşanın içinde uyumu yakalayacaksınız. 

Tek ekran tüm akış: Presonus Studio One 5 Artist

Ses arabirim donanımlarındaki başarısı ile adını müzik piyasasında duyuran Presonus, Presonus Studio One 5 Artist müzik programı ile dijital müzik dünyasında da önde olduğunu ortaya koyuyor. Presonus Studio One 5 Artist’i benzersiz kılan özellik ise kullanıcıyı ekranlar arasında dolaştırmadan tüm akışı tek pencere üzerinden sunabiliyor olması.

Çok sayıda ses kaydını eşzamanlı olarak alabileceğiniz Presonus Studio One 5 Artist’te aynı zamanda MIDI sıralamasını çok kanallı düzenleme özelliği ile uygulayabiliyorsunuz. Bu kadar profesyonel özelliğin içinde sürükle – bırak yöntemini başarılı bir şekilde uygulayan program aynı zamanda 30’dan fazla ses efekt eklentisi sunuyor. En iyi müzik programları listesinde sıradakine bakıyoruz.

Binlerce ses döngüsü: Acid Music Studio 11

Müzik programı denilince akla gelen ilk geliştiricilerden bir tanesi olan Acid, Acid Music Studio 11 ile bu işteki başarısını tekrar kanıtladı. Acid Music Studio 11 ile yapacağınız her bir ses kaydının, oluşturacağınız her bir projenin ve değiştireceğiniz her düzenlemenin sonuçlarının profesyonel kalitede olacağından emin olabilirsiniz. 

Acid Music Studio 11 64 bit motorla çalışan 192 kHz çok kanallı ses ile profesyonel bir kalite sunuyor. Sunduğu sekiz sanal enstrüman ve altı efekt eklentisinin yanı sıra hip hop, house ve rock müzikler için kullanabileceğiniz 2500’den fazla döngü bulunuyor. Acid Music Studio 11 ile klavyenize dilediğiniz kadar ses parçası kaydedebilir, aynı anda birden fazla enstrümanı çalabilir ve kısayollar üzerinden pek çok farklı işlemi kolayca yapabilirsiniz. 

Hassas perde düzenleme özelliği: Celemony Melodyne Editor 5

Celemony Melodyne Editor ilk kez yayınlandığı zaman polifonik izolasyon başta olmak üzere pek çok farklı özelliği ile müzik piyasasında güçlü bir etki yaratmıştı. Yıllar içinde yapılan güncellemelerin sonuncusu olan Celemony Melodyne Editor 5, polifonik izolasyonu ve hassas perde düzenleme özelliklerini daha da geliştirmiş gibi görünüyor.

Celemony Melodyne Editor 5 programının en dikkat çeken özelliği Direct Note Access sistemidir. Bu sistem sayesinde çok notalı bir işlevsellik kazanıyorsunuz. Yani bir vokal ya da bir gitar hattından gelen sesi direkt olarak programa almak yerine özel bir perde üzerine yerleştiriyorsunuz ve bu perde üzerinden izole etme, yumuşatma ya da nota değişimi yapabiliyorsunuz. En iyi müzik programları listesinde sırada harika bir program var.

Koca müzik stüdyosunu çantanızda taşıyın: iZotope Spire

Akıllı telefonlarımız üzerinden her şeyi yapabildiğimiz bir dönemde neden müzik yapmak için mutlaka bir bilgisayara ihtiyacımız var ki diye düşünüyorsanız buyrun size iZotope Spire. iZotope Spire ücretsiz olarak indirerek kullanabileceğiniz bir mobil uygulama. Ancak donanım desteği olmadan tam olarak güçlü bir performans yakalayamazsınız. Bu nedenle birkaç Spire donanımı alarak koca bir stüdyoyu çantanızda taşıyabilirsiniz. 

Benzersiz müzikler üretebileceğiniz, ses kayıtları alabileceğiniz ve düzenlemeler yapabileceğiniz en iyi müzik programlarını listeleyerek kısaca her birinin öne çıkan özelliklerinden bahsettik. Listemizdeki müzik programlarını kullanıyorsanız deneyimlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

twenty − 5 =

%d blogcu bunu beğendi: