GoygoyKadın & Moda

Sırlarla dolu Victoria’s Secret dünyası ortaya çıktı! İşte Victoria’s Secret gerçekleri!

Dünyaca ünlü iç giyim markası Victoria’s Secret’ın, yıllar boyunca kadınlar üzerinde kurduğu karanlık ve psikolojik baskı gün yüzüne çıktı. Defileleri ile moda dünyasına damga vuran ünlü marka hakkındaki korkunç gerçekler, en son yapılan Victoria’s Secret: Angels and Demons (Victoria’s Secret: Melekler ve Şeytanlar) belgeselinde konu alındı. 

Not: İçerikte cinsel istismar, yeme bozuklukları ve birçok başka hassas konu yer alıyor.

1. Victoria’s Secret’ı bugün dünyanın en ünlü markalarından biri haline getiren kişi Les Wexner olsa da, kurucusu o değil.

1. Victoria's Secret'ı bugün dünyanın en ünlü markalarından biri haline getiren kişi Les Wexner olsa da, kurucusu o değil.

Victoria’s Secret 1977 yılında Roy Raymond tarafından kuruldu. Raymond, mağazada gezinirken eşlerine iç çamaşırı almaktan çekinen erkekler için kargo sistemi dahi geliştirdi. Uzun bir süredir kendi iç çamaşırı markasını kurmayı düşünen Wexner ise Raymond’ın istediği şeye sahip olduğunu fark etti. Halihazırda iflas etmenin eşiğinde olan Raymond, markasını Wexner’a sattı. Fakat Raymond’ın acılı hikayesi burada bitmiyor… Kendisi elleriyle büyüttüğü markasını satmasının ardından özel hayatında da sıkıntılar yaşadı.1993’te Golden Gate Köprüsü’nden atlayarak intihar etti. İntiharına sebep olan şey Wexner’ın markayı satın alması mı yoksa özel hayatındaki sorunları mı, kimse bilmiyor…

2. Her zaman yeni fikirler üretmek için Les Wexner ve yönetici ekip, yılda 6 kez buluşup yeni fikirlerini sunarmış.

2. Her zaman yeni fikirler üretmek için Les Wexner ve yönetici ekip, yılda 6 kez buluşup yeni fikirlerini sunarmış.

Eski bir çalışan, yeni fikir üretmekle başka fikri kopyalamak arasındaki ince çizginin çoğu zaman aşıldığını anlattı. Hatta Wexner bir keresinde kendilerine, şirketlerinin mottosunun ‘Amatörler ödünç alır, profesyoneller çalar’ olduğunu söylemiş…

3. Victoria’s Secret ilk zamanlarda ünlü modellerle çalışmak için zorlanıyordu, çünkü bir ajans modellere bir iç çamaşırı markası ile çalışmanın kariyerleri için kötü olacağını söylüyordu.

3. Victoria's Secret ilk zamanlarda ünlü modellerle çalışmak için zorlanıyordu, çünkü bir ajans modellere bir iç çamaşırı markası ile çalışmanın kariyerleri için kötü olacağını söylüyordu.

1995 yılında ünlü model Stephanie Seymour, Plaza Hotel’de gerçekleştirilen ilk defilede yer almayı kabul etti. Marka yöneticileri defilenin ‘memeler ve pırıltılar’ ile ilgili olduğunu düşünerek olabildiğince erkek konuk davet ettiler. İlk defilede modellik yapan bir diğer isim olan Frederique van der Wal, tanıttığı iç çamaşırının kendisi için ‘çok açık’ olduğunu yıllar sonra itiraf etti: ‘Oradan çıkıp eve gidebildiğim için çok mutluydum ve duşta ağlayıp ‘Bunu da atlattım’ diye düşündüm.’

4. Marka, başlangıçta “Victoria” isimli bir persona üzerinden hikayesini anlattı, fakat daha sonra ortaya “Melekler” çıktı.

4. Marka, başlangıçta "Victoria" isimli bir persona üzerinden hikayesini anlattı, fakat daha sonra ortaya "Melekler" çıktı.

Victoria’s Secret, artık dünyaca ünlü modellerin podyumda melek olarak yürüyebilmek için çok çalışması gereken prestijli bir marka haline gelmişti. Kanatlar da çok çalışmanın ödülü gibiydi: Modeller kanatları takabilmek için delicesine yarışıyordu… Ünlü model Heidi Klum hep en büyük kanatları takmak istiyordu ve marka kendisinin bu isteğini hep yerine getiriyordu.

5. Markanın hep kadınları ön plana koyduğu zannedilse de, asıl odaklanılan nokta erkeklerin bakış açısıydı.

5. Markanın hep kadınları ön plana koyduğu zannedilse de, asıl odaklanılan nokta erkeklerin bakış açısıydı.

Hatta Wexner, erkeklerin beğenisini alacak bir reklam yapılması için Transformers yönetmeni Michael Bay ile çalıştı.

Kadınlar, ilgisiz erkeklere neden öküz der?

6. Trendleri ön gören ve neyin “seksi” olacağını belirleyen bir ekipleri vardı.

6. Trendleri ön gören ve neyin "seksi" olacağını belirleyen bir ekipleri vardı.

Markanın eski yöneticilerinden Cindy Febus-Fields, bir gün Wexner’ın elinde bir Playboy dergisi ile gelerek bu sayfaları incelemesini istediğini anlattı: Febus-Fields’a, bu kadınların mükemmel olduğunu, hiçbir ben veya çillerinin bulunmadığını söylemiş… ‘Peşlerinden gitmemiz gereken kadınlar bunlar’ demiş.

7. Pedofili suçlusu zengin bir iş insanı olan Jeffrey Epstein ve Les Wexner ilişkisine dair detaylar da ortaya çıktı.

7. Pedofili suçlusu zengin bir iş insanı olan Jeffrey Epstein ve Les Wexner ilişkisine dair detaylar da ortaya çıktı.

Wexner, güçlü bağlantılar edinmek adına Jeffrey Epstein ile yakınlaşmıştı, ancak ikili düşündüklerinden daha da iyi anlaştılar: Belgesele konuk olan eski çalışanlar, Epstein’in şirkette erişemediği hiçbir bölümün olmadığını anlattı. Epstein’in 14-15 yaşlarındaki birçok kız çocuğunu taciz ettiği ortaya çıkmıştı.

8. Eski yönetici Cindy Febus-Fields, 1993 yılında bir gün bir çalışanın ofise çok üzgün bir şekilde geldiğini anlattı.

8. Eski yönetici Cindy Febus-Fields, 1993 yılında bir gün bir çalışanın ofise çok üzgün bir şekilde geldiğini anlattı.

Ona ne olduğunu sorduğunda, bir adamın New York’ta genç kızlara ‘Victoria’s Secret için çalıştığını ve model alımı yaptığını’ söylediğini anlattı. Daha sonra bu adamın Jeffrey Epstein olduğu ortaya çıktı… Febus-Fields, buna bir son vermek için Wexner’a gitti. Wexner bu konu hakkında onunla konuşacağını söylese de, Epstein modellere Victoria’s Secret için çalıştığını söylemeye devam etti.

Epstein 1997 yılında model ve aktris Alicia Arden’ı bu yalanla otel odasına çağırdı.

Epstein 1997 yılında model ve aktris Alicia Arden'ı bu yalanla otel odasına çağırdı.

Arden bunun ardından polise giderek Epstein’in kendisini soyunmaya zorladığını ve ona taciz ettiğini bildirdi. Bu cinsel tacizin ardından Epstein ve Wexner arkadaş kalmaya devam etti. Hatta Wexner 2003 yılında Vanity Fair röportajına Epstein için ‘Her zaman sadık bir arkadaş oldu’ şeklinde açıklama yaptı.

9. Victoria’s Secret, her zaman ırk ve etnik çeşitlilik bakımından eleştiriye maruz kalıyordu.

9. Victoria's Secret, her zaman ırk ve etnik çeşitlilik bakımından eleştiriye maruz kalıyordu.

Çoğu model bu yüzden markayı terk etti. Eski Melekler’den biri olan model Angel Lyndsey Scott, ‘Fanteziler çeşitlilik olduğunda daha etkili olur. Modellerin hepsi birbirine benziyor, farklı vücut tipleri ya da ırka mensup insanlar yok’ şeklinde açıklama yaptı. ‘Victoria’s Secret kadınları güçlendirmiyordu; onlara kendilerini zayıf hissettiriyordu.’

10. 2007 yılında Tyra Banks, 55 kiloyken Victoria’s Secret’ın kendisinden 5 kilo daha vermesini istediğinde açıkladığında marka bir sürü eleştiri aldı.

10. 2007 yılında Tyra Banks, 55 kiloyken Victoria's Secret'ın kendisinden 5 kilo daha vermesini istediğinde açıkladığında marka bir sürü eleştiri aldı.

Banks ‘178 cm boyundaydım ve kıvrımlıydım, bana bunun çok fazla olduğunu söylediler’  dedi. Bir diğer model Dorothea Barth Jörgensen ise 10 yıl boyunca çok az yemek yediğini ve onların idealine ulaşmayı hedeflediğini söyledi: ‘O dünyada kendimden bir parçayı kaybetmişim gibi hissettim.’

11. Marka, finansal açıdan en başarılı yıllarını 2010-2016 yılları arasında yaşadı. Ancak cinsel taciz ve cinsel saldırıya karşı çıkan MeToo hareketinin başlamasıyla düşüşe geçtiler.

11. Marka, finansal açıdan en başarılı yıllarını 2010-2016 yılları arasında yaşadı. Ancak cinsel taciz ve cinsel saldırıya karşı çıkan MeToo hareketinin başlamasıyla düşüşe geçtiler.

Artık kimse defilenin hiperseksüalite ve ulaşılamayan standartlara sahip temasını desteklemiyordu. Wexner’ın moda dünyasının çok geride kalması da markaya zarar veren bir diğer nokta oldu. Markai ‘Mükemmel Vücut’ kampanyasında sadece sıfır beden modellere yer verdi…

12. Rihanna’nın 2018 yılında Savage x Fenty defilesinde her ırktan ve vücut tipine sahip modellere yer vermesi Victoria’s Secret’ın sonunu getirdi.

12. Rihanna'nın 2018 yılında Savage x Fenty defilesinde her ırktan ve vücut tipine sahip modellere yer vermesi Victoria's Secret'ın sonunu getirdi.

2016 – 2018 yılları arasında Victoria’s Secret’ın üç defilesinde yer alan Bella Hadid, Fenty’nin bu zamana kadar en güçlü hissettiren iç çamaşırı defilesi olduğunu açıkladı.

Markanın başka ünlü isimlerine dair cinsel taciz iddiaları da Hulu’da yayımlanan ‘Victoria’s Secret: Angels and Demons’ belgeselinde yer alıyor.

Markanın başka ünlü isimlerine dair cinsel taciz iddiaları da Hulu'da yayımlanan 'Victoria's Secret: Angels and Demons' belgeselinde yer alıyor.

Yıllardır dışarıdan kusursuz ve ışıltılı görünen şov dünyasının perde arkasında yaşanan zorbalık ve istismarlar belgeselde gün yüzüne çıkıyor.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/madisonmcgee…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 − three =

%d blogcu bunu beğendi: